Ugniagesiai gelbėtojai dalijosi patarimais, kaip išvengti esminių klaidų siekiant išsigelbėti iš gaisro.

Kaip elgtis kilus gaisrui?
Socialiniame tinkle „Facebook“ Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba pasidalijo savo įžvalgomis apie tai, kaip gelbėtis namuose kilus gaisrui. Pasak jų, šie patarimai svarbūs siekiant išvengti esminių klaidų nelaimės akivaizdoje.
„Ar tikrai žinome, kaip elgtis, jei kilo gaisras?
Bute ar name kilęs gaisras visada kelia labai didelį pavojų žmonių gyvybei. Deja, kaip teigia ugniagesiai gelbėtojai, neretai gyventojai, kilus gaisrui, nors ir išeina į lauką, tačiau kartais ir vėl grįžta į vidų, prisiminę paliktus daiktus ar net artimuosius. Ši esminė klaida daugelį ir pražudo.
Tokių atvejų ne vienas. „Juodupės miestelyje, kilus gaisrui, vyras išėjo iš buto, bet netrukus grįžo atgal. Taip jis pasielgė, nes neva bute galėjo būti likusi sugyventinė. Iš buto jis nebeišėjo, nes užsitrenkė durys. Vyro kūnas buvo rastas prie jų...“, – pasakojo Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Virgilijus Kulikauskas.
Beje, kaip vėliau paaiškėjo, sugyventinės bute nė nebuvo... Pareigūno teigimu, taip pasielgiama dėl streso, panikos ir negebėjimo įvertinti visos situacijos grėsmės, neretai ir dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.
Skaudžių žūčių istorijų gaisruose daug. Pasak pareigūno, Pandėlio miestelyje vieno aukšto gyvenamajame name, kilus gaisrui, jo metu žuvo garbaus amžiaus vyras. Jis ne tik pažadino žmoną ir iš gaisro išvedė ją į lauką, bet ir grįžo atgal, nes nusprendė išmesti buitinį dujų balioną pro virtuvės langą. To padaryti jam nepavyko. Vyras buvo rastas šalia lango, kartu su buitiniu dujų balionu.
Neretai gaisrai kyla ir tada, kai žmonės, apsvaigę nuo alkoholio, rūko lovoje: „Vyras pastebėjo, kad dega lova moters pusėje. Ištempė ją į lauką, kur abu ir laukė ugniagesių. Atvykus gaisrininkams, moteris prisiminė, kad degančiame name liko alaus plastikiniai buteliai, todėl nuskubėjo į gyvenamąjį namą jų pasiimti. Laimei, ugniagesiai spėjo išnešti moterį iš degančio namo, bet šis grįžimas irgi galėjo baigtis nelaime.“
Kaip teigė pareigūnas, gaisrų metu būna, kad gyventojai pamiršta ir Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numerį 112: „Žmonės vartoja šnekamojoje kalboje šimtas dvylika, o gaisro metu pasimeta ir renka 100 ir 12. Todėl šnekant reikėtų naudoti šių žodžių junginį „vienas, vienas, du“.
Kaip elgtis, kilus gaisrui:
- Veikti būtina iš karto. Pastebėjus gaisrą, nedelsti nė sekundės – garsiai įspėti kitus ir kuo skubiau visiems išeiti iš pastato.
- Skambinti telefono numeriu 112 iškart, kai tik atsiduriate saugioje aplinkoje.
- Svarbu iš anksto žinoti artimiausius išėjimus, avarinius laiptus ir kitus pabėgimo kelius.
- Jei patalpoje yra dūmų – eiti pritūpus ar šliaužti, nes dūmai kyla aukštyn, o švariausias oras – apačioje.
- Negaišti laiko daiktams – joks turtas nėra vertas gyvybės! Tai ypač svarbu priminti vaikams, senjorams, taip pat ir turintiems augintinių.
- Išeinant iš patalpos, kurioje kilo gaisras, būtina uždaryti duris. Tai padės sulėtinti ugnies ir dūmų plitimą.
- Niekada negrįžti į vidų. Nes ugnis gali greitai išplisti, o dūmai kelia mirtiną pavojų.
- Su šeima sutarkite, kur gaisro atveju susitinkate lauke.
- Ugniagesių privalu klausyti be prieštaravimų. Tik jie gali grįžti į pastatą, jei reikia gelbėti kitus“, – buvo rašomra įraše.
Kilo gaisras Trinapolio gatvėje
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad 9 žmones medikai apžiūrėjo vietoje.
„Gaisras užgesintas, patalpos išvėdintos, iš namo evakuotiems gyventojams leista grįžti į butus. Likviduotas gaisras 1 valandą 17 minučių.
Gyventojai laikinai buvo nukreipti į greta esančią profesinę mokyklą. Vėliau įsitikinus, kad name saugu, leista grįžti“, – Eltai penktadienio rytą sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyriaus atstovas Miroslavas Gerasimovičius.
Pasak jo, informacija, kad dingo moteris su šunimi, nepasitvirtino.
Kaip vėliau pridūrė pareigūnai, neblaivus (2,46 prom.) buto savininkas pristatytas į Vilniaus apskr. VPK. Gaisro priežastis nustatinėjama. Surinkta medžiaga pagal LR BK 187 str. 2 d.
Evakuoti namo gyventojai
23 val. 58 min. ugniagesiams pavyko lokalizuoti gaisrą, yra rastas gaisro židinys, tačiau, kaip Eltai sakė PAGD Pajėgų valdymo valdybos Situacijų koordinavimo skyriaus atstovas, kol kas nenurodoma, kas konkrečiai sukėlė gaisrą.
Gesinant gaisrą, buvo evakuoti visi daugiabučio namo gyventojai.
Į gaisro vietą atvykę giminaičiai laukė žinių apie daugiabutyje likusius tėvus.
„Man mama paskambino. Sako, kad dega kaimyno butas, kad negali kvėpuoti, kad laukia pagalbos“, – TV3 žurnalistui pasakojo moteris.

Tarnybų sujudimas
Į įvykio vietą atsiųsta apie 10 gaisrinių automobilių: mažiausiai trys autokopėčių mašinos, daugybė autocisternų. Atvažiavo daug medikų brigadų, didžiulės policijos pajėgos.
„Duomenų apie žuvusiuosius nėra“, – įvykio vietoje vėlų ketvirtadienio naktį TV3 žurnalistui sakė operacijų vadovas Vytautas Nenartavičius. Kiek žmonių nukentėjo – dar tikslinama.
Gyventojai pasakojo, kad gaisras kilo esą naujakurių bute. Dėl jo gyventojų esą jau buvo ne kartą skųstasi tarnyboms, nes bute buvo nuolat girtaujama.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!