Tie svetimkūniai – tai alergenai, kurie provokuoja tokių simptomų, kaip niežėjimas, dilgėlinė ar miego sutrikimas, atsiradimą. Viena iš labiausiai paplitusių alergijos rūšių yra sezoninė alergija, o jos skiriamuoju bruožu laikoma šienligė, kitaip dar vadinama alerginiu rinitu.
Sezoninė alergija dažniausiai pasireiškia pavasarį ir vasarą, kai augalai ar medžiai žydi ir padaugėja žiedadulkių, kurios tampa pagrindiniais alergenais tuo laikotarpiu. Tam tikri sezoninės alergijos simptomai gali priminti peršalimą, pavyzdžiui, galvos skausmą, čiaudulį ar ašarojimą. Taip pat, šienligė apima tokius požymius kaip niežėjimą nosies ir akių srityje, nuovargio jausmą, o pagrindinis simptomas būtų rinitas t.y. bėganti, užgulusi nosis. Tačiau šis požymis būdingas tiek peršalimui, tiek rinitui, todėl siekiant įsitikinti, ar kenčiama nuo alerginės reakcijos, reikėtų apsilankyti pas odos dūrio bei alerginius kraujo tyrimus atliekantį sveikatos priežiūros specialistą ar gydytoją, kuris diagnozuotų turimas alergijas, jas sukeliančius alergenus bei nurodytų gydymosį planą. Jei atlikus tyrimą nustatoma šienligė, yra keletas prevencinių veiksmų, kurių galima imtis, norint apsisaugoti nuo simptomų.
Pirmiausia, derėtų vengti alergenų dažniau išsiplaunant namų grindis bei kitus paviršius, naudojant šlapias šluostes, nusiprausiant bei pasikeičiant drabužius po kiekvieno pabuvimo lauke. Toliau, vertėtų vengti sporto ir kitų veiklų, kurios vyksta lauke, ypač pavasario, vasaros laikotarpiu, kai pagrindinių šienligės alergenų, žiedadulkių, padaugėja. Kaip papildomas prevencinis būdas nuo alergijos siūlomas vazelino tepimas aplink nosies šnerves, kuris padės sulaikyti dalį žiedadulkių, kitų teršalų, galinčių patekti į nosį.
Gydymui dažniausiai naudojami kordikosteroidai, dekongestantai ar antihistamininiai vaistai, kuriuos jau turi paskirti gydytojas. Jei šie vaistiniai preparatai nepadeda, tokiu atveju gali būti taikoma imunoterapija. Jei žmogaus organizmas ypač jautrus tam tikram alergenui, net po trumpo kontakto su tuo alergenu gali pasireikšti anafilaksija. Tokią riziką turintys asmenys privalo su savimi visada nešiotis epinefrino, kitaip tariant, adrenalino, injekciją.
Kai alergija nėra tokia stipri ir pagrindinis simptomas yra sloga, padėti gali nosies skalavimai, naudojant druskos tirpalus ar kitus švelnius produktus, siekiant išvalyti nosies ertmę. Tokiems praplovimams itin tinka nosies purškalas „QUIXX daily“. Jo sudėtyje nėra vaistinių medžiagų. Tai sterilus ir bekvapis purškalas nosiai drėkinti ir padėti palengvinti slogą, susijusią su šienlige ar kitomis alergijomis. Medicinos priemonėje esančios druskos koncentracija priderinta prie natūralios nosies aplinkos (0,9 %), todėl jis yra švelnus jūsų nosiai, jos nedžiovina ir nesukelia nosies gleivinės pažeidimų ar pokyčių. Jį gali vartoti vaikai nuo 2 metų amžiaus ir suaugusieji, galima naudoti nėštumo
ir žindymo laikotarpiu. Naudoti reikėtų iki 5 kartų per parą, kol vargina sausa ar sudirgusi nosies ertmė. Prieš naudojimą patariama perskaityti informacinį lapelį. Kilus abejonių ar klausimų dėl vartojimo, siūloma kreiptis į gydytoją arba vaistininką.