Europos šalyse atliktas tyrimas atskleidė, jog kulinarijos entuziastais save vadinantys žmonės (iki 37 proc.) ruošia maistą mažiausiai keturis kartus per savaitę ir sieja šią veiklą su malonumu, kūryba ir įkvėpimu. Jie didžiuojasi savo namais ir virtuve, yra linkę kviesti draugus vakarienei. Aktyviausia kulinarijos entuziastų grupė yra 25-65 metų žmonės, tarp jų – vis daugiau vyrų.
Anksčiau tradicinis maisto ruošimo ir valgymo procesas vis dažniau tampa miela laisvalaikio praleidimo forma. Žmonės vis daugiau laiko praleidžia virtuvėje, skiria daugiau pajamų kokybiškiems maisto produktams. Įdomu tai, jog žmonės orientuojasi į laiko praleidimą gaminant, ne tiek į patį maisto ruošimą, todėl nevengia pasinaudoti iš anksto paruoštais ingredientais, kaip pvz. tešla ar padažu. Maisto gamybos procese svarbiausias laikas, praleistas bendraujant su šeimos nariais ar draugais.
Įdomi tendencija – namuose maisto ruošimu užsiimančių vyrų skaičiaus didėjimas. Ši tendencija labiausiai pastebima tarp 20-30 metų vyrų. Tai dalinai lemia populiarios kulinarijos laidos, kur didžioji dalis šefų yra vyrai. Kita vertus, šiuo metu kulinarijoje aktyvi karta užaugo aplinkoje, kurioje motinos gyvena aktyvų profesinį gyvenimą, o anksčiau buvę tradicinės namų ruošos užduotys nebeskirstomos pagal lytį – tai skatina visus šeimos narius imtis iniciatyvos įvairiuose darbuose.
Virtuvė, kaip darbo vieta vis dažniau atspindi žmonių gyvenimo būdą ir jų charakterį. Vis svarbesnė tampa estetinė virtuvės aplinka – tai funkcionali, tvarkinga ir individuali namų patalpa, skirta bendrauti. Šią tendenciją atsispindi ir gyvenamosios erdvės išplanavimas – daugelis modernių namų bei butų turi dalinai ar visiškai sujungtą virtuvę su svetaine.
Modernios virtuvės interjeras turi daug industrinių detalių, juodos ir baltos spalvos, papildytos mediniais paviršiais.
Kalbant apie virtuvės įrankius, žmonės linkę vis daugiau investuoti į kokybę. Ypatingai didelius reikalavimus kelia kulinarijos entuziastai. Besirinkdami peilius, pastarieji atsižvelgia tiek į aštrumą, tvirtumą, tiek į dizainą ir spalvas.
Atsižvelgiant į dabartines virtuvės tendencijas, kulinarija besidomintys žmonės teikia pirmenybę įrankių funkcionalumui: tvirtumui, subalansavimui, lengvam naudojimui ir patogiai, daug pastangų nereikalaujančiai priežiūrai. Dizaine svarbu moderni ir išskirtinė forma bei spalva. Dar viena svarbi dizaino savybė – higiena. Tai susiję su galimybe išvengti nešvarumų kaupimosi, pavyzdžiui tarpeliuose tarp peilio ašmenų ir rankenos.