Žiedų stiebai
Phalaenopsis rūšies orchidėjos, vadinamos drugelinėmis ar muselinėmis orchidėjomis, ant ilgų, lenktų stiebų, vadinamų varpomis, sukrauna daugelį žiedų.
Šie žiedai gali džiuginti daugelį mėnesių, kol galiausiai žiedai nuo augalo nukrenta. Amerikos orchidėjininkų asociacija nurodo, kad falenopsiai yra vienintelis rinkoje esantis orchidėjų tipas, kuris naujus žiedus krauna ant seno stiebo. Jei stiebas išlieka žalias, jis turi potencialą sukrauti naujų žiedų.
Kai kurie falenopsių augintojai visą stiebą palieka vietoje, o kiti jį nukerpa iki dviejų apatinių mazgelių, kurie gali inicijuoti naujų pumpurų krovimą, iš kurių per du ar tris mėnesius išsiskleis žiedai. Kadangi kitų rūšių orchidėjos iš to paties stiebo žiedų nebesukraus, žiedams nukritus stiebus galima nukirpti iki pat augalo pagrindo.
Žiedų stiebų kirpimas
Žiedams nukritus steriliais skustuvo ašmenimis nupjaukite stiebą ir vienkartinio naudojimo įrankį išmeskite. Taip pat kirpimo įrankį galite dezinfekuoti alkoholiu ar ugnies liepsna, kad nebeliktų bakterijų.
Fungicidus dėkite tiesiai ant nupjautų paviršių, ant šaknų jų dėti nereikia – taip išvengsite orchidėjoms dažnai pasitaikančių grybelinių ligų. Dar viena galimybė yra naudoti sintetinius chemikalus, pavyzdžiui, Amerikos orchidėjininkų asociacija rekomenduoja kaip organišką fungicidą naudoti cinamoną.
Cinamono galite užberti tiesiai iš pakelio ant gyjančių orchidėjos žaizdų – tik būtinai įsitikinkite, kad nupjauti paviršiai yra visiškai padengti cinamonu.
Persodinimas
Orchidėjos mėgsta siaurus vazonus, bet kai jų šaknys ima plėstis ir veržtis iš vazono, ateina laikas jas persodinti. Palaukite, kol orchidėja nustos žydėti ir nukris visi žiedai, o tuomet augalą išimkite iš seno vazono ir perkelkite į naują kiek didesnį. Naudokite medžio žievės pagrindo orchidėjoms skirtą mišinį, o ne paprastą dirvožemį.
Mėsingos orchidėjos šaknys lengvai lūžta, todėl su jomis reikia elgtis labai atsargiai, ypač perkeliant iš vieno vazono į kitą. Orchidėją į vazoną įstatykite taip, kad jos karūnėlė būtų iškart virš medžio žievės, o tuomet orchidėjų mišinio pernelyg nespausdami pridėkite aplink šaknis.
Laistymas ir tręšimas
Orchidėjoms nustojus žydėti, joms reikės kurį laiką pailsėti prieš ir vėl pradedant krauti žiedus. Daugelis orchidėjų, pavyzdžiui, Cattleya ir Oncidium rūšys, turi „netikrų žiedų“, kurie iš tiesų yra mėsingi stiebai, kaupiantys vandenį ir maistingąsias medžiagas. Poilsio laikotarpio po žydėjimo metu laistykite mažiau.
Jei šias rūšis laistysite per daug, jos gali imti pūti ir žūti. Falenopsiai ir Vandos orchidėjos vandenį kaupiančių „netikrų žiedų“ neturi, todėl jas reikėtų pastoviai laistyti, kai tik mišinys beveik išdžiūva, kad jame visuomet būtų kažkie drėgmės.
Kol nepasirodo naujų lapų, visų tipų orchidėjas tręšti reikia mažiau, o lapams pasirodžius tręšti reikia daugiau, geriausia – vandenyje tirpiomis trąšomis, sumaišytomis pagal etiketėje esančius nurodymus.