• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Lietuvoje itin sparčiai populiarėja mainų programos, kuriose dalyvauja studentai, pamažu kelią mūsų šalyje skinasi ir mainų programos moksleiviams.

REKLAMA
REKLAMA

Jau ne vienus metus Lietuvoje veikianti Lietuvos ir Amerikos moksleivių mainų programa ExCEL (Exchanges for Culture, Education and Leadership) suteikia vis daugiau galimybių lietuvių moksleiviams 10-oje klasėje mokytis vienoje iš JAV mokyklų, gyvenant amerikiečių šeimoje.

REKLAMA

ISM Vadybos ir ekonomikos universitete surengtoje diskusijoje apie tarptautinių mainų svarbą („The Power of International Educational Exchange“) buvo kalbama apie tai, kokį poveikį jauno žmogaus karjerai turi galimybė dalyvauti tarptautinėse mainų programose, kaip nauja patirtis ir kultūrų pažinimas pakeičia pasaulėžiūrą, mąstymą.

REKLAMA
REKLAMA

Viceministrė: kolegijos ir universitetai dar uždari

Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė apie tarptautinių mainų svarbą kalbėjo: „Kalbant apie situaciją Lietuvoje, reikia pasidžiaugti, kad esama iniciatyvų, kurios suteikia galimybių mūsų jaunimui išvykti pasisemti patirties kitur, bei mums priimti atvykstančius. Mums svarbu, kad būtų sudarytos galimybės ir į Lietuvą atvykstantiems moksleiviams apsigyventi šeimose, pažinti mūsų kultūrą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viceministė pripažino, kad kol kas į Lietuvą užsieniečių moksleivių atvyksta nedaug: „Teko girdėti istoriją, kai lietuvių šeimoje apsigyvenusi japonė mergaitę iš pradžių turėjo didelių sunkumų – kalbos barjeras, maisto skirtumai ir pan., bet vėliau tiek ji pati, tiek ją priėmusi šeima pasakojo, kad ši patirtis buvo neįkainojama.“

REKLAMA

N. Putinaitės teigimu, kartais lietuviams pritrūksta platesnio – tarptautinio – požiūrio ir tam tikra prasme kartais juntama savotiška izoliacija. „Universitetuose ir kolegijos taip pat esama tam tikros baimės atsiverti, kalbant apie bendradarbiavimą su kitomis šalimis, kitų kultūrų pažinimą, tad visos iniciatyvos, kurios yra susijusios su jaunų žmonių drąsinimu yra labai sveikintinos.“

REKLAMA

Viceministrė taip pat teigė, kad nemažai keblumų kelia kalbos problema: „Labai svarbu kultūras pažinti per kalbas. Nors mūsų moksleiviai vis mažiau mokosi rusų kalbos, nesu tikra, kad jų anglų kalbos įgūdžiai yra pakankamai geri.“

JAV ambasadorė: mainų programa mokykloje pakeitė mano gyvenimą

Diskusijoje dalyvavusi JAV ambasadorė Anne E. Derse su klausytojais pasidalijo savo patirtimi: „Šiandien esu JAV ambasadorė Lietuvoje, nes, kai man buvo 16 metų, lemtingos įtakos tam turėjo dalyvavimas mainų programoje. Kartą pamačiau skelbimą, kuris kvietė išvykti į mokslo mainų programą užsienį. Kreipiausi dėl stipendijos ir ją laimėjau. Išvykau trims mėnesiams į Paryžių, kur gyvenau prancūzų šeimoje, lankiau mokyklą ir domėjausi kultūra. Nors tai truko tik tris mėnesius, kai tau 16 metų, daug ko galima išmokti. Ši patirtis man atmerkė man akis, parodė kitokį pasaulį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ambasadorės teigimu, po šio patyrimo, ji ėmusi kitaip vertinti savo šalį ir aplinką, kuri ją supo, be to, tai įkvėpė stengtis dėl savo ateities: „Norėjosi pramokti daugiau kalbų. Vėliau dar kartą grįžau į Prancūziją pasimokyti prancūzų kalbos, paskui vykau į Italiją ir mokiausi italų, o dar vėliau sekė tarptautinių santykių studijos, bet viskas prasidėjo nuo tos patirties, kurią įgijau būdama 16-os, tai pakeitė mano gyvenimą“.

REKLAMA

A. E. Derse teigimu, moksleivių mainų programa Lietuvoje sparčiai skinasi kelią. „Kai atvykau į Lietuvą, mane stebino, kad turite labai daug privačių programą, bet nebuvo tokios, kurią remtų ambasada. Džiugu, kad pavyko surasti rėmėjų ir bendraminčių. Pirmaisiais programos metais mokytis į JAV išvyko 4 moksleiviai, dar po metų – 6, šiemet planuojama, kad tokių moksleivių bus 8, o ateityje tikimės kasmet į JAV vieniems mokslo metams išsiųsti 10 moksleivių.“ Taip pat tikimasi, kad kasmet į Lietuvą atvyks toks pat skaičius moksleivių vieniems mokslo metams iš JAV.

REKLAMA

Verkė mama ir tėtis, tačiau suprato, kad tai į gerą

Metus JAV vidurinėje mokykloj mokiusis Vilniaus Jėzuitų gimnazijos moksleivė Gabrielė Papievytė apie savo patirtį kalbėjo: „Visi nuolat sako, kad labai svarbu mokytis kalbų, jau nepamenu, kiek daug kartų Amerikoje mokykloje bendraamžiai buvo nustebinti, sužinoję, kad kalbu trimis kalbomis. Dar labiau mane nustebino tai, kad jų reakcija dažnai būdavo tokia: „Mes taip pat turėtume tai daryti.“ Gyvendama ten supratau, kalba bendraujant su kitais žmonėmis sudaro tik keletą procentų, daug daugiau pasako emocijos, gestais ir pan.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mergina pasakojo, kad dalyvauti mainų programoje jai pasiūlė vyresnė sesuo, bet net ir užpildžius reikiamus dokumentus, pats procesas buvo gana ilgas. „Pamenu, išvykstant mano mama verkė, taip pat verkė ir tėtis, tokį jį mačiau pirmą kartą savo gyvenime. Mano šeima suprato, kokį teigiamą poveikį dalyvavimas mainų programoje turės mano gyvenimui, ir išleido.“

REKLAMA

Tautinis kostiumas ir lietuviški saldainiai

G. Papievytė pasakojo, kad nuvykusi į Teksaso valstija apsigyveno amerikiečių šeimoje. Miestelyje, kuriame metus praleido mokinė, jau anksčiau svečiavosi moksleiviai iš užsienio, tad lietuvė pasijuto laukiama ir pateko į draugišką aplinką.

„Patirtis, kurią įgijau Amerikoje – neįkainojama. Yra du svarbūs jos aspektai. Gyvenimas bendruomenėje padėjo geriau pažinti supančią kultūrą, jos skirtumus ir panašumus, o kartu tai buvo proga pristatyti Lietuvą, jos kultūrą ir net pačiai geriau suvokti savosios kultūros išskirtinumus“, – kalbėjo moksleivė. Mergina pasakojo, kad ne kartą teko rengti įvairius lietuvių kultūros pristatymus. Čia ji pasitelkė šiek tiek fantazijos, kad viskas būtų autentiškiau, moksleivė tai darė vilkėdama nacionalinį kostiumą ir savo klausytojus vaišino lietuviškais saldainiais, kurie amerikiečiams buvo keistoki.

REKLAMA

„Man, 15-metei, iškilo tokie klausimai, kas iš tiesų yra pilietiškumas ir patriotiškumas. Anksčiau apie tai nesusimąstydavau. Lietuvą palaikydavau žiūrėdama krepšinio varžybas su tėčiu, bet tai viskas“, – juokavo moksleivė ir pridūrė, kad buvo smagu pasakoti apie Lietuvą žmonėms, kurie apie šią šalį nieko nėra girdėję.

Mergina pasakojo, kad gyvendama amerikiečių šeimoje ne tik lankė mokyklą, bet tam tikrą valandų skaičių turėjo savanoriauti. Moksleivei tai nebuvo naujiena, nes Lietuvoje taip pat aktyviai savanoriavo, bet palyginti patirtis buvo įdomu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų