• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš porą metų į Lietuvą atslinkus ekonominei krizei jauni tėvai nesikuklindami vieni kitiems patarinėjo kuo greičiau ir kuo geresnėmis sąlygomis išeiti tėvystės atostogų, o įvairūs šeimos finansų analitikai pritariamai linksėjo, esą tai vienas iš būdų išsaugoti darbo vietą sunkmečiu. Prabėgus porai metų situacija ėmė keistis ir vis daugiau jaunų tėvų siekia kuo anksčiau sugrįžti į darbo rinką.

REKLAMA
REKLAMA

Ar auklė turi tvarkyti namus ir gaminti?

Į klausimą, ar pastaruoju metu jaučiamas didesnis auklių paslaugų poreikis, jau aštuoniolika metų veikiančios agentūros „Auklė“ vadovė Neringa Ramanauskienė sakė: „Tas poreikis visuomet buvo, žinoma, dabar jaučiame šiokį tokį suintensyvėjimą. Iš to kiek tenka bendrauti su kolegomis ir klientai, gali drąsiai teigti, kad auklių paslaugų poreikis didėja, nes tėvai skuba kuo greičiau sugrįžti į darbą.“

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, pagrindinis tėvų reikalavimas auklei – vaiko saugumas ir priežiūra. „Kai auklės prižiūri šiek tiek didesnius vaikus, tuomet tėvai dažnai pageidauja, kad atžalos būtų lavinamos. Yra auklių, turinčių pedagoginį išsilavinimą ir net sukūrusių savo ugdymo programėles.“

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdama apie auklių darbo sąlygas sunkmečiu, moteris buvo atvira: „Prasidėjus ekonominei krizei, šeimos, kurios anksčiau samdė auklę ir namų tvarkytoją, ėmė taupyti ir namų tvarkytojos paslaugų kartais atsisakydavo papildomus darbus perkeldami ant auklės pečių. Bet anksčiau ar vėliau tėvai pajunta, kad visų darbų tokiu atveju gerai nepadarysi – jei mama įpusėjusi lyginti gali šitą darbą atidėti rytojui ir ant savęs dėl to visai nepykti, tai auklė to padaryti negali, nes sugrįžę tėvai iš karto pastebės likusią drabužių krūvą.“ Pašnekovės teigimu, samdant auklę pirmiausiai tėvai turėtų galvoti apie vaiką ir tik po, jei suspėja, turėtų imtis kitų darbų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukles samdo ir vidutines pajamas gaunančios šeimos

Dažnai pasigirsta tėvų pasvarstymų, kad auklių paslaugas sau gali leisti tik didesnes nei vidutines pajamas gaunančios šeimos. „Sunku charakterizuoti klientus, nes jų pajamomis nesidomime, bet auklės tikrai nėra prabanga vidutines pajamas gaunančioms šeimoms.“

REKLAMA

„Mūsų auklės agentūroje dirba ne po vienerius metus, tad kiekviena šeima aiškiai išsako savo lūkesčius, mes savo darbuotojas pažįstame puikiai ir mūsų tikslas, kad šeima ir auklė puikiai sutartų

UAB „Mama ir auklė“ vadovė Ieva Augustinienė, kalbėdama apie auklių paslaugų poreikį, sakė: „Auklių paieškos sezoniškumas gana ryškus – ypač daug auklių ieškoma prieš rugsėjį-spalį. Poreikis šiuo metu didėja – sumažinus išmokas mamoms nebėra tokios stiprios motyvacijos būti namuose iki vaiko dviejų metų. Tačiau auklių labai daug per krizę išvažiavo į užsienį ir dar negrįžo į Lietuvą...“

REKLAMA

Auklių prireikia ir studentams

Apie tai, kokios šeimos dažniausiai samdo aukles, pašnekovė atsakė: „Esame turėję ir klientų studentų. Aukles samdo ir nedaug uždirbančios šeimos, ypač jei mama išeina į darbą, kai vaikui sukanka metukai arba mažiau, o seneliai pagelbėti negali.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie auklių paslaugų įkainius I. Augustinienė kalbėjo: „Atlyginimai labai skiriasi priklausomai nuo miesto. Vilniuje šiuo metu tikėtinas auklės atlyginimas 1100-1500 Lt/mėn. (6-8 Lt/val.), užmiestyje – daugiau, Kaune maždaug šimtu litų mažiau. Mažuose miesteliuose tenka girdėti ir daug mažesnių kainų. Auklės darbo diena – 8-10 val./d., už ilgesnes darbo valandas, naujagimio priežiūrą ar sudėtingą susisiekimą mokama papildomai.

REKLAMA

Nenori darbuotojų, kalbančių su akcentu

Į klausimą, kokius reikalavimus auklėms paprastai kelia tėvai, pašnekovė atsakė: „Labai įvairius. Vilniuje auklėmis dirba daug rusakalbių moterų, tačiau ne kiekviena šeima nori, kad auklė kalbėtų su akcentu. Dėl kalbos barjero kartais atsisakoma daug geresnių kandidačių, o pasirenkama brangiau apmokama lietuvė. Daug šeimų gyvena užmiestyje ir vargsta ieškodami auklės su automobiliu – net tos, kurios turėjo, per krizę ir benzino kainų kilimą atsikratė mašinų.“

REKLAMA

Apie tai, ką patartų šeimos, kurios ieško auklė ir kaip atskirti gerą specialistą nuo „uždarbiautojos“, pašnekovė sakė: „Mes neakcentuojame specialaus išsilavinimo – daug svarbiau, kad žmogus būtų sveikas psichiškai, gero charakterio, kad mokėtų ir norėtų užsiimti su vaiku, nedarytų grubių auklėjimo klaidų. Dabar ypač daug siūlosi moterų, manančių, kad aukle dirbti gali bet kas, o iš tiesų tokių tinkamų žmonių būna tik 10-20% besikreipiančių... Tam ir naudojamės įvairiomis metodikomis, testais, pokalbiais, kad atrinktume tinkamus su vaikais dirbti žmones. Kartais besikreipiančioms moterims iš tiesų norėtųsi pasiūlyti vadybininkės ar kariškės specialybę...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei visgi esate linkę ieškotis auklės patys, svarbiausia – skirti daug laiko pokalbiams su patikusia kandidate, jos pažinimui, apsilankymui pas ją, ir būtinai turėkite drąsos paprašyti dokumentų.“

Vyresnės auklės atrodo patikimesnės

Naujienų portalo „Balsas.lt“ kalbinta jauna mama pasakojo, kad auklės pradėjo ieškoti, kaip sūnui buvo vos trys mėnesiai. „Auklę suradau per pažįstamus, mano sūnų prižiūrinti moteris turi puikias rekomendacijas. Tiesa, jokio specialaus pedagoginio išsilavinimo auklė neturi, bet ją įdarbinti paskatino jos turima patirtis – mano sūnus yra jau ketvirtas vaikas, kurį ši moteris augina.“ Pašnekovės teigimu, ieškodama auklės norėjo, kad vaiką prižiūrėsiantis žmogus būtų vyresnio amžiaus, patikimas ir mokėtų elgtis su vaikais.

REKLAMA

Anot moters, jokių papildomų namų ruošos darbų auklė jos namuose neatlieka: „Ši moteris prižiūri mano sūnų ir į jos pareigas įeina maisto vaikui ruošimas“.

Į klausimą, ar auklė jos namuose dirba ir per šventes, moteris atsakė: „Dėl darbo švenčių metu reikia tartis su aukle atskirai.“ Kalbėdama apie auklei mokama atlyginimą pašnekovė buvo atvira: „Už valandą auklei moku 8 litus, tad per mėnesį susidaro tikrai nemenka suma, juolab, kad jos darbo valandos tikrai ilgos. Be to, darbo metu mūsų namuose auklė pavalgo.“

REKLAMA

Darbe girtaujančios ir siaubiančios šaldytuvus auklės

Deja, ne visi atsiliepimai apie auklių darbą geri. Kalbėdama apie tai, kokių neigiamų atsiliepimų apie aukles yra girdėjusi, jauna mama sakė: „Ne kartą teko ir girdėti pačiai susidurti su tuo, kad auklės tiesiogine to žodžio prasme siaubia šaldytuvą. Darbo metu produktų „suvartojama“ tiek, kad jų pakaktų pavalgyti keliems žmonėms. Teko girdėti iš pažįstamų žmonių, kad auklės darbo metu nevengdavo ir alkoholiu „praskaidrinti“ savo kasdienybę darbo metu. Tokie atsiliepimai labai gąsdina, nes juk vaiko priežiūra yra labai atsakingas darbas.“

REKLAMA
REKLAMA

Kalbinta mama teigė, kad pasitaiko atvejų, kai net ir gerą darbo užmokestį gaunanti auklė paprasčiausiai tingi: „Žinau atvejį, kai auklė tik sakydavo, kad su vaiku eina į parką, o iš tikrųjų laiko leido laiką prie televizoriaus. Taip pat teko girdėti apie tai, kad auklės darbą „pasilengvina“ duodamos vaikams lengvų migdomųjų.“

Aukles tėvai drausmina stebėjimo kameromis

Paklausta apie tai, ar domisi, kaip dirba auklė, moteris sakė: „Taip, mūsų namuose yra įrengta stebėjimo kmera. Iš savo darbo kompiuterio bet kada galiu prisijungti ir pasižiūrėti tiesioginį vaizdą iš namų.“

Į klausimą, ar etiška taip elgtis, pašnekovė atsakė: „Kamera stebi privačią erdvę – namus, o juk vaikas yra pats didžiausias turtas. Tiesa, kartais su draugais, kurie turi turi mažų vaikų ir samdo aukles, padiskutuojame, ar reikia sakyti auklei, kad yra įrengta kamera ir čia nuomonės išsiskiria. Keletas pažįstamų jau pirmąją darbo dieną pasakė auklėms, kad namus stebi kamera, aš kol kas to nedariau ir net nežinau, kuris atvejis geresnis, nes apie minėtus girtavimo atvejus namuose tėvai sužinojo iš vaizdo stebėjimo įrašų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų