Žydrūnė Jankauskienė
Diskusija apie mobiliųjų telefonų būtinybę mokykloje netyla jau keletą metų. Kiekviena ugdymo įstaiga įsiveda savas taisykles, kaip apriboti šių ryšio priemonių naudojimą. Tokių apribojimų prisireikė siekiant pažaboti patyčias. Ko gero, griežčiausių apribojimų imtasi „Šaltinio“ progimnazijoje.
Piktavaliai – baudžiami
Mokyklos vadovė Jūratė Lazdauskienė sakė, kad anksčiau, kol tokios griežtos tvarkos mokykloje nebuvo, incidentų pasitaikydavo, ir net gana rimtų. Kai kada dėl vaikų patyčių mokyklos vadovybei tekdavo bendrauti ir su policija. Dabar „Šaltinio“ ugdytiniai ir jų tėvai žino, kad mobilieji telefonai čia nepageidaujami, ir jeigu jie dingsta, atsakomybę tenka prisiimti patiems tėvams. Direktorė neslepia laukianti tos dienos, kai bus patvirtinta, kad vaikams iki 12 metų mobilieji telefonai yra kenksmingi.
Neseniai į nemalonę pateko 8 klasės mokinys. Per anglų kalbos pamoką paauglys žaidė telefonu. Mokytoja jį kelis kartus perspėjo. Šis neklausė mokytojos reikalavimo išjungti telefoną ir įsidėti jį į kuprinę. Mokytojai nieko nebeliko, kaip pareikalauti, kad vaikas telefoną atiduotų jai. Pagal „Šaltinyje“ galiojančią tvarką mobilusis telefonas netrukus atsidūrė pas direktorę. Ji kvietėsi mokinį pasiaiškinti. Šis atsiprašinėjo, maldavo telefoną grąžinti ir nesuprato, kaip mokyklos vadovė drįsta jo neatiduoti. Vietoje to ji iškvietė į mokyklą aštuntoko mamą. Pastaroji direktorei pažadėjo, kad sūnus mobiliojo telefono nebegaus keletą dienų. Tokia būsianti drausmės pamoka. Direktorės teigimu, prasižengėlio mama ne tik nesupyko, bet netgi padėkojo už mokyklos rūpestį auklėjant jos atžalą.
Mobilieji išjungti visą laiką
J.Lazdauskienė sutinka, kad jos vadovaujamoje mokykloje tvarka šiuo metu griežta. Mokinių mobiliojo ryšio telefonai, kol jie yra mokykloje, turi būti visiškai išjungti ir laikomi kuprinėse.
– Vaikas turi teisę tėvus (globėjus) informuoti, jog saugiai pasiekė mokyklą prieš prasidedant pirmajai pamokai ir išjungti telefoną. Įsijungti jį vėl galima tik pamokoms pasibaigus. Tokia tvarka mokyklos taryboje buvo patvirtinta prieš keletą metų. Prieš tai mokinių tėvai buvo apklausti. Tarybai, patvirtinusiai tokią tvarką, priklauso ir vyresniųjų klasių mokiniai. Žinoma, šiuo metu jie jau yra baigę mūsų mokyklą, dabartiniai tarybos nariai (mokiniai) nežino, kaip ta tvarka buvo tvirtinama. Kam tokia tvarka buvo reikalinga? Visų pirma tam, kad vaikai mokykloje būtų saugūs. Apribojimų dėl mobiliųjų telefonų naudojimo ėmėmės, kai ugdymo įstaigose, tarp kurių buvo ir mūsų mokykla, ėmė plisti patyčios, o jas fiksuojantys vaizdo įrašai buvo skelbiami internete. Vaikai buvo taip įnikę į draugų ar net mokytojų elgesio filmavimą, kad netgi buvo sukūrę sistemą, kaip filmuoti, kad liktų nepastebėti, – pasakojo „Šaltinio“ progimnazijos direktorė.
Telefonai neturi trukdyti pamokos metu
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorius Algirdas Kaminskis sakė, kad šios mokyklos mokiniai telefonus išjungia tik per pamokas ir konfliktinių situacijų nepasitaiko.
– Sunku būtų prisiminti, ar buvo toks atvejis, kad dėl patyčių mokykloje būtų tekę kreiptis į policiją. Mokiniai piktnaudžiauja labai retai. Tvarka šiuo klausimu mokykloje nėra labai griežta – reikalaujame, kad telefonais vaikai nesinaudotų tik pamokų metu. Nesvarbu, ar telefonas yra visiškai išjungtas, ar išjungtas tik jo garsas. Reikalauti, kad vaikai visiškai nesinaudotų mobiliaisiais telefonais – neįmanoma. Žinoma, pasitaiko, kai mokinys ir pamokos metu nutaria perskaityti SMS pranešimą ar jį parašyti. Kad per pamokas mokiniai žaistų žaidimus, neteko girdėti. O filmuoti ar fotografuoti mokykloje apskritai draudžiama. Tai numato mokyklos vidaus tvarkos taisyklės. Jeigu vaikas jas pažeidžia, mobilusis telefonas iš jo yra paimamas. Žinoma, mokiniai tokiais atvejais jaučiasi labai nelaimingi. Mokytojas paprastai vaikui telefono negrąžina, o kviečiasi pokalbiui jo tėvus. Jų nepavykus rasti telefonas perduodamas mokyklos vadovybei, t.y. dažniausiai man. Tuomet aš jau ieškau tėvų, su jais kalbuosi ir jiems atiduodu mobiliojo ryšio telefoną. Tokios yra taisyklės, bet ne visada griežtai jų laikomės. Kiekvienu atveju vertiname situaciją individualiai. Jeigu mokinys tik norėjo pažiūrėti SMS pranešimą (taip dažniausiai visi vaikai ir sako), jeigu jo tėvai arba globėjai gyvena toliau nuo Tauragės, pakanka trumpo pokalbio su mokiniu, ir telefoną jam grąžiname, – komentavo A.Kaminskis.
Kalbasi, kalbasi, kalbasi
Tauragės „Versmės“ gimnazijos direktorė Albina Senkuvienė tikina, kad jos vadovaujamoje ugdymo įstaigoje problemų dėl mobiliojo ryšio telefonų naudojimo nekyla.
– Gimnazijoje reikalaujama išjungti mobiliuosius tik per pamokas, per pertraukas mokinys telefonu naudotis gali. Netikriname, ar telefono aparatas yra visiškai išjungtas, ar tik išjungtas jo garsinis signalas. Reikalavimas tik vienas – telefonas pamokos metu turi būti išjungtas ir paslėptas rankinėje, kuprinėje. Jo negali būti nei mokinio rankose, nei ant suolo. Patyčių pas mus nėra buvę. Gal todėl ir bandome rasti bendrą kalbą su pačiais mokiniais. Juk ugdome technikos amžiaus vaikus, jie negali išsiversti be šiuolaikinių technologijų. Manau, kad su jais įmanoma ir galima susitarti. Jeigu pasitaiko, kad mokinys pamokos metu naudojasi telefonu, mokytoja telefono aparatą paima ir perduoda man, o aš su mokiniu kalbuosi, aiškinamės, kas nutiko, kodėl jis pažeidė mokykloje galiojančią tvarką. Mano supratimu, su ugdytiniais reikia kalbėtis, kalbėtis ir dar kartą kalbėtis. Žinoma, jeigu tas pats mokinys nusižengtų dar kartą, jau tektų pokalbiui kviestis jo tėvus. Bet to dar neteko daryti. Nors ir vyresniųjų klasių gimnazistai, bet vaikai yra vaikai, – tvarką „Versmės“ gimnazijoje aiškino direktorė.
Dažniau nusižengia vaikinai
Tauragės profesinio rengimo centro (PRC) direktorius Stasys Lapė irgi vadovauja mokyklai, kurioje mokosi vyresni mokiniai. Joje galioja panašios taisyklės kaip ir kitose miesto ugdymo įstaigose.
– Pas mus draudžiama naudotis telefonais pamokų metu, o pertraukų metu negalima nei filmuoti, nei fotografuoti. Tai numatyta mokinio elgesio taisyklėse. Pamokos metu atsiliepti į telefono skambutį mokiniui galima tik tada, kai leidžia mokytojas. Telefonai, mano supratimu, yra šių dienų rykštė: be telefono gyvenimo įsivaizduoti neįmanoma, bet kartais vaikai perlenkia lazdą. Telefonas turėtų būti naudojamas tik pagal savo tiesiogines funkcijas. Deja, yra kitaip: daugeliui 17–18 metų vaikinų mobilusis telefonas sukelia daugiau problemų nei duoda naudos. Matyt, jie jaučia priklausomybę, neiškenčia be telefono nė valandėlės ir net būdami mokykloje paslapčia žaidžia telefonu. O jaunuolis visų pirma turi jausti atsakomybę ir žinoti, kad jis mokykloje yra mokinys ir jo pareiga mokytis, – įsitikinęs PRC vadovas.
„Vaikas lyg kalėjime“
Taip tvarką „Šaltinio“ progimnazijoje apibūdino vieno mokinio mama. Jos manymu, galiojanti tvarka, kai su vaiku neįmanoma susisiekti visą dieną, pernelyg griežta.
– Mano supratimu, mokinys mobiliojo ryšio telefonu turėtų nesinaudoti tik pamokos metu. Tačiau pertraukų metu turėtų būti leidžiama telefoną įsijungti. O dabar atrodo, kad vaiką leidžiu ne į progimnaziją, o į sulaikymo ar įkalinimo įstaigą, – samprotavo Eglė.
– O aš tokiai tvarkai pritariu. Manau, kad mokykla skirta mokytis, o ne pramogauti. Tvarka turi būti. Aš apskritai vaikų naudojimąsi technologijomis riboju: yra valandos, skirtos žaidimams prie kompiuterio ir nustatytas laikas televizoriui žiūrėti. Manau, intensyvus naudojimasis technologijomis mažiems vaikams labiau kenkia nei duoda naudos, – palaikė mokyklos poziciją Monika.
J.Lazdauskienė, gindama įvestos griežtos tvarkos būtinumą, sako, kad tėvai vaikams pranešti svarbią naujieną gali bet kada – tereikia paskambinti mokyklos raštinės darbuotojai, direktorei, kitiems administracijos darbuotojams.
– Visi mokyklos kontaktai tėvams žinomi, jie skelbiami viešai. Esame nedidelė mokykla, reikalui esant mokinį surasime per kelias minutes. Kartais pastebime, kad būtent tėvai išprovokuoja savo vaiką pažeisti mokykloje galiojančią tvarką. Pavyzdžiui, neseniai pradinės klasės mokinės kuprinėje pamokos metu ėmė skambėti telefonas. Skambino mama. Ar ji nesuprato, kad taip priverčia savo vaiką pasijusti nejaukiai visos klasės akivaizdoje? Juk yra suaugęs žmogus, žino, kad vaikas negali atsiliepti. Tad ką bekalbėti apie vaikus, ko iš jų norėti? Ir apskritai, kam pradinių klasių mokiniui mokykloje reikalingas telefonas? Be to, „Šaltinio“ progimnazija yra bene labiausiai šiuolaikinėmis technologijomis apsirūpinusi ugdymo įstaiga rajone. Tad būna užsiėmimų, kurių metu mobiliaisiais telefonais naudotis tiesiog būtina. Dar būna, kad vaikams pasitaiko laisva pamoka. Negi tokiu metu drausi vaikams įsijungti mobiliuosius telefonus? Žinoma, leidžiame. Bet tai labiau išimtys nei mokyklos tvarka. O tiems tėvams, kurie drįsta piktintis, galiu pasiūlyti dažniau lankytis mokykloje, bendrauti su mokytojais, ir problemų nebeliks. Apskritai kalbant, didžiuojuosi savo mokytojų kolektyvu – „Šaltinyje“ dirba tikrų profesionalų komanda. Gal todėl vaikų pas mus niekada netrūksta. Netgi atvirkščiai, visi veržte veržiasi mokytis „Šaltinio“ progimnazijoje, – atsisveikindama sakė J.Lazdauskienė.