Darbdaviui paskelbus apie ieškomą darbuotoją, darbo ieškantieji suskumba kandidatuoti pagal siūlomo darbo skelbimą. Vieni jų visiškai atitinka keliamus reikalavimus, kiti – tik iš dalies, dar vieni tik bando laimę įsidarbinti, nors neatitinka darbdavio pageidaujamų kriterijų.
Tačiau ką daryti darbdaviui, kai jo siūlomą darbo vietą kandidatuoja užimti keli šimtai asmenų, kurie visi atitinka keliamus kriterijus? Kaip iš viso pulko darbo ieškančiųjų atsirinkti tinkamiausią?
Darbo paieškos portalo CVbankas.lt respondentai teigia, kad pirmiausia didžiausią dėmesį reikia kreipti į tai, kokiu stiliumi parašytas gyvenimo aprašymas ir motyvacinis laiškas, kokie duomenys jame pateikiami, kaip darbuotojas keliais sakiniais geba save apibūdinti. Pasak jų, nereikėtų per daug dėmesio skirti skambiems ir pataikaujantiems pasakymams, svarbu įžvelgti, ar už standartinių frazių iš tikrųjų slypi paprastumas ir žmogaus atsidavimas gerai atlikti darbą.
Taip pat portalo CVbankas.lt respondentai mano, kad būtina iš gyvenimo aprašymo atrodančius tinkamus kandidatus pakviesti į pokalbį ir jiems skirti bent keletą minučių. Respondentų nuomone, reikėtų nebijoti kviesti į pokalbį netgi keliasdešimties kandidatų – tik pasikalbėjus akis į akį galima įvertinti, kaip žmogus bendrauja, kaip elgiasi, kokios jo manieros, tik pokalbio metu atsiskleidžia, ar gyvenimo aprašyme pateiktos savybės yra tikros, o galbūt tik išgalvotos, siekiant patraukti darbdavio dėmesį.
Jei darbo skelbime nurodyta, kokį išsilavinimą turėtų turėti būsimasis darbuotojas, CVbankas.lt apklausoje dalyvavusieji teigia, kad nereikėtų į pokalbį kviesti tų, kurie yra kitos srities specialistai. Taip sumažėtų tinkamų kandidatų skaičius. Jei kandidatų vis dar gausybė, juos siūloma atrinkti pagal buvusių darbdavių rekomendacijas, pagal darbo trukmę ankstesnėse darbovietėse. Jei vis dar susidaro nemažai kandidatų, jiems siūloma duoti konkrečių užduočių, sugalvoti situacijų, kurios galėtų padėti atskleisti kandidatų gebėjimus.
Pasak CVbankas.lt respondentų, geriausia, kai darbuotojo atranką vykdo specialistai. Tačiau jei darbdavys vis dėlto nusprendžia darbuotoją išsirinkti pats, turėtų vadovautis iš anksto sugalvotu reikalavimų sąrašu ir jo nekeisti, kai pradeda konkrečiai analizuoti atskirų asmenų kandidatūras.