Prieširdžių fibriliacija insulto pavojų padidina penkis kartus, o ankstyvos mirties riziką – dvigubai. Nors gerai žinoma, kad alkoholis ir kofeinas yra gerai žinomi prieširdžių fibriliacijos sukėlėjai, yra dar vienas kasdienis produktas, kuris taip pat gali labai padidinti šio sutrikimo tikimybę, rašo express.co.uk
Ištikus prieširdžių fibriliacijai širdies ritmas tampa greitas ir nereguliarus – pulsas pakyla nuo 80 iki 160 dūžių per minutę, lyginant su normaliu 60–100 dūžių per minutę pulsu.
Šio sutrikimo simptomai gali būti labai įvairūs
„Vyresniems žmonėms ir struktūrinėmis širdies ar plaučių ligomis sergančių pacientų simptomai būna sunkesni“, – aiškinama „Harvard Health“. – „Sveikatos problemų neturintys žmonės gali net nežinoti, kad serga aritmija. Kai kurie pastebi lyg širdies plazdėjimo pojūtį krūtinėje arba greitą ir (ar) nereguliarų pulsą.“
Aukštas kraujospūdis yra aiškus prieširdžių fibriliacijos pranašas, o su aukštu kraujospūdžiu siejamas gausus natrio suvartojimas. Remdamiesi šiomis asociacijomis tyrėjai nusprendė ištirti tiesioginį druskos poveikį prieširdžių fibriliacijai.
Druskos suvartojimas su maistu yra savarankiškas nereguliaraus pulso faktorius
Nemažai tyrimų yra parodę, kad druskos suvartojimas su maistu yra savarankiškas nereguliaraus pulso faktorius. Vieno stebimojo pobūdžio tyrimo metu mokslininkai aiškinosi 474 000 žmonių duomenis. 5972 iš jų buvo diagnozuota prieširdžių fibriliacija. Per 10 metų stebėjimo laikotarpį iš pirminės grupės tokią diagnozę gavo 5972 asmenys. Panaikinus kitus įtaką daryti galėjusius faktorius, paaiškėjo, kad vyrų tarpe yra tvirtas ryšys aukščiausio ir žemiausio natrio išsiskyrimo kvantilių.
„Mes radome įrodymų, kad yra „U“ formos asociacija tarp numanomo kasdienio druskos suvartojimo ir prieširdžių fibriliacijos rizikos vyrams“, – rašo tyrėjai, – „Mūsų rezultatai rodo, kad viršijus tam tikrą fiziologinį minimalų lygį, kuo daugiau druskos suvartojama, tuo labiau didėja prieširdžių fibriliacijos rizika.“
Tame pačiame tyrime mokslininkai rašė, kad galimas prieširdžių fibriliacijos ir itin žemo druskos suvartojimo lygio asociacijos paaiškinimas galėtų būti aukštesnis simpatetinis tonas, siejamas su itin negausiu druskos suvartojimu.
„Pavyzdžiui, žemas druskos suvartojimas siejamas su kiek aukštesniu pulsu, kurį galbūt nulemia didesnis norepinefrino kiekis kraujo plazmoje“, – aiškina mokslininkai, – „Šis didesnis simpatetinis tonas savo ruožtu yra siejamas su prieširdžių fibriliacija.“
Ką valgyti
Moksliniai tyrimai rodo, kad bananai labai padeda nuo prieširdžių fibriliacijos, nes juose yra labai daug kalio. Panašu, kad yra stiprus ryšys tarp širdies veiklos sutrikimų ir kalio trūkumo – yra įrodymų, kad širdies raumuo veikia silpniau, kai žmogaus organizme trūksta kalio.
Tokia būklė gali būti pavojinga gyvybei, todėl Didžiosios Britanijos sveikatos tarnyba rekomenduoja pasitikrinti:
„Taip pat galima pasidaryti kalio tyrimą, jei sergate diabetu arba jei jūsų gydytojas mano, kad galite sirgti diabetine ketoacidoze – žemo insulino kiekio kraujyje sukelta komplikacija.“
Kitos pagrindinės taisyklės – rekomendacija nerūkyti, būti fiziškai aktyviems ir palaikyti normalų kūno svorį.