Niekam ne paslaptis, kad Lietuvos vaikai yra vieni nelaimingiausių Europoje, o vaikų bei paauglių savižudybių skaičiumi pirmaujame senajame žemyne. Ką daryti, kad vaikai augtų laimingi, emociškai stabilūs, mažiau pažeidžiami?
„Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė laidoje „Pasaulis pagal moteris“ sakė, jog svarbiausias žingsnis yra išmokyti vaiką išreikšti jausmus.
„Didžiausia dovana man yra išmokyti savo vaikus reikšti savo jausmus ir suprasti kitų žmonių jausmus. Tai yra emocinio intelekto esmės. Mes tai pametėme. Manęs niekas to nemokino. O atrodo, jog tai yra taip suprantama ir taip aišku, bet iš tikrųjų taip nėra. Ir jeigu nemokini, nerodai vaikui pavyzdžio, nepadedi jam suprasti, kaip jis jaučiasi arba kodėl jis pyksta, kas yra ne taip. Kaip išeiti iš to pykčio? Juk pyktis yra energija, kuri niekur nedingsta iš mūsų kūno, jei mes netransformuojame į kažką gero. O jeigu jo nevaldome, tas pyktis gali transformuotis į kažką blogo“,- pasakojo R.Dičpetrienė.
Emocinio intelekto mokytoja, knygos „Lyderystė vaiko akimis“ bendraautorė Irma Liubertienė apgailestavo, jog emocinio išreikštumo nėra mokoma mokyklose.
„Emocinio intelekto pagrindas yra žmogaus savivertė ir pagarba kitam. Mokslininkai sutinka, kad tarp šių dviejų dalykų galima dėti lygybės ženklą. Deja, mokyklose pas mus dar šių dalykų nemokoma. Didžiausią dėmesį mes skiriame vaiko IQ lavinimui, o tos emocinės smegenys, kurios lemia 95 procentus priimtų žmogaus sprendimų, mes į jas visiškai neinvestuojame“,- konstatavo I. Liubertienė.
Parengė Monika Burvytė