• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokyklos suole: kuo berniukai skiriasi nuo mergaičių?

Tikriausiai ir jums ne kartą teko girdėti pasvarstymų, kad šiuolaikinė mokykla ir visa mokymo sistema labiau pritaikyta mergaitėms nei berniukams. Nepaisant visų lygių lyčių galimybių, faktas, kad dauguma berniukų ir mergaičių vystosi ir pasaulį suvokia labai skirtingai, akivaizdus. Judriems, smalsiems, sunkiai vietoje nustygstantiems berniukams paprastai sunkiau išlikti ramiems klasės suole, tapti stropiais mokiniais. Todėl dailyraštis, skaitymas ir piešimas retai tampa tomis sritimis, kur berniukai pralenktų bendraklases. O mergaitėms, tarsi tikroms sprinterėms, jau nuo pirmos klasės tapusioms pirmūnėmis, dažnai pritrūksta ryžto ir atkaklumo vėlesnėse klasėse. Kaip padėti ir vieniems, ir kitiems?

REKLAMA
REKLAMA

Berniukai: judesys aplenkia mintį

Manote, jei jūsų vaikui mokyklos suole sunku susikaupti, turėtumėte numoti ranka – „Et, berniukas, pasitemps vėliau“? Tikrai ne! Yra dalykų, kurių galima išmokyti net pramuštgalvius berniukus!

REKLAMA

1. Atsakomybė. Klausyti nurodymų ir juos vykdyti – svarbi mokyklinuko gyvenimo dalis. Nors skamba gana griežtai, klausyti ir vykdyti moksleiviai privalo net liberaliausioje aplinkoje. Todėl jei norite, kad jūsų vaikas išmoktų klausyti paprastų mokytojos nurodymų („užsirašykite užduotis į sąsiuvinį“, „kitai pamokai atsineškite plastilino“ ir kt.), nenuolaidžiaukite vaikui namuose: jei jis ignoruoja jūsų nurodymus – „nusiplauk rankas“ ar „išjunk kompiuterį“ – naivu tikėtis, kad mokykloje elgsis kitaip. Jei neklauso 2–3 metų pyplys, jį įkalbėti padės žaidimai, pajuokavimai, pasiūlymai ir daugkartiniai paraginimai. Ikimokyklinukas jau turėtų skirti situacijas, kada klausytis būtina, ir vykdyti paprastus tėvų, senelių, auklėtojų ir mokytojų paliepimus.

REKLAMA
REKLAMA

2. Susikaupimo praktika. Padėkite sūnui suprasti, kad kiekvieną dieną būna ne tik laikas, skirtas judriesiems žaidimams ir aktyviai fizinei veiklai, bet ir laikas, kai būtina susikaupti ir sėdėti ramiai. Pradinėse klasėse dauguma mokytojų išties guodžiasi, kad daugiausia jėgų ir energijos reikia ne pamokos medžiagai išaiškinti, o bandymui sutramdyti klasės judruolius – dažniausiai tai būna berniukai. Kaip išmokyti vaiką tylos? Bandant namuose dirbtinai sukurti tylos valandėles ne visada būna sėkmingi – vis dėlto vaikas pernelyg gerai supranta, kad tyla ir susikaupimas skatinami dirbtinai, taigi jei ko ir išmoks – tik stumti laiką neleidžiant daug garsų. Visai kas kita, jei tyloje skatinsite jo susidomėjimą: dažniau veskitės jį į biblioteką, muziejų, kitas vietas, kur būtų galima sužinoti ką nors įdomaus, bet taip pat ir išlikti tyliam bei ramiam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Jūs ir mokytoja – komanda. Nuolat bendraukite su sūnaus mokytoja, kad žinotumėte, kaip jam sekasi mokykloje. Klausinėkite mokytojos ne tik apie atliktas užduotis ir namų darbus – prašykite išskirti pastebėtus sūnaus gabumus ir silpnybes. Jei jums kyla abejonių ar matote, kad vaikui kas nors sekasi sunkiau – taip pat pasakykite apie tai mokytojai.

REKLAMA

4. Realūs eksperimentai. Mergaitės ir berniukai dažnai žinias perpranta skirtingai. Vaiko raidos specialistai pastebėjo, kad mergaitėms lengviau suvokti perskaitytą tekstą, įsiminti jame esančią informaciją. Todėl, kad išmoktų pamoką, joms užtenka perskaityti tai, kas parašyta vadovėlyje. Daugeliui berniukų kur kas sunkiau tokiu būdu įtvirtinti žinias. Užtai gyva patirtis, pažinimas per eksperimentus, realius veiksmus, jiems ne tik priimtinesnis, bet ir efektyvesnis būdas mokytis. Taigi sekite vaiko mokymosi programą ir kuo dažniau suteikite jam progos įtvirtinti per pamoką įgytas žinias realiame gyvenime: rinkite gamtinius eksponatus, leiskitės į žygius, patikrinkite, kaip veikia paprasčiausi fizikos dėsniai, kaip gamtoje atkartojamos geometrinės formos ir kt.

REKLAMA

5. Skaitykite istorijas. O svarbiausia – parinkite tinkamas. Berniukams dažnai sunku išklausyti pasakojimų, kur mažai veiksmo, daug aprašymų, pamąstymų. Nebijokite, palengva pripras ir prie šių dalykų. Bet jei kol kas jūsų nenuoramai dar sunkoka ilgesniam laikui sutelkti dėmesį skaitant istoriją, kur veiksmas rutuliojasi lėtai – parinkite jam skaitinius, kur daug dialogų, greita įvykių raida. Kad pagilintumėte jo skaitymo įgūdžius, padarykite vakaro pasaką interaktyviu užsiėmimu – duokite sūnui paskaityti tam tikro veikėjo žodžius, pamėginkite suvaidinti veiksmą ar atskirus istorijos epizodus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Paverskite įspūdžius žodžiais. Padrąsinkite sūnų užsirašyti mintis. Jei rašyti dar sunkiai sekasi –mini dienoraštį pildykite jūs. Leiskite vaikui pačiam diktuoti, ką turėtumėte užrašyti. Pasirodo, už rišlų kalbėjimą ir idėjų verbalizavimą atsakinga smegenų dalis berniukų galvose vystosi lėčiau nei mergaičių. Todėl berniukams reikia daugiau pagalbos. Kuo dažniau užrašinėsite ir raginsite pilnais sakiniais išsakyti mintis, tuo greičiau jis įgis svarbių skaitymo, rašymo ir atpasakojimo įgūdžių, tuo lengviau jam bus atsakinėti, rašyti atpasakojimus, dalytis sumanymais su kitais.

REKLAMA

7. Trumpinkite namų darbus. Jei vaikui sunku ramiai išsėdėti pamokoje, namų darbai jam taip pat taps iššūkiu. O juk taip įprasta reikalauti: „Pirma padaryk visus namų darbus, tik tada galėsi žaisti futbolą!“ Patobulinkite dienotvarkę taip, kad namų darbai būtų išskirstyti atskirais etapais, su pertraukėlėmis judriai veiklai.

REKLAMA

8. Padėkite, tai ne gėda! Nepamirškite, kad bet kokio amžiaus vaikus geriausiai veikia pozityvus nusiteikimas. Todėl venkite kritikuoti, ypač girdint kitiems žmonėms, ir stenkitės palaikyti, padėti, suprasti. Skatinkite gerą elgesį, girkite net už mažiausias sėkmes, jei reikia – sukurkite ar patobulinkite skatinimų sistemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip padėti mergaitei?

Mergaitės dažnai stropumu bei žiniomis ir taip aplenkia bendraamžius berniukus. Tačiau tai – dar ne viskas. Kuo didesnės jos auga, tuo labiau savo kailiu pajunta socialinį spaudimą, kad mergaitė turi būti stropi, gera, išmintinga. Nejučia imamas labiau pabrėžti mergaitės išorinis grožis, jos netrunka suvokti, kad socialinis statusas moteriai kartais reikšmingesnis nei žinios ir įgūdžiai. Neretai kaip tik tokie visuomenės reikalavimai ir stereotipai lemia, kad pradinėse klasėse buvusios pirmūnės ima mokytis prasčiau, mokymosi procesą vertina atsainiau. Ką galite padaryti jūs, kad dukra neapleistų mokslų?

REKLAMA

1. Meskite iššūkį. Jūsų dukra jau tapo mokytojos numylėtine, rašo nepriekaištingai gražiai, o matematikos uždavinius gliaudo it voverė riešutus? Neskubėkite džiūgauti! Pirmoji sėkmė daugybę žmonių užmigdo ant laurų. Todėl, jei norite, kad sėkmė moksle lydėtų dukrą ir ateityje, nepaliaukite mesti iššūkių – duokite sudėtingesnių uždavinių, sudominkite rimtesnėmis knygomis. Tegul dukra supranta, kad klasėje žinoti geriausiai – dar nereiškia žinoti viską, o jei nori įgyti daugiau žinių, reikia labai daug dirbti. Tad drauge kelkite jai didesnius tikslus, rodykite kelius, kaip galima būtų jų pasiekti.

REKLAMA

2. Skatinkite domėjimąsi tiksliaisiais mokslais. Būtent ši sritis vis dar pagrįstai laikoma vyriška – berniukams tikslieji mokslai sekasi šiek tiek geriau nei mergaitėms. Tačiau jei bent kiek paskatintumėte savo atžalą ir paaiškintumėte temas, kurias ji ne itin gerai suprato mokykloje – tikslieji mokslai ir ateityje jai neatrodytų pernelyg sudėtingi. Tai, ko negalima iškalti, reikia suvokti. O suvokimo procesas – taip pat yra dalykas, kurio galima išmokti. Mažais žingsneliais, suskirsčius į etapus, galima įveikti net sudėtingiausią uždavinį.

REKLAMA
REKLAMA

3. Neklijuokite etikečių. Nors iš anksčiau minėtų tyrimų, kam kokiose srityse geriau sekasi, ryškėja bendros tendencijos, neskubėkite vaikui klijuoti etikečių. Kartais pirmasis įspūdis apgaulingas, o jūsų vaikas gali netilpti į mokslininkų nubrėžtus vidutinio standartinio moksleivio kriterijus. Todėl stebėkite ir skubėkite suvokti, kurie dalykai dukrai sekasi geriau, kurie – prasčiau. Pagal tai galėsite parinkti sritis, kuriose jai reikėtų daugiau pagalbos, o kurias galima palikti savieigai.

4. Padėkite, kai reikia. Jei pamatėte, kad kurioje nors srityje mergaitei mokslai sekasi prasčiau – skubėkite jai padėti. Dažniau skaitykite jai knygas, kartu atlikite namų darbus, teiraukitės mokytojų papildomos metodinės medžiagos, klauskite, ko galėtumėte pasipraktikuoti namuose. Drąsinkite atžalą eiti pirmyn, žingsnis po žingsnio.

Parodykite, kad mokytis verta. Ar jūsų dukra išties žino, kodėl ji privalo stengtis? Nuolat rodykite jai pavyzdžių – iškilių moterų, kurios savo atkakliu darbu ir veikla pasiekė puikių rezultatų. Net mergaitės susižavėjimą naujausiais filmais ir muzika išnaudokite tinkamai – pasidomėkite, kurios žvaigždės nestokoja ne tik talento, bet ir intelekto, parodykite, kaip žinios ir mokslas padėjo joms iškilti.

Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų