Lietuvos socialdemokratų noras paskutinę pratęstos Seimo sesijos dieną spręsti vykstančios aukštojo mokslo pertvarkos problemas - tik blefas.
Taip studentų atstovai Lietuvos studentų sąjungoje (LSS) vertina socialdemokratų iniciatyvą Seime įregistruoti Mokslo ir studijų laikinojo įstatymo projektą. Prieš tai kreipiantis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Tesimą (LR KT) dėl neva Konstitucijai prieštaraujančio dabartinio Mokslo ir studijų įstatymo.
„Pasitvirtino tai, ko ir tikėjomės. Socialdemokratai nebe reikalo pradėjo šią politinę psichozę Seime. Galime matyti, kad pagrindinis noras buvo ne aukštojo mokslo pertvarkos spragas „lopyti“, bet priešingai – Konstitucinio Teismo „rankomis“ sudaryti prielaidas alternatyviai aukštojo mokslo pertvarkai. Tam buvo paruoštas net atskiras įstatymo projektas.
Viskas neblogai suplanuota, deja, nepakako įžvalgumo suburti didesnį tikinčiųjų būrį,- dalies studentijos, rektorių konferencijos, jaunųjų mokslininkų nuomonės net nesivarginta sulaukti“,- pastebi LSS prezidentas Dainius Dikšaitis.
Abejoja ir tuo, ar KT sprendimas, jog įstatymas Konstitucijai vis tik neprieštarauja, priverstų Seimo opozicijoje esančius socialdemokratus nurimti. Studentų atstovai pastebi, jog tiek pati Aukštojo mokslo reforma, tiek KT jau yra paneigę aibę keltų „teisinių oro burbulų“: teikta, jog studijų krepšeliai negali būti skiriami nevalstybinėms aukštosioms mokykloms – Teismas patvirtino, jog gali.
Ta pati Seimo opozicija tikino, jog aukštųjų mokyklų valdyme negali būti valstybės vykdomosios valdžios atstovų. Tai aiškinta, neva aukštosios mokyklos taps priklausomos nuo politikų,- mitą Teismas taip pat paneigė.
Šį sąrašą, pasak LSS, galima būtų tęsti, deja, studentų atstovai pastebi, kad socialdemokratų frakcijos nariai desperatiškai siekia blokuoti tai, kas vyksta aukštajame moksle ir grįžti prie naujų svarstymų. „Timpt už važių – ir vėl iš pradžių“,- vaizdingu posakiu situaciją iliustruoja Dainius Dikšaitis.
Primename, jog Socialdemokratai dėl Mokslo ir studijų įstatymo neatitikimo Konstitucijai pirmą kartą prakalbo 2009-ųjų metų pabaigoje. Jų iniciatyva, šis klausimas Seime buvo svarstytas vakar, sausio 21 dieną. Vos per plauką nutarimas buvo nepriimtas. Dėl to socialdemokratai įregistravo Mokslo ir studijų laikino įstatymo projektą ir surinko parašus kreiptis į KT „paprastuoju būdu“.
Lietuvos studentų sąjunga į tai reaguodama, jog Seime nutarimo priėmimas reikštų dabar galiojančio Mokslo ir studijų įstatymo visišką sustabdymą, pastebėjo, jog tai sukeltų atitinkamų padarinių aukštajame moksle. Todėl LSS atstovai siūlo tai spręsti ne kraštutinėmis priemonėmis, bet konstruktyviu dialogu.