Prasidėję mokslo metai tėveliams nebuvo ramūs. Ir ne tik dėl vaikų pažangumo ar elgesio, bet ir dėl jų mitybos. Dar vasaros viduryje paaiškėjo, kad mokyklose sveikatos apsaugos ministro įsakymu moksleiviai nuo šiol bus maitinami tik sveikais maisto produktais. O tie, prie kurių vaikai įpratę – traškučiai, „popkornai“, šokoladukai, mokykloje draudžiami. Deja, moksleiviai pertraukų metu skuba ne į mokyklos valgyklą, bet į artimiausią parduotuvę ar kioską, kur perka tą maistą, kurį valgo nuo vaikystės... Į redakciją paskambinusi šiaulietė Renata stebisi, kam buvo reikalinga ši mitybos permaina, jei vaikai vis tiek valgo draudžiamus produktus. „Gal reikėjo uždrausti jų prekybą visoje šalyje, o ne tik mokykloje?“ – siūlo šiaulietė.
Permainos nepasiteisino?
Tada, kai sveikatos apsaugos ministras patvirtino naujus mokinių maitinimo organizavimo reikalavimus, ir buvo nustatyta Lietuvos higienos norma „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, kuriuose buvo patvirtintas ir draudžiamų produktų sąrašas.
Kaip ir anksčiau, į draudžiamų produktų sąrašą įrašyta daug riebalų, cukraus ar druskos turinčių maisto produktų, nealkoholiniai gėrimai su maisto priedais, taip pat genetiškai modifikuotas maistas. Tačiau šiais metais šis sąrašas gerokai ilgesnis, nes jame ir bulvių traškučiai, ir saldainiai, ir kukurūzų spragėsiai bei šokoladas, konditerijos ir kiti gaminiai su šokoladu ar kremu, kurių iki šiol mokyklų bufetuose ar maisto automatuose tikrai nestigo. Draudžiami mokykloje ir gazuoti gėrimai, energiniai gėrimai, maisto produktai, pagaminti iš kavos ar jų ekstrakto. Draudžiami ir sultinių koncentratai, rūkyta žuvis, konservuoti žuvies ar mėsos gaminiai.
Taigi nuo šiol vaikai valgo tik tuos maisto produktus, kurių etiketėse skelbiamoje sudėtyje nėra raidės „E“, kuriose nėra ir trumpinio GMO.
Bet ar tikrai į mokyklą išėję vaikai valgo tik valgykloje pagamintą ir tą pačią dieną patiektą maistą, kaip to reikalauja mitybos specialistai? Ar tikrai jie valgo tik sveiką ir natūralų maistą: daržoves, vaisius, uogas, pieną ir pieno produktus, liesą mėsą ir žuvį?..
Deja, redakciją jau pasiekė ne vienas skambutis, kad vaikai per pertraukas bulvių traškučius ir šokoladus perka glėbiais ir neša juos į mokyklą. Lieporių gimnazijos moksleiviai, anot į redakciją paskambinusios mamos, skuba į netoliese esančią „Norfą“, „Juventos“ pagrindinės mokyklos vaikai draudžiamus produktus perka kioskelyje, Jovaro pagrindinės mokyklos moksleiviai taip pat skuba į netoliese esančias parduotuves.
Rengia apklausas
Ar pasiteisino naujoji moksleivių mitybos tvarka, jei vaikai nesveiko maisto be jokių kliūčių nusiperka pertraukų metu, klausiame Švietimo skyriaus vedėjos Violetos Damskienės. Pasak jos, vaikai visada pertraukos metu bėgiodavo į netoliese esančias maisto prekyvietes, tad ir dabar bėgioja, ir bėgios... „Negalime uždrausti neišeiti iš mokyklos“, – teigia miesto švietimo politikos strategė, patikinusi, kad Švietimo skyrius vaikų mitybos nekontroliuoja ir nekoordinuoja. Tuo rūpinasi Maisto ir veterinarijos tarnybos bei Visuomenės sveikatos centro specialistai.
„Mūsų nepasiekė skundai dėl to, kad vaikai nusiperka draudžiamų produktų“, – sako vedėja.
Tačiau švietimo skyriui teko spręsti kitą problemą – sveikatos ministro patvirtintame valgiaraštyje nėra... sriubos. Jokios – nei pieniškos, nei šaltibarščių. Tad nuspręsta, jei moksleiviai nori sriubos, jie turi išreikšti savo pageidavimą. „Mokyklose rengiamos apklausos, kurių metu aiškinamasi kas norėtų valgyti sriubas. Jei pageidaujančių bus pakankamai, mokykla galės sudaryti savo meniu ir derinti jį su Visuomenės sveikatos centro specialistais, o ne vadovautis sveikatos apsaugos ministro pasirašytu meniu“.
Taigi beveik visose miesto mokyklose rengiamos apklausos, pedagogų vadinamos sriubų referendumais, kurie ir nuspręs – būti ar nebūti sriubai mokykloje. O vaikai kaip valgė, taip ir toliau valgo tai, kas jiems patinka – čipsus ir „Coca colą“, kurių kas nori, tas ir nusiperka. Sveiko maisto politika, pasak į redakciją skambinusių mamų, turėjo prasidėti ne ugdymo įstaigose, bet prekyboje.
Kai nebus įmanoma jų nusipirkti, tai realiai nesveiko maisto neliks moksleivių dienos racione.
Zita KATKIENĖ