• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus egzaminų sesijai mintys apie sveiką mitybą abituriento ir studento galvoje sukasi retai. O be reikalo. Tinkamas mitybos režimas gali padėti pasiekti kur kas geresnių mokymosi rezultatų.

REKLAMA
REKLAMA

Griežtas mitybos režimas – streso priešnuodis

Jei sunku susikaupti mokantis, gali būti, kad dėl to kaltos visai ne nuobodžios knygos. Maistas turi didžiulės įtakos protiniams gebėjimams, todėl viena dieta mokslus gali apsunkinti, kita – palengvinti. Smegenys sunaudoja net penktadalį visos žmogaus energijos. Būtent todėl egzaminų laikotarpiu būtina pasirūpinti, kad šios energijos nepritrūktų.

REKLAMA

Gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė įspėja, kad egzaminų laikotarpiu lengva nuklysti į kraštutinumus – kimšti viską iš eilės arba pamiršti pavalgyti visai. „Stresas skirtingai veikia mitybos įpročius, tačiau abu kraštutinumai tik apsunkins protinę veiklą. Stenkitės laikytis tinkamo mitybos režimo: valgyti reguliariai ir subalansuotą maistą. Jokiu būdu nesiteisinkite, kad dabar jums sunkus metas, todėl galite išklysti iš sveikos mitybos kelio“, – pataria gydytoja. Anot jos, tinkamas mitybos režimas gali padėti sumažinti įtampą – jausmas, kad kontroliuojate padėtį bent mitybos srityje, gali kiek palengvinti stresą.

REKLAMA
REKLAMA

Kokį maistą rinktis?

D. Pipiraitė tikina, kad mityba egzaminų metu nebūtinai turi labai skirtis nuo įprastos – svarbiausia, kad ji būtų subalansuota ir gautumėte visų organizmui būtinų medžiagų: „Iš visiems puikiai žinomos sveikos mitybos piramidės puikiai matyti, kad svarbiausia mitybos taisyklė – maisto įvairovė. Organizmui, nors ir skirtingais kiekiais, reikia ir grūdinių produktų, ir mėsos, ir žuvies, ir daržovių. To nederėtų pamiršti ir per įtemptą sesiją“, – sako dietologė. Ji pataria šia įvairove vadovautis ruošiant kiekvieną valgį, pavyzdžiui, žuvis, daržovės ir ryžiai atstovauja trims skirtingoms maisto produktų grupėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Papildomo dėmesio galite skirti produktams, kuriuose yra daugiau energijos teikiančių ir atminties procesus veikiančių medžiagų. Norint paspartinti energijos gamybos reakcijas, svarbu gauti pakankamai B grupės vitaminų. Pavyzdžiui, vitaminas B12 padeda raudoniesiems kraujo kūneliams pernešti deguonį į ląsteles, o vitaminas B6 svarbus nervų sistemos veiklai. B grupės vitaminų yra kiaušiniuose, mėsoje, pieno produktuose, kepenėlėse, mielėse.

REKLAMA

Nervų sistemos veiklai ir atminčiai gerinti taip pat būtinos ir omega-3 riebalų rūgštys. Jų galite gauti iš riešutų, riebios žuvies, linų sėmenų aliejaus. O štai tinkamas cinko kiekis svarbus ne tik atminčiai, bet ir imunitetui palaikyti. Jo galite gauti iš veršienos, lapinių daržovių, jautienos, jūros gėrybių.

REKLAMA

3 dietologės patarimai besimokantiems

Nepraleiskite valgymų. Mokydamiesi pamirštate pavalgyti? Negaunant energijos tik didėja protinis nuovargis, todėl net ir didžiulės pastangos gali būti bevertės. Itin svarbu pavalgyti pusryčius. Pusryčiaujant reikėtų vengti pernelyg daug cukraus turinčių produktų. Naudinga pusryčiams rinktis košes, kiaušinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepasikliaukite tik užkandžiavimu. Taupydami laiką atsisakėte pietų ir neatsitraukdami nuo knygų nuolat užkandžiaujate? Užkandžiai gali trumpam numalšinti alkį, tačiau iš jų naudos maža, ypač jei užkandžiams pasirenkami saldainiai, sausainiai ar bulvių traškučiai. Reguliarūs valgymai turėtų sumažinti užkandžiavimo poreikį. Tačiau jei vis tik jaučiate poreikį nuolat ką nors kramtyti, šalia pasidėkite lėkštę morkų ar šiaudeliais supjaustytų agurkų, suvalgykite saują riešutų.

REKLAMA

Nepiktnaudžiaukite saldumynais. Įtemptai protiškai dirbant, itin norisi cukraus. Tačiau juo piktnaudžiauti nederėtų. „Saldumynai neturėtų tapti paguoda pavargus nuo mokslų“, – sako D. Pipiraitė ir pataria palepinti save vienu kitu gabalėliu šokolado, tačiau nesukrimsti iškart visos plytelės.

REKLAMA

Maisto papildai – pagalbinė priemonė

„Camelios“ vaistininkė Silvija Zubernienė pasakoja, kad vaistinėje dažnai tenka sulaukti abiturientų ir studentų, kurie prieš pat sesiją ieško atmintį stimuliuojančių preparatų.

„Maisto papildai išties gali būti naudingi šiuo sudėtingu periodu, tačiau jie turėtų būti derinami su tinkama mityba. Nieko nebus, jei maisto papildais bandysite užmaskuoti prastus mitybos įpročius: protiniams gebėjimams gerinti svarbių medžiagų pirmiausia turite gauti iš maisto, o papildai tėra papildoma priemonė. Be to, reikėtų prisiminti, kad jei papildus pradėsite gerti tik dieną prieš egzaminus, jokio stebuklingo poveikio nesulauksite“, – sako vaistininkė.

Ji pataria maisto papildus ir vitaminus pradėti vartoti likus bent mėnesiui iki egzaminų. Naudingiausia papildomai vartoti B grupės vitaminus, cinką, preparatus su ginkmedžio ir ženšenio šaknies ekstraktais.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų