• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie grikių teikiamą naudą sveikatai girdėjo visi, bet mažai kas žino, kad žalių grikių košė – vitaminų ir mikroelementų lobynas.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš patekdami ant mūsų stalo grikiai garinami, džiovinami ir kepinami. Ir daugelis šeimininkių prieš virdamos grikius, juos pakaitina sausoje keptuvėje, kad košė būtų nesulipusi ir skaniai kvepėtų. Šitaip paruošti grūdai, žinoma, skanūs, tačiau kažin kiek juose lieka gerųjų medžiagų?

REKLAMA

Mada kepinti grikius atsirado maždaug 6-jame XX amžiaus dešimtmetyje, - sovietų pramoninkai tokį grūdų apdirbimo būdą nusižiūrėjo nuo amerikiečių. Iki tol visi valgė žalius grikius. Jų vėl galima įsigyti ūkininkų turgeliuose ir sveiko maisto parduotuvėse. Tokie grūdai, jeigu juos sudrėkinsime ir paliksime šiltai, per naktį sudygs. O sudygę grūdai, žinome, turi dvigubai daugiau veikliųjų medžiagų nei nedaigūs.

REKLAMA
REKLAMA

Tad kuo grikiai naudingi? Juose yra apie 13 proc. baltymų, kuriuos organizmas lengvai pasisavina, mat jų amino rūgštys tinkamai subalansuotos. Grikiai turi žemą glikemijos indeksą – tai reiškia, kad jų pavalgęs ilgai būni sotus ir netunki. Taip pat jie turi nemažai rutino, kuris stiprina kraujagyslių sieneles, mažina arterinį kraujo spaudimą bei reguliuoja širdies darbą. Grikiai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, vadinasi, juos valgydami galėsime išvengti insulto ir infarkto. Viename puodelyje grikių yra penktadalis dienos normos maistinių skaidulų. Jos būtinos, kad normaliai veiktų skrandis ir žarnynas. Yra ir naudingųjų nesočiųjų riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6, kurių žmogaus organizmas negamina. Grikius galime drąsiai valgyti ir dėl to, kad dar niekas genetiškai nemodifikavo, priešingai nei soją, kukurūzus ir ryžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip paruošti žalius grikius? Sveikiausia – užpilti šaltu vandeniu, palikti per naktį, kad išbrinktų, ryte perlieti karštu vandeniu ir valgyti su salotomis. Bet iš jų galima pagaminti ir kitokių skanių patiekalų.

Pirklių košė

350-400 g stambiais gabalėliais pjaustytos kiaulienos, 1 svogūnas, 1 morka, pusė saldžiojo pipiro, šlakelis aliejaus, 2 šaukšteliai neaštraus pomidorų padažo, 1 sultinio kubelis, 200 g grikių, druskos, pipirų, krapų.

REKLAMA

Grikius nuplaukite ir supilkite ant švaraus rankšluosčio, kad nuvarvėtų. Išrikite pajuodusius grūdus. Aliejuje apkepkite mėsą kol paraus, pasūdykite, užbarstykite pipirų. Suberkite smulkiai pjaustytus svogūnus, saldųjį pipirą ir sutarkuotą morką. Įpilkite pomidorų padažo. Jei jūsų prikaistuvis gilus, galite jame virti ir grikius, jei ne, viską verskite į puodą, suberkite grikius, užpilkite sultinio – skysčio turi būti per pirštą daugiau nei grikių. Troškinkite ant mažos ugnies 20-25 minutes, kol grikiai sugers skystį. Po to, išjungę ugnį, palikite pastovėti 10-15 minučių. Prieš patiekdami, užbarstykite žalumynų. Ypač skanu su raugintais pomidorais.

REKLAMA

Grikiai su kepenėlėmis ir grybais

400 g veršio kepenėlių, 200 g grybų, 1 svogūnas, 250 ml mėsos sultinio, 100 ml grietinės, 1 stiklinė grikių, druskos, juodųjų pipirų, lauro lapų.

Grikius nuplaukite, užpilkite vandeniu ir pastatykite virti. Pasūdykite. Išjunkite kol grikiai ne visai išvirę, bet vandens jau nebėra. Kepenėles nuplaukite, išpjaustykite plėves, supjaustykite nedideliais gabalėliais ir apkepkite svieste. Svogūną supjaustykite pusžiedžiais, kepkite su kepenėlėmis kol taps peršviečiamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Supjaustykite ir sudėkite į keptuvę grybus. Baigiant kepti įdėkite šaukštą grietinės. Nukelkite nuo ugnies ir pasūdykite, suberkite pipirus, lauro lapus. Viską verskite į puodą su grikiais ir užpilkite sultiniu. Kiškite pusvalandžiui į iki 180 laipsnių C įkaitintą orkaitę.

Plekšnė arba otas su grikiais ir grietinėlės padažu

500 g plekšnės arba oto, 25 g miltų, 60 g augalinio aliejaus, geriausia saulėgrąžų, 30 g sviesto, 50 g fermentinio sūrio, 600 g grikių, 500 g grietinėlės, petražolių, krapų, druskos. Supjaustykite žuvį, pasūdykite, apvoliokite miltuos ir iškepinkite aliejuje. Prikaistuvyje išlydykite sviestą, suberkite grikius, ant viršaus sudėkite žuvį. Užpilkite grietinėlę, pabarstykite tarkuotu sūriu ir pašaukite į orkaitę. Kai iškeps, apibarstykite žalumynais. Grikinė duona

REKLAMA

2 stiklinės pieno, 4 stiklinės grikių miltų, 1 šaukštelis jogurto, 3 nubraukti šaukšteliai sodos, 1 stiklinė lydyto sviesto, 0,5 šaukštelio druskos, 0,75 šaukštelio cukraus, skaldytų graikiškų riešutų.

Sumaišykite pieną, jogurtą, sviestą ir riešutus. Atskirai sumaišykite miltus, sodą, druską ir cukrų. Tuomet supilkite pieną į miltus ir užmaišykite tešlą. Ji bus lipni. Supilkite tešlą į riebalais išteptą kepimo formą ir pašaukite į iki 200 laipsnių C įkaitusią orkaitę. Kepkite 30—45 minutes, kol pluta taps tvirta ir ims eižėti. Grikių užkepėlė su obuoliais

REKLAMA

250 g grikių, 100 g varškės, 3 dideli obuoliai, 50 g razinų, 3 šaukštai grietinės, 2 kiaušiniai, cukraus ir citrinos sulčių pagal skonį, 100 g sviesto, šaukštelis vanilinio cukraus, malto cinamono.

Sutrinkite arba sumalkite varškę. Du obuolius supjaustykite kubeliais. Grikius iš virkite, - apie 20 minučių, išvirę, įdėkite 70 g sviesto. Supilkite varškę, išplaktus su cukrumi kiaušinius, obuolius, išmirkytas razinas ir grietinę. Suberkite cukrų, cinamoną ir gerai išmaišykite. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 10 minučių. Iš likusio obuolio išimkite sėklalizdžius, supjaustykite plonais griežinėliais ir apšlakstykite citrinos sultimis. Užkepėlę atvėsinkite. Prieš patiekdami papuoškite obuoliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grikinis tortas

750 ml riebios grietinėlės, 6 šaukštų klevų sirupo, 350 g spanguolių uogienės, 6 kiaušiniai, 125 g medaus, pusės citrinos žievelės, 175 g grikių miltų, 1 pakelis želatino, 2-3 šaukšteliai citrinos sulčių.

2 kiaušinius su 3-4 šaukštai karšto vandens plakite elektriniu plaktuvu didžiausiu greičiu apie minutę. Plakdami dalimis sudėkite citrinos žievelę ir medų, jei jis sukietėjęs, pašildykite. Vėl plakite apie 3 minutes. Suberkite trečdalį miltų ir suplakite lėta eiga. Pakartokite procedūrą iki miltų nebeliks. Supilkite tešlą į apskritą riebalais išteptą formą. Rinkite tokią, kurios sienelės išsiardo. Kepkite 30-35 minutes 180-200 laipsnių C orkaitėje. Iškart perkelkite kepinį ant metalinių grotelių. Kai atauš, perpjaukite taip, kad išeitų trys apskriti gabalai.

REKLAMA

Pagaminkite kremą: užpilkite želatiną 3 šaukšteliais šalto vandens ir palikite 10 minučių, kad išburktų. Tuomet pašildykite, kad želatinas ištirptų. Supilkite citrinos sultis ir klevų sirupą. Išplakite grietinėlę ir atsargiai sumaišykite su želatina. Ketvirtį kremo supilkite į konditerinį švirkštą su žvaigždučių formos antgaliu.

Pusę spanguolių uogienės paskleiskite ant apatinio torto „aukšto“, užliekite trečdaliu kremo. Ant viršaus uždėkite antrąjį torto blyną, truputį paspauskite. Sutepkite likusia uogiene (pusę šaukštelio palikite papuošimams) ir trečdaliu kremo. Užkelkite trečiąjį blyną ir užtepkite likusį kremą. Papuoškite kremu, kuris yra švirkšte, padarydami žvaigždutes. Pagyvinkite uogienės taškeliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų