Dažnai jau pati sąvoka „politika“ jaunuoliui skamba pakankamai nuobodžiai, o ką ir kalbėti apie įsitraukimą į ją. Nejaugi iš tiesų tai taip neįdomu? Juk politika nėra vien tai, ką girdime kiekvieną dieną per „Žinias“: „Seimo etikos komisija nubaudė korumpuotą seimo narį... Valdantieji nebetenka daugumos...“ ir t.t.
Jaunimo politika prasideda dar mokykloje. Kiekviena mokykla turi savo mokinių savivaldą, neretai vadinamą mokinių seimu, taip pat savo mokyklos prezidentą, kuris paprastai atlieka įvairias organizacines ir reprezentatyvines funkcijas. Iš pažiūros visa tai atrodo nelabai rimta. Juk čia tik mokykla... Tačiau jaunimo politika taip pat yra reglamentuojama įstatymų.
Valstybinę jaunimo politiką reglamentuoja Seimo priimtas Jaunimo politikos pagrindų įstatymas, kuriame įtvirtintos pagrindinės jaunimo politikos sąvokos, nustatomi šios politikos įgyvendinimo principai, apibrėžiamos jaunimo politikos sritys, tokios kaip jaunimo neformalaus ugdymo sritis ar regioninės jaunimo politikos pagrindai.
Neretam jaunuoliui visa tai skamba nepatraukliai, kadangi jis nėra prie to „prisilietęs“, nėra gavęs pakankamai informacijos apie vykdomą jaunimo politiką ir apskritai apie politiką bendrąja prasme.
Neretam dažnai atrodo, kad jo, kaip jauno, nedaug patirties turinčio žmogaus nuomonė politikos klausimais nėra svarbi. Tačiau juk būtent jauni žmonės gali prisidėti prie savo ateities kūrimo eidami į rinkimus, balsuodami, domėdamiesi esama situacija ir pareikšdami savo asmeninę nuomonę. Kad šis procesas būtų paskatintas, bandoma rengti įvairias programas, organizuoti renginius, susijusius su jaunimo vykdoma politika.
Šių metų rugsėjo 10 - 16d. Rygoje vyko tarptautiniai jaunimo mainai „United in choice“, pagal ES programą „Veiklus jaunimas“. Renginį organizavo Latvijos jaunimo politinė organizacija „PartiotiLv“. Jame dalyvavo 20 jaunų žmonių (18 – 25 m.) iš Latvijos, Lietuvos, Italijos, Belgijos.
Šių mainų tikslas – pritraukti kuo daugiau jaunimo į Europos parlamento rinkimus bei sukurti kompiuterinį žaidimą apie EP rinkimus, tiksliau – gauti idėjų žaidimui. Rezultatai – išbandyti įvairūs būdai kaip įtraukti jaunimą į politiką: įvairios akcijos, simuliaciniai rinkiminiai žaidimai miestų aikštėse, informacijos autobusiukai su kandidatais.
Mainai tiek organizatoriams, tiek dalyviams suteikė įdomios patirties, žinių apie dalyvavusių šalių politinę padėtį bei jaunimo politiką, ir žinoma, apie Europos parlamentą.
Politika nėra vien suaugusių reikalas. Geras tikslingos ir gerai organizuotos politikos valdymas, prasidėjęs dar mokyklos suole, gali išsivystyti į sėkmingą šalies politikos organizavimą. O įsitraukdamas į politinį gyvenimą jaunuolis gali bent jau tikėtis, kad išsakyta nuomonė padės jam susikurti palankesnę ateitį.
Akvilė Žiūkaitė