• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto savivaldybė po nesėkmingai pradėto elektroninio registravimo sistemos į vaikų darželius diegimo galiausiai pripažįsta, kad artimiausiu metu vietos darželyje negaus apie 1500 mažųjų vilniečių. Ir tai skaičius tik tų, kurių tėvai kreipėsi dėl vietos valstybiniame darželyje, o kiek yra tokių tėvų, kurie matydami savo beviltišką situaciją, net nesivargino to daryti ir iš karto pradėjo privataus darželio ar auklės paieškas? Nacionalinio aktyvių mamų sąmbūrio skaičiavimu, į Vilniaus miesto darželius nepatenka 13 tūkst. ikimokyklinukų.

REKLAMA
REKLAMA

Už privatų darželį Vilniaus mieste šiuo metu tėvams reikia pakloti nuo 800–1600 litų, jei vaikas ugdymo įstaigoje praleidžia visą dieną, o valstybinis kainuoja apie 250 litų. Auklių paslaugos taip pat nėra pigios – valandos kaina svyruoja nuo 5 iki 8 litų, tad jei paslaugų reikia mažiausiai 8 valandas per dieną ir dvidešimt darbo dienų per mėnesį, gali susidaryti 800–1200.

REKLAMA

Aukle dirbs A. Zuokas?

Kantrybės netekę tėvai nusprendė imtis priemonių ir priversti miesto valdžią sureaguoti į šią problemą, o tam pasirinktas būdas – originalus: vasario 11-osios rytą į darbą vykstantys tėvai kviečiami savo atžalas palikti prižiūrėti sostinės merui.

Akcijos „Siek neįmanomo – įdarbink Vilniaus merą vaikų aukle“ iniciatorius Saulius Balčas naujienų portalui Balsas.lt pasakojo, kad mintis imtis tokių priemonių ir atkreipti miesto valdininkų dėmesį į tėvų galvos skausmu tapusią darželių problemą kilo iš karčios asmeninės patirties: „2011-aisiais gimė sūnus ir suprasdami su žmona situaciją dėl darželių Vilniuje, jau po poros mėnesių pateikėme popierinį prašymą, kad vaikas būtų priimtas į darželį, bet vėliau keitėsi tvarka ir įdiegta elektroninė prašymo forma. Pabandėme vaiką užregistruoti ir elektroniniu būdu, bet tuomet ir prasidėjo visas smagumas. Popierinėje eilėje buvome šešti, o elektroninė sistema rodė, kad laukiame 5-jame dešimtuke, buvome, regis, 46-ieji.“

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas teigė, kad mėginęs skambinti ir į savivaldybės švietimo skryrių, bet tai padaryti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti, mat numeriai, kuriais neva turėtų konsultuoti specialistai, dažniausiai užimti. „Nepavyko susisiekti ir su švietimo skyriaus vadovybe, tad rašiau laiškus, galiausiai visai netekęs kantrybės socialiniame tinkle Vilniaus merui pagrasinau, kad negavęs vietos darželyje savo vaiką atvesiu jam.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iniciatyvus tėvas sulaukė palaikymo

S. Balčo teigimu, meras į tokius ketinimus nieko neatsakė, bet šiuo metu prie akcijos grupės socialiniame tinkle „Facebook“ A. Zuokas taip pat prisijungęs.

Iniciatyvus tėtis sulaukė palaikymo iš Nacionalinio tėvų forumo, jį taip pat remia nevyriausybinė organizacija Aktyvių mamų sąmbūris. „Problema tikrai didelė ir, tesėdamas pažadą, sumanytą akciją ketinu rengti. Valdininkai turi keisti į požiūrį ir į darželių klausimą nežiūrėti tik formaliai, kaip daroma iki šiol.“

REKLAMA

Prieš darbą su vaikais užsuks pas merą

Ėmus veikti naujai elektroninei registravimo sistemai ir atsiradus techninių kliūčių, dalis tėvų piktinosi, kad neva ši sistema tikslingai ėmė veikti anksčiau nustatyto laiko (planuota, kad registracija prasidės pirmadienį, bet ji buvo pradėta jau pentadienį) tam, kad „privilegijuoti“ tėvai suspėtų užrašyti savo vaikus į darželius. Apie tai pašnekovas sakė: „Negalėčiau tvirtinti, kad sistema kažkieno naudai veikė neskaidriai, pats dirbu su informacinėmis technologijomis ir žinau, kad ne viskas visuomet pavyksta. Vertinti sistemos darbą turėtų specialistai.“

REKLAMA

Šiuo metu prie akcijos socialiniame tinkle yra prisijungę daugiau nei 100 aktyvių tėvų. Apie tai, ar iš tiesų vasario 11-osios rytą vilniečiai ramia širdimi savo atžalas paliks prižiūrėti sostinės merui, pašnekovas sakė: „Tikrai bus tėvų ir nevyriausybinių organizacijų, kurie ryte atvyks į savivaldybę. Galbūt tą rytą pavyks susitikti su A. Zuoku, jei to padaryti nepavyks, tuomet įteiksime peticiją.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mero planai esamos problemos nesprendžia

S. Balčas teigė, kad po trumpos diskusijos su A. Zuoku paaiškėjo, kd tėvai ir miesto valdžia problemą ir jos sprendimą mato skirtingai: „Mano ir mero nuomonės dėl šiuo problemos sprendimo nesutampa. Mero pozicija tokia – reikia reikalauti iš Vyriausybės, kad būtų skiriama daugiau lėšų iš biudžeto darželiams statyti. Mano galva, turi būti peržiūrėtas didelių darželių egzistavimo klausimas ir kuriami didžiųjų darželių filialai, Savivaldybė turi daug nenaudojamų patalpų, kur skyrus minimalių investicijų, galima įkurti dienos mokyklėles ikimokyklinio amžiaus vaikams. Suprantu merą, jis pratęs prie grandiozinių projektų, kainuojančių šimtus milijonų, ir kalba labai globaliai, bet čia milijonų nereikėtų ir problema būtų išspręsta greičiau“, – kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA

S. Balčas užsiminė, kad Lietuvoje veikiausiai pasiteisintų praktika, kuria sėkmingai vadovaujasi danai, kai „mobilios mamos“ savo namuose prižiūri keletą vaikų, o atlygį jos gauna ne iš vaikų tėvų, o iš vietos savivaldos institucijų. „Su tokiomis auklėmis sutartis sudaro savivaldybės ir tokios moterys prižiūri nedidelę grupelę vaikų. Iš tiesų reikia ne milžiniškų investicijų, bet keisti požiūrį į šią problemą“, – sakė iniciatyvus tėvas.

REKLAMA

Nelegalus „mobilių mamų“ verslas jau sukasi

Panašu, kad „mobilių auklių“ sistema labai sėkmingai jau veikia ne tik sostinėje, bet ir kituose Lietuvos miestuose, mat interneto tinklalapiuose gausu skelbimų, kuriuose savo paslaugas reklamuoja pedagoginį išsilavinimą turinčios moterys, kurios savo namuose prižiūri po 2–4 vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prižiūriu vaikučius (nuo 2 iki 6 metukų) nuosavame name, 7 km. nuo miesto centro. Buities sąlygos: dviejų aukštų namas su erdviu vidiniu kiemu, atskiri kambariai miegui, žaidimams bei maitinimui. Darbo laikas: nuo 8 val. iki 18 val.“, – rašoma viename iš interneto skelbimų. Tiesa, tokios paslaugos kaina, nors dažnai ir teigiama, kad yra sutartinė ir priklauso nuo priežiūros laiko trukmės ir kitų dalykų, siekia nuo 400 iki 800 litų per mėnesį.

REKLAMA

Vienos tokių sklebimų autorės akcentuoja, kad pačios šiuo metu augina savo atžalas, tad pasirūpinti dar vienu ar dviem vaikais nėra problema, o juolabiau, kai iš to dar galima ir uždirbti. Kitos skelbimų autorės pabrėžia, kad „mini darželis sėkmingai veikia jau keletą metų ir būsimiems pateikiamos rekomendacijos“.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų