21-erių šiaulietis Gvidas Glebas – jaunimo verslumą skatinančio projekto „Septynių jūrų kapitonai“ dalyvis. Jis buvo įgulos, plaukusios aplink Juodąją jūrą, narys. Turėjo progą užmegzti diplomatinius ir verslo ryšius bei pristatyti savo verslo idėją.
„Studentui pradėti verslą Lietuvoje – įmanoma“, – neabejoja Gvidas.
Tapo jūreiviu
Architektūros ištęstinęs studijas Kaune antrakursis Gvidas vadina hobiu, nes svajoja apie savo verslą.
Drąsiai pasinėrė į jaunuosius lyderius ugdantį projektą: tapo vienu iš 160 jame dalyvaujančių Lietuvos studentų.
Keturių etapų (šiaulietis dalyvavo viename iš jų) plaukimas aplink Juodąją jūrą – tik viena projekto dalis.
Gvidas kartu su dar devyniais įgulos nariais jachta plaukė iš Konstancos (Rumunija) į Ukrainą – Odesą, Sevastopolį, pasiekė Jaltą ir Balaklavą.
„Plaukėme kapitono Dariaus Vinkevičiaus raudonmedžio jachta“, – pasakoja Gvidas. Tarp įgulos narių buvo trys patyrę jūreiviai, likusieji, tarp jų – ir Gvidas, jachta plaukė pirmą kartą.
Šiaulietis buvo atsakingas už maisto atsargas. Tačiau plaukimo metu didžiąją įgulos dalį ėmė kamuoti jūros liga, Gvidui teko išmokti naujų dalykų.
Šiaulietis rišo mazgus, kėlė bures.
„Buvo pakilęs 40 mazgų škvalinis vėjas, pradėjo vystytis keturi viesulai, mums pasisekė, kad galutinai nesusiformavo“, – išbandymus vardija pašnekovas.
Ukrainos pasieniečiai lietuvių jachtai neleido nuo kranto nutolti toliau nei 12 jūrmylių.
Susitiko su verslininkais
Konstancoje lietuviai turėjo pirmąjį susitikimą su vietiniais verslininkais.
Gvido ir dar dviejų jo komandos narių sumanymas – kompiuterių ir mobiliųjų telefonų programa. Ji padės organizuoti tekstus – knygų, žurnalų straipsnius – pasižymėti ir iš jų „ištraukti“ svarbiausią informaciją. Vėliau šią perkelti, išsaugoti pageidaujamoje vietoje.
Kiti studentai siūlė prekybą odontologų įranga internetu, ieškojo investuotojų inovatyviam barui atidaryti.
Odesoje, Šampano gamykloje, lietuvių delegacija sulaukė pasiūlymo importuoti čia gaminamą šampaną ir vyną į Lietuvą.
Gvidas susipažino su Odesos verslininku, turinčiu didžiausią elektroninių parduotuvių tinklą Ukrainoje.
„Jį sudomino mūsų verslo idėja, prašė, kad atsiųstume ją elektroniniu būdu, kai ši iki galo bus išvystyta. Žadėjo arba pats investuoti, arba padėti rasti Ukrainoje kitų norinčių ir galinčių investuoti verslininkų“, – prisimena Gvidas.
Inovatyvaus baro idėjos autoriai taip pat rado besidominčių jų idėja, sužinojo, kad tokia idėja buvo įgyvendinta Ukrainoje ir nepasiteisimo.
„Dabar jiems bus lengviau apskaičiuoti tokio verslo Lietuvoje perspektyvas“, – mano Gvidas.
Investuotojai jau laukia
Ko išmoko kelionės metu?
„Kad reikia daug dirbti“, – juokiasi Gvidas.
Jį projekto organizatoriai pakvietė savanoriu į panašų projektą ateinančiais metais, kuomet plaukimo metu susitikimai bus organizuojami įvairiose pilyse.
O kaip verslo idėja?
„Gryninsime ją toliau, dalyvausime susitikimuose su verslininkais, tikiuosi gauti dar daugiau man naudingų patarimų“, – sako šiaulietis.
Vaikinas džiaugiasi, kad sprendžiasi finansavimo reikalai. „Teoriškai finansavimą jau turime. Potencialūs investuotojai laukia, kol jiems pasiūlysime jau konkretų produktą, o ne vien pristatysime jį“, – sako jaunuolis.
Gvidas tiki, kad jaunam žmogui darbo Lietuvoje yra.
„Kas yra veiklus, tas randa. Net rasti investuotojų verslui Lietuvoje nėra sunku, tiesiog reikia ieškoti“, – optimistiškai ragina jis.
Pats projekto metu susipažino maždaug su 60 verslininkų, norinčių ir galinčių investuoti į jaunų žmonių verslo idėjas.
M. Visockienė