Dėl įvairių klimato pokyčių, žmogaus veiklos daugelis nuostabių pasaulio vietų kada nors paprasčiausiai išnyks. Verta suskubti dar šiandien ir jas aplankyti – pažvelkite į „National Geographic“ sudarytą tokių vietų sąrašą.
Negyvoji jūra
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Negyvoji jūra dėl itin didelio ištirpusių druskų kiekio gali išlaikyti žmogų vandens paviršiuje. Paskubėkite aplankyti šį gamtos stebuklą, nes dėl irigacijos per pastaruosius 40 metų negyvosios jūros vandens lygis nukrito 25 metrus.
Izraelio, Jordanijos ir Vakarų kranto teritorijose įsikūręs vandens telkinys yra viena žemiausių mūsų planetos vietų. Šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kai kurios Viduriniųjų Rytų valstybės (tarp jų ir Izraelis bei Jordanija) nukreipė Jordano upės vandenis, maitinančius Negyvąją jūrą, kitomis kryptimis. Tokia netektis netruko sukelti neigiamų padarinių. Negyvosios jūros vandens lygis per metus nusenka beveik metrą.
Šiuo metu yra kuriamas projektas, kurio tikslas – nukreipti Raudonosios jūros vandenis į Negyvąją jūrą.
Kiotas
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Senovinis Kioto miestas, žavintis tradicine japonų architektūra, nyksta dėl spartaus modernizacijos proceso
Miestas pasižymi specifiniais XVII-XIX amžiaus statiniais, kuriuose gyveno ir dirbo pasiturintys to meto pirkliai. Pasaulio paminklų fondas stengiasi išsaugoti bent dalį miesto autentikos.
Solomono salos
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Šiame salyne galima aptikti didžiausią pietų pusrutulio negyvenamą tropinę salą. Iki šiol aplink Tetaparės salą netrukdomi plaukioja juodapeliakiai rifiniai rykliai. Likusiose regiono salose jaučiama aktyvi žmogaus veikla.
Ledyno nacionalinis parkas Montanoje
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Mokslininkų teigimu, iki 2020 metų dėl klimato kaitos šioje vietoje nebeliks paties ledyno, todėl parko pavadinimas neteks prasmės. Parkas buvo įkurtas 1910 metais, tuo metu jo teritorijoje buvos suskaičiuoti 150 ledynų. 2010 metais beliko vos 25 didesnio nei 10 hektarų ploto ledynai.
Butanas
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Himalajų kalnuose įsikūrusi nedidelė valstybė ilgą laiką buvo itin izoliuota, net ir dabar turistų kiekis yra ribojamas, o technologinė pažanga, baiminantis sugriauti vietos gyventojų papročius, įsileidžiama pamažu.
Valstybė stengiasi balansuoti tarp tradicinio gyvenimo būdo ir pokyčių vėjo, tačiau ilgainiui išorinis pasaulis turėtų pakeisti Butaną neatpažįstamai, todėl dabar pats tinkamiausias metas apsilankyti šioje budistų valstybėje.
Atlanto miškas
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Anksčiau Atlanto vandenyno pakrantėje augantis miškas užėmė 1,35 mln. kvadratinių kilometrų plotą ir driekėsi per Brazilijos, Paragvajaus, Argentinos ir Urugvajaus teritorijas.
Dėl žemės ūkio plėtros ir medienos poreikio miškas sparčiai mažėjo. Šiuo metu liko tik 7 proc. pradinės miško teritorijos
Kilimandžaras
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Tanzanijoje stūgsančio Kilimandžaro kalno ledynai pastaruosius 10 tūkst. metų žavėjo aplinkinius gyventojus, tačiau per pastarąjį šimtmetį 80 proc. ledynų ištirpo.
Mokslininkai mano, kad aukščiausio Afrikos kalno sniegynai išnyks iki 2022 metų.
Floridos pelkynai
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Floridos pelkynus kamuoja tarša, invazinės rūšys ir neatsakingas turizmas. Tikėtina, kad dėl sėstančio dugno per kelis artimiausius dešimtmečius šių pelkių vandenys susilies su Atlanto vandenynu, todėl dabartinė ekosistema pasikeis neatpažįstamai
Maldyvai
Dėmesio vertos pasaulio vietos (nuotr. SCANPIX)
Klimato kaita grasina sunaikinti žemiausią pasaulio šalį – Maldyvus. Šis salynas yra itin jautrus bet kokiems vandenynų lygio svyravimas, todėl artimiausi metu minėta valstybė gali paskęsti.
Salyną sudaro 1192 salos, tačiau tik 200 iš jų yra gyvenamos. Kylant vandens lygiui gyvenamų salų skaičius ir toliau mažės.