• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Įsėdi į autobusą keturioms valandoms, užsiimi kažkokiu darbu ir oplia, tu jau pas mamos cepelinus“, – teigia Domas Ivanauskas, antrakursis SSE Riga (Stockholm School of Economics in Riga) studentas. Iš tiesų, atstumas tarp Vilniaus ir Rygos toks nedidelis, tačiau studijų sistema gali būti visiškai kitokia. Savo nuomonę apie šiuos skirtumus mums ir išdėstys jau minėtasis Domas. Egzaminas kas mėnesį

REKLAMA
REKLAMA

Maždaug ketvirtadalį SSE Riga universiteto studentų sudaro lietuviai. Kodėl šie žmonės pasirinko būtent Latviją vietoj ekonomikos studijų Lietuvoje? Domas teigia, kad didžiausią įtaką šiam sprendimui padarė pokalbiai su pažįstamais. Žmonės, studijavę ekonomiką Vilniaus universitete (VU), buvo nusivylę mokslo sistema, kai tuo tarpu SSE Riga studentai – labai patenkinti. Pagrindinis skirtumas tarp šių studijų visų pirma yra paskaitų sistema. SSE Riga universitete studentai mokosi tik vieną dalyką vienu metu. Kurso trukmė yra maždaug 4–6 savaitės. Po šio kurso yra laikomas dalyko egzaminas ir tuomet prasideda naujo kurso programa. „Aš manau, kad šita sistema yra labai gera, ji neleidžia atsipalaiduoti. Pirmą savaitę susipažįsti su dalyku, antra savaitę įsigilini į jį, o trečia savaitę jau rimtai dirbi, kad suprastum kaip viskas vyksta. Taigi gaunasi, kad tu visą tą laiką ruošiesi vienam egzaminui ir susikoncentruoji ties juo“, – džiaugiasi Domas. Dar vienas pliusas yra praktikos gausa. SSE Riga studentai per visą studijų laiką turi atlikti 10 savaičių praktiką vasaros metu. Dažniausias praktikos laikas būna 4 savaitės po pirmojo kurso ir 6 po antrojo. Studentai praktikos vietą susiranda patys, bet jiems gali pagelbėti ir universitetas. Pastaroji, žinoma, turi būti susijusi su studijų pakraipa, tačiau paliekama didele laisvė rinktis. Taip pat, maždaug pusę kurso laiko sudaro seminarai, kuriuose reikia pritaikyti paskaitose įgytas žinias, spręsti uždavinius, problemas. Įdomu ir tai, kad seminarus veda studentas, kuris praeitais metais geriausiai išlaikė to dalyko egzaminą, vadinamasis topscorer'is. Įdomi universiteto politika vyrauja ir šalinimo iš universiteto klausimu. „Kai kurie juokauja, kad galbūt nėra nerealiai sunku pakliūti į SSE'yną, bet yra sunku iš jo išeiti. Be to, niekas tavęs taip lengvai niekada nepaleis“, – juokiasi Domas. Jeigu studentas neišlaiko egzamino, privalo jį laikyti iš naujo perlaikymų laikotarpiu. Jeigu jam nepavyksta ir tada, kitąmet jis turi kartoti kursą. „Esmė tame, kad SSE'ynas tave privers tol mokytis tą kursą, kol tu išlaikysi egzaminą.“ Tačiau nesąžiningi studentai šalinami be gailesčio. Nusirašinėjimas čia netoleruojamas.

REKLAMA

Ne tik vunderkindams

Kaip jau pastebėjome, Domas teigia, kad pakliūti į SSE Riga universitetą galbūt nėra labai sunku. Bet visgi, kaip vyksta stojimo procesas, ar įstoja tik išrinktieji? „Nereikia būti kažkokiu vunderkindu ar labai dideliu moksliuku, kad ten įstotum. Tiesiog reikia būti tikrai motyvuotu ir bandyti“, – tvirtina vaikinas. Stojant į SSE Riga yra laikomi vietiniai egzaminai. Pirmas kriterijus, norint patekti į šį universitetą, yra anglų kalbos ir matematikos pažymių vidurkiai, kurie turi būti ne mažesni negu 7. Stojamieji egzaminai tikrina logikos, matematikos, greitos reakcijos gebėjimus ir, tame tarpe, anglų kalbos žinias. Perėję šį etapą studentai yra kviečiami į interviu. Interviu metu didžiausias dėmesys yra kreipiamas nebe į akademines kandidato žinias, bet į asmeninius pasiekimus, aktyvumą. Po pokalbio 120 žmonių yra priimami į kursą.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikas, dėstytojau„Manau, dažnas studentas sutiktų su manimi, jog santykiai tarp studentų ir dėstytojų Lietuvoje neretai yra ne visai tokie, kokių norėtųsi. Kartais norisi mažiau oficialumo, kartais, tiesiog natūralesnio ir šiltesnio bendravimo“, – tvirtina vaikinas. SSE Riga studentai apie dėstytojus atsiliepia geriausiais žodžiais: „Laikomasi open door policy (atvirų durų politika – aut. past.). Jeigu tau kas nors neaišku, visada esi laukiamas pasikalbėti su dėstytoju. Mes esame labai maža bendruomenė ir į dėstytojus galime kreiptis vardu.“ Dėstytojų amžius dažniausiai svyruoja tarp 35-50 metų, dauguma turi daktaro laipsnius. SSE Riga universitete dėsto įvairių tautybių specialistai. „Ekonomikos departamento galva yra danas, labai mylimas ir garsus ekonomistas Latvijoje. Labai nemaža dalis dėstytojų yra iš Švedijos ir taip pat yra kursų, kuriuos dėsto amerikiečiai. Taigi, daugiau negu pusė dėstytojų yra iš Vakarų Europos“, – pasakoja Domas. Labai įdomi padėtis yra susidariusi kalbant apie latvių tautybės dėstytojus. Net 2 iš 5 dėstytojų, praeitais metais mokiusių SSE Riga universitete šiemet užima vietą politikoje. Vienas jų tapo ūkio ministru, kitas švietimo. Dar vienas dėstytojas pretenduoja į finansų ministro postą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sėkminga emigracija

Atstumas tarp Vilniaus ir Rygos yra maždaug 300 kilometrų, dėl to lietuvaičiai studentai teigia, kad ši emigracija nėra skaudi. „Į Lietuvą aš grįžtu maždaug kas tris savaites. Kelionės yra labai pigios, gali ir už dešimt litų į vieną pusę nuvažiuot. Mano draugai net vadina mane sėkmingu emigrantu – lyg ir pabėgo draugas, bet grįžta iškart, kai jo pasiilgsti“, – juokiasi Domas. Pragyvenimo kainos Latvijoje nelabai skiriasi nuo kainų Lietuvoje. Norint, visuomet yra galimybė gyventi bendrabutyje, kuris kainuoja 80 eurų per mėnesį. Nemaža dalis studentų kooperuojasi ir nuomojasi butą drauge. Taip ir linksmiau, ir nelabai brangu. Domo teigimu, studentai per mėnesį išleidžia maždaug 900-1000 litų.

REKLAMA

„Study hard, party harder“

Labiausiai nustebinęs dalykas buvo universiteto politika vakarėlių atžvilgiu. „Neoficialus SSE'yno šūkis yra „Study hard, party harder“ ir žmonės tikrai mėgsta pasilinksminti“, – pabrėžia Domas. Vakarėliai universitete būna trankūs ir laukiami. Studentų atstovybėje yra žmogus, kuris yra atsakingas tik už vakarėlius, vadinamasis party committee chairperson. Jis organizuoja, kad paprastai ramus ir gana formalus universiteto holas pavirstų į šokių aikštelę. Tam yra naudojamos šviesos, dūmai, muzikos pultai, daugybė technikos, kviečiami aukšto lygio Rygos DJ'ai, įrengiamas baras, kuriame galima įsigyti įvairiausių kokteilių ir panašiai. Įėjimas į vakarėlius kainuoja 2 latus (maždaug 10 litų – aut. past.). Visada būna įvairus dresscode'as, studentams tenka pasipuošti meksikietišku ar retro stiliumi, persirengti garsenybėmis. „Žmonės labai aktyviai dalyvauja šiuose vakarėliuose, būna labai linksmos naktys iki ankstyvo ryto. Universitetas mumis pasitiki ir pats skatiną tokį mąstymą, kad mes ne tik studijuojame, bet turime turėti ir savo laisvalaikį“, – teigia Domas. Be to, pašnekovas priduria, kad vakarėlių metu dar neįvyko jokių incidentų, kurie sugriautų universiteto pasitikėjimą studentais.

REKLAMA

SSE Riga – Stockholm School of Economics in Riga. SSE padalinys Rygoje.

Įkurtas: 1994 metais tuometinio SSE prezidento Staffan Burenstam Linder (1930-2000)

Studijos: ekonomikos ir verslo studijos. Trečiaisiais studijų metais vykstą specializacija į marketingą, verslą, finansus ir ekonomiką. Studentai turi pasirinkti du dalykus: verslą arba marketingą ir finansus arba ekonomiką.

Studijų trukmė: 3 metai.

Studijų kalba: anglų.

Studijų kaina: 3500 eurų per metus.

Goda Gedvilaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų