Aplinkos apsaugos departamentas socialiniame tinkle pasidalino atmintine, ką reikia žinoti apie Sosnovskio barščius, jų naikinimą ir gresiančias atsakomybes nesiimant veiksmų.
Specialistai primena, kad šie augalai itin pavojingi, nes prisilietus gali palikti skaudžius nudegimus.
„Šis augalas pavojingas dėl stipraus jo sultyse esančio alergeno – furanokumarino, kuris, atsidūręs ant odos gali sukelti net 1-3 laipsnio nudegimus. Šie augalai pavojingiausi saulėtą dieną, kuomet jie būna pasidengę rasa“, – dalinosi Aplinkos apsaugos departamentas.
Todėl nenuostabu, kad šiuos invazinius augalus imamamasi naikinti. Tačiau kieno tai atsakomybė?
Gresia baudos
Specialistai paaiškino, kuriais atvejais naikinimu turi užsiimti savivaldybės, o kada tai – privataus asmens atsakomybė:
„Jei Sosnovskio barščiai paplitęs valstybinėje žemėje, kasmet savivaldybėms skiriamos Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos, kurias galima panaudoti ir invazinėms rūšims naikinti. Jos pačios sprendžia, ar imtis veiksmų ir skirti tam pinigų.
Jei šis invazinis augalas auga privačiame sklype, jį naikinti įpareigotas sklypo savininkas arba valdytojas.“
Primenama, kad Invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymas užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 100 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 200 eurų.
Invazinių rūšių laikymas, auginimas, dauginimas, mainymas, įvežimas į Lietuvos Respubliką, išvežimas iš Lietuvos Respublikos, vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją ar kitoks naudojimas pažeidžiant nustatytą tvarką užtraukia baudą asmenims nuo 200 iki 400 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 600 eurų.