Septynerius metus egzistuojančios gyvūnų kapinės vis dar nebuvo aptvertos, o 4 hektarų teritorija iki šiol nebuvo tinkamai prižiūrima. Tai byloja ne tik skirtingais plotais ir vietomis išsidėsčiusios kapavietės, bet ir naujai atsiradę riboženkliai, kurie rodo, kad teritorijoje yra didelio slėgio dujotiekis ir dirbti pavojinga.
Gyvūnų globos ir paramos organizacijos VšĮ „Dogspotas“ vadovė Indrė Pilieckienė pasidalintas įrašas sukėlė ne mažą diskusijų audrą ir baime palaidotų gyvūnų šeimininkams:
Vienintelė legalios Vilniaus gyvūnų kapinės virto nelegaliomis?
Kaip dauguma žino, Vilniuje veikia vienintelės legalios kapinės. Vilniaus miesto savivaldybė sklypą gyvūnų laidojimui išskyrė bene prieš šešerius metus.
Važiuojant link „Regitros“ pasitinka ženklas – „Gyvūnų kapinės“. Pirmąjį gyvūną, mūsų numylėtinį Gugį, laidojome ten prieš beveik metus. Norėjome, kad viskas būtų daroma tinkamai – nusisamdėme „Gyvūnų rojaus“ vaikinukus, kurie iškasė reikiamo gylio duobę, pasirūpino lentele. Dar pakalbėjome su jais, kas yra sklypo administratorius ar tvarkytojas, o jie prasitarė, kad su savivaldybe šį klausimą bando judinti jau ilgą laiką, nes norėtų jais tapti, aptverti teritoriją, rūpintis aplinka ir t. t., bet, deja, reikalai visai nejuda, dialogas nevyksta.
Tada, prieš beveik metus, nuo automobilių pravažinėto keliuko, pamatėme daugybę kapų, kurie driekėsi iki pat beržyno. Nusprendėme, kad savo globotinius bei savo augintinius, iš pagarbos ir meilės, laidosime būtent legaliose kapinėse. Kuriose galėsime juos lankyti, atvykę prisiminti, pasirūpinti kapais.
O dabar „Siurprizas“! Visai neseniai sklype atsirado nauji riboženkliai. Žiūrim ir nesuprantam – pagal naujuosius riboženklius, faktiškai 80 procentų kapaviečių, yra ne kapinių teritorijoje. Visoje teritorijoje, pasirodo, eina dujotiekio linijos, ką irgi pažymi visiškai naujai išdygęs ženklas – „Didelio slėgio dujotiekis, dirbti pavojinga“.
Ką sužinojome aiškindamiesi ne vieną savaitę?
Pasirodo, sklypas, kuris buvo paskirtas, neturėjo riboženklių, o žmonės laidojo ne ten, kur reikėjo. Pasak savivaldybės atstovės Juditos Nauckuvienės (Miesto tvarkymo skyriaus vyr. specialistės), vietoje riboženklių buvo pasirinktas beržynas ir žmonės turėjo laidoti už beržyno, į gilumą. Paminėsiu, kad dar prieš metus už beržyno buvo kemsynai ir brūzgynai. Kaip žmonės turėjo suprasti, kur tiksliai laidoti?
Pasirodo, kasinėjimai ne vienerius metus vyko pavojingoje zonoje, kurioje išlėkti į orą galėjo ne tik vaikinukai, kasantys duobes, bet ir savo mirusius augintinius palydintys žmonės.
Sklypas net nebuvo registruotas šešerius metus. Ir savivaldybė jo registravimu susirūpino tik dabar. Tai patvirtino ta pati savivaldybės atstovė.
Ką sako dujų tiekėjai? Dujų tiekėjai, nurodyti ant įspėjamojo ženklo, yra AB „Amber Grid“. Pasirodo, dujų tiekėjai neprivalo žymėti šių pavojingų linijų. Net žinodami, kad šešerius metus ten intensyviai kasinėjama ir laidojami gyvūnai. Ar verta paminėti ir tai, kad savivaldybės atstovė net nesugebėjo nurodyti, kuris tiekėjas atsakingas už šią aktualią dujų liniją?
Pasirodo, visiems, kuriems rūpi palaidoti jų gyvūnai, dabar tai yra jų problema, nes palaidojo ne vietoje. Savivaldybė siūlo gyvūnus perlaidoti su dujotiekininkų priežiūra. Na, apie tai, kaip tai vyks, galite paklausti jų patys, nes toliau tokių nesąmonių klausytis nebėra noro.
Taigi, norėdami legaliai ir gražiai pasilaidoti augintinius, gavome spjūvį į veidą. Ir savivaldybės atstovai iki šiol bando teisintis atostogaujančiais viršininkais, atsakingais asmenimis, svarstymais ir posėdžiais šiuo klausimu, nors ir kvailiui būtų aišku, jog čia ne šiaip neapsižiūrėjimas ar klaidelė, o visiškas aplaidumas. Savivaldybės atstovė sako, kad kaltų ieškoti nereikia. Tikrai? Tai gal mes kalti, kad norėjome gyvūnus palaidoti legaliose kapinėse, nepažeisdami Lietuvos Respublikos įstatymų? Kasant reikiamo gylio duobes, ramioje vietoje, kur niekam neužklius ir netrukdys?
Ir, beje, šitą reikalą norima labai gražiai užglaistyti – statant naujus riboženklius, įspėjamuosius ženklus, jau sutvarkius, t. y., už beržyno išpjovus pievas ir brūzgynus, teritoriją, kuri ir buvo numatyta kapinėms. Mielieji valdininkai, o ką veikėte šešerius metus? Ką daryti šimtams žmonių, kurie palaidojo savo mylimus augintinius? Matau daugybę prižiūrėtų kapų, su žaislais, nuotraukomis, antkapiais, žvakutėmis. Ir drauge suvokiu, kad atėję vieną dieną rasime viską tiesiog sulyginta su žeme. Nes ten, kaip išaiškėjo po 6 metų, nėra kapinių teritorija. O dujotiekininkai patvirtino – bus avarija, nežiūrės, gyvūnai, ne gyvūnai, viską sulygins su žeme. Kažkodėl nuojauta kužda, kad to nereikės labai ilgai laukti. Ypač, kai dauguma net nežino apie šią situaciją.
Kol šalyje nebus pagarbos gyvūnams, nebus pagarbos ir žmonėms. Nebus pagarbos vieniems tarp kitų. Galbūt tai kažkam pasirodys visiškai niekinė problema, bet man tai yra didelė problema. Tikiu, kaip ir žmonėms, kurie praaugino savo augintinius ne vienerius metus, kurie norėjo tinkamai pasirūpinti jų palaidojimu ir poilsio vieta.
Šiandien teritorijoje pradedami vykdyti darbai, kuriose su žemėmis buvo sulyginti keli gyvūnų kapai. Žmonės apimti siaubo, kai kurie net nėra informuoti, kad vieną rytą savo augintinio kapo gali neberasti.
Bando gintis riboženkliais
Prieš pusmetį teritorijos vietoje riboženklių, įspėjamųjų ženklų dėl dujotiekio su žiburiu nebuvo galima rasti. Teritorijos ribos taip pat nebuvo apibrėžtos. Tačiau šiandien bandoma apsisaugoti ir visur pristatyti riboženklių, aiškinančių teritorijos pavojingumą.
Teritorijos ribos po šešerių metų pagaliau nubrėžtos, tačiau net 80 procentų kapaviečių nepatenka į šias ribas. Tiesa, naujai nubrėžtoje teritorijoje viskas sutvarkyta ir nušienauta, o senoji teritorija apaugusi brūzgynais ir žolėmis.
Apie tai ir Tv3 žinių reportaže: