„Tūsai“, „plotai“, vakarėliai ir fiestos... Žodžiai, kurie yra gerai pažįstami, ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio studentams. Tačiau ar visas laisvalaikis studentiškais laikais asocijuojasi tik su linksmybėmis iki paryčių ir alaus bokalu rankoje?
Negi studentija taip greitai ritasi žemyn ir po keletos metų mes turėsime tik puikią alkoholio degustuotojų kompaniją? Galiu nuraminti – taip tikrai nėra.
Be abejonės, viskas priklauso nuo žmonių mąstymo, bet tai, ką perskaitysit čia, puikiai parodys, kad studentai buvo, yra ir greičiausiai bus aktyviausia visuomenės dalis. Viskas neapsiriboja tik šventu apynių gėrimu, o yra daug įdomiau nei atrodo.
Tad pagaliau – ką veiksime šiandien?
Atsikėlėme ryte, apsiprausėme, pavalgėme ir pirmyn į paskaitas. Bent daugumos „studžių“ diena prasideda būtent taip. O kas po paskaitų? Gilinsim žinias universiteto skaitykloje, tvarkysime ponios bendrabučio valdytojos suteiktą kambarį ar nuveiksime kažką įdomaus? Studentų laisvalaikis aktyvus. Bent jau toks buvo anksčiau.
Studentiški renginiai, pramogos „kultūros centre“ „Akropolis“, spektakliai teatruose. Dažnas išminčius renkasi pramogas, reikalausiančias išleisti bent minimalių piniginių išteklių kiekį. Kalbinti studentai vidutiniškai išleidžia 36 % savo mėnesinių pajamų. Daug? Spręskite patys.
Krizės nėra?
Studentai mato, kad Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje šėlsta finansų krizė. Kažkur teko skaityti, kad ją sukėlė ne bet kas, o vyrai, kurie turėjo hormonų perteklių. Vyriškajai lyčiai tai pikta, o silpnosios lyties atstovės paslapčiomis kikena iš tokių spėlionių. Tačiau ar mes visi jaučiame šio finansų viesulo padarinius? Dauguma žmonių jaučia ir dar kaip. Bet nenukrypkime nuo studentų.
Nors visi pasijuokiame, kad studentas yra ne žmogus, tačiau ir jis jaučia tai, kas vyksta pasaulyje. Patikslinsiu – jaučia jo piniginė, kurioje švilpauja vėjai, bent taip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Apklausti studentai apie savo laisvalaikį šioje ekonominėje situacijoje priverčia nustebti.
Mat jie tikina, kad laisvalaikį leidžia taip pat kaip ir anksčiau – susitikimai su draugais kavinėje, boulingas, nakties šėlsmai klubuose, filmų peržiūros kino teatruose ar visada apkerintys studentiški renginiai. Malonu girdėti, kad nėra pamirštami vis labiau populiarėjantys spektakliai teatruose.
Geriau pagalvojus nėra kuo stebėtis, juk pakanka žvilgtelėti į automobilių stovėjimo aikšteles prie universitetų bendrabučių, kuriuose neįmanoma rasti vietos pastatyti savajai transporto priemonei. Jei išteklių pakanka išlaikyti „ratams“, tai bilietas į koncertą tėra vienas kitas litras benzino.
Studentai visais laikais buvo išradingi, tad nenuostabu, kad greičiausiai ir dabar išrado vaistą nuo krizės ir kaip anksčiau mėgaujasi gyvenimo teikiamais malonumais.
Laivalaikis be pinigų
Visi esame skirtingi – skiriasi gyvenimo tikslai, svajonės, sugebėjimai. Tad nenuostabu, kad dalis studentų teigia, jog yra priversti keisti savo laisvalaikio ypatumus.
Tenka atsisakyti pramogų, kurios reikalauja „Maironio“ ar mažesnės kupiūros ir rinktis pramogas nereikalaujančias piniginių išteklių. Čia ir prasideda sveikos gyvensenos pradmenys – pasivaikščiojimai mieste, susitikimai su draugais, grojimas gitara ar tiesiog malonus pasisėdėjimas su knyga rankoje.
Ir čia nėra svarbu ar esi dirbantis, ar ne, nes pajamos, kaip teigia jaunieji genijai, išlieka daugmaž tokios pačios kaip anksčiau, o išlaidos vis didėja ir didėja mūsų vyriausybės dėka. Tačiau galiu nuraminti – šie studentai trykšta dideliu optimizmu, o to pakanka pakeisti gyvenimui, tereikia noro.
Bet kuriuo atveju, verta iš to pasimokyti, juk studijų metai – puiki gyvenimo mokykla. Šiuo atveju, jei taupai, ieškai alternatyvų pramogoms ir pastebi tai, ko galbūt niekada nepastebėjai esant aplink. Išvada tokia: visiškai nesvarbu ką veiksime, ar vaikščiosim po miestą, ar tiesiog išsidrėbsime prieš žydrąjį televizoriaus ekraną. Svarbu, kad kartu būtų gera draugų kompanija.
Daugiau optimizmo
Apie laisvalaikį kalbinti studentai parodė, kad vieni šąla nuo pučiančių vėjų piniginėje, o kiti tuo tarpu gyvena kaip gyvenę anksčiau. Belieka tikėti, kad naujoji švietimo sistema nepakirs studentijos ir ji išliks tokia pat išradinga kaip iki šių dienų.
Jei jaučiat pinigų trūkumą, neužsidarykite namie prie paskaitų medžiagos, ji ne taip greitai atneš pajamas. Būkite aktyvūs ir prasiblaškytite. Prisiminkite – laiko reikia skirti ne tik studijoms, bet ir pramogoms.
Mažvydas Karalius/www.savas.lt