• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs lobių ieškotojas su metalo detektoriumi rado retą auksinę monetą ir šią savaitę aukcione ją pardavė už 774 500 eurų.

Buvęs lobių ieškotojas su metalo detektoriumi rado retą auksinę monetą ir šią savaitę aukcione ją pardavė už 774 500 eurų.

REKLAMA

Michaelis Leigh–Mallory metalo detektoriumi lobių ieškoti nustojo prieš dešimtmetį, kai sukūrė šeimą, tačiau prie savo hobio grįžo tada, kai jo vaikai pradėjo prašyti bet vieną kartą pabandyti.

Paaiškėjo, kad tas kartas pakeitė visų gyvenimus. 52 metų amžiaus ekologu dirbęs vyras atrado šį tą neįprasto ir labai vertingo – Anglijos seniausią auksinę monetą iš XIII amžiaus.

Aukcione už ją buvo sumokėta 774 500 eurų

Henrio III laikų auksinė 2 cm skersmens moneta, buvo palaidota maždaug 10 cm gylyje, vienoje fermoje Devono apylinkėse. Aukcione už ją buvo sumokėta 774 500 eurų, kuriuos M. Leigh–Mallory per pusę pasidalins su fermos šeimininku. Abu jie namo išsineš po 387 250 eurus.

M. Leigh–Mallory planuoja netikėtai gautus pinigus paskirti savo vaikų išsilavinimui – trylikametė Emily neseniai prisijungė prie vietos archeologų asociacijos, o dešimtmečiui Harry labai patinka istorija, rašoma mirror.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Metalo detektorių mėgėjas tėtis iš pradžių nė nenumanė, kokia gali būti monetos vertė, kol Feisbuke nepasidalino monetos nuotrauka. Ją pastebėjo aukcionų rengėjai iš Londono. Tada paaiškėjo, kad šią monetą 1257 metais nukalė Williamas iš Glosteršyro, ji pagaminta iš Šiaurės Afrikos aukso. Ji buvo nukalta maždaug 52 000 monetų su Henrio III atvaizdu soste.

REKLAMA

Dauguma jų po karaliaus mirties 1272 metais buvo išlydytos – šios monetos tapo bevertės, nes vieno penso vertė buvo didesnė už šios monetos aukso svorį. Žinoma tik apie aštuonias iki šių laikų išlikusias monetas, visos jos yra muziejuose.

Monetos pirkėjas nusprendė savo tapatybės neatskleisti

Aukcionų organizatorius „Spink & Son“ vertino, kad moneta su karaliaus Henrio III atvaizdu galėtų būti verta 478 000 eurų, tačiau ji buvo parduota kone 300 000 eurų brangiau. Ši suma reiškia, kad tai – pati vertingiausia atskira moneta Jungtinė Karalystėje ir pati brangiausia viduramžių Anglijos moneta, kada nors parduota aukcione. Monetos pirkėjas nusprendė savo tapatybės neatskleisti.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai apsilankęs Londone, norėdamas padėkoti Henriui III prie jo kapo Vestminsterio abatijoje, M. Leigh – Mallory sakė: „Esu paprastas vyrukas iš Devono su šeima, todėl man tai tikrai gyvenimą iš pagrindų keičianti pinigų suma, kurią investuosiu į savo vaikų ateitį. Bet pinigai – tai dar ne viskas...

Man didelė garbė būti siejamam su šiuo atradimu ir tą dieną aš prisiminsiu visą likusį gyvenimą. Jei nebūčiau vaikams pažadėjęs eiti į paiešką... Nemanau, kad ši auksinė moneta kada nors būtų buvusi atrasta. Ši moneta buvo nukalta 1257 metais, karaliaus auksakalio Williamo iš Glosteršyro, kuris naudojo iš Šiaurės Afrikos importuotą auksą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikalavo visus mokėjimus atlikti auksinėmis monetomis

Henris III buvo Anglijos karalius nuo 1216 metų iki savo mirties 1272 metais. Nuo maždaug 1240 m. iki 1260 m. jis reikalavo visus mokėjimus atlikti auksinėmis monetomis, kad sukauptų iždą žygiams į užsienį. Nuo tamsiųjų amžių tai buvo pirmas kartas, kai ekonomika nebuvo pagrįsta sidabrinėmis monetomis.

REKLAMA

Gregoris Edmundas, aukcionų rengėjas ir vyriausiasis numizmatikas iš „Spink & Son“ sako: „Naujų auksinių monetų pasirodymas sudrebino ne tik šalies vidinę ekonomiką, bet ir padarė tiesioginę įtaką kasdienei tarptautinių prekybos kelių praktikai – iš auksu ir prieskoniais turtingų Vidurio Rytų į Šiaurės Afriką“.

Ekspertas pridūrė, kad monetoje matomas viską iš pagrindų keičiantis karaliaus pokytis – nuo Didžiąją laisvių chartiją pasirašiusio ir jo varžomo karaliaus iki jo paties personifikacijos kaip Anglijos globėjo ir šventojo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų