• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į šokiruojančią moterų sergamumo gimdos kaklelio vėžiu statistiką, gydytojas onkoginekologas Rene Laky iš Austrijos ir jo žmona, lietuvė Monika Laky, nusprendė apie problemą prabilti garsiai. Todėl kartu su bendraminčiais jau penktus metus iš eilės tęsia priešvėžinę iniciatyvą „Ride4Women“, kurios metu dviračiais keliauja per Europą, kasdien numindami po maždaug 200 km. Šįmet žygio dalyviai ketina užsukti ir į Lietuvą – liepos 6-ąją stabtels Kaune.

9

Siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į šokiruojančią moterų sergamumo gimdos kaklelio vėžiu statistiką, gydytojas onkoginekologas Rene Laky iš Austrijos ir jo žmona, lietuvė Monika Laky, nusprendė apie problemą prabilti garsiai. Todėl kartu su bendraminčiais jau penktus metus iš eilės tęsia priešvėžinę iniciatyvą „Ride4Women“, kurios metu dviračiais keliauja per Europą, kasdien numindami po maždaug 200 km. Šįmet žygio dalyviai ketina užsukti ir į Lietuvą – liepos 6-ąją stabtels Kaune.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvė M. Laky pasakoja, kad priešvėžinės iniciatyvos „Ride4Women“ idėja gimė prieš penkerius metus, kilus norui garsiai prabilti apie pasaulį gąsdinančios ligos – vėžio – problematiką ir prevenciją.

REKLAMA

Matydama tiek daug moterų, sergančių onkoginekologinėmis ligomis, pora nusprendė savo pavyzdžiu skatinti moteris reguliariai tikrintis ir judėti, nes būtent ankstyva diagnostika profilaktiškai atliekant ŽPV tyrimus, skiepai, aktyvus gyvenimo būdas ir sveika mityba gali labai prisidėti prie sėkmingo daugumos vėžio rūšių gydymo bei prevencijos.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl imdamasi iniciatyvos sėkmingai suderino savo darbą ir hobį – dviračių sportą, suteikdami pastarajam prasmę. To rezultatas – kiekvienais metais pora leidžiasi į įspūdingą dviračių žygį, kurio metu kalba apie vėžio problemą.

Kiekvienais metais pasirenkama vis skirtinga iniciatyvos tema, taip pat ir žygio maršrutas. Šįmet „Ride4Women“ tema – gimdos kaklelio vėžys. Iniciatyvos tikslas – atkreipti dėmesį į šokiruojančią sergamumo gimdos kaklelio vėžiu statistiką ir prevenciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo Talino iki Vienos

Siekdami priminti, kokią didelę svarbą prevencijai bei gydymui turi ankstyva vėžio diagnostika, skiepai ir sveika gyvensena, iniciatyvos dalyviai per mažiau nei dvi savaites ketina dviračiais nukeliauti 1758 km, aplankant devynis Europos miestus – Taliną, Rygą, Kauną, Minską, Liubliną, Kelcą, Budapeštą, Bratislavą ir Vieną.

REKLAMA

„Visą maršrutą pasiryžę įveikti 15 dviratininkų-mėgėjų, tačiau kiekvieno etapo metu prisijungs naujų „palydinčių“ ir „Ride4Women“ palaikančių dalyvių. Pavyzdžiui, Minske planuoja prisijungti apie 3000 dviratininkų. Labai laukiami ir Lietuvoje jungtis dviratininkų klubai ir dviračių sporto entuziastai“, – pasakoja M. Laky ir norinčius vykti kartu ragina susisiekti su ja per „Ride4Women“ paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“.

REKLAMA

Pašnekovė paaiškina, kad kiekvienais metais prie „Ride4Women“ prisijungia vis daugiau dalyvių – buvusių pacientų, gydytojų, aistringų dviratininkų, politikų, žmonų, lydinčių savo vyrus, farmacijos organizacijų atstovų ir kitų žmonių, tikinčių „Ride4Women“ idėja, misija bei prevencijos svarba. Iniciatyvą remia ir įgyvendinti padeda Europos ginekologų-onkologų draugija (ESGO) ir kompanija „Roche“, lyderiaujanti farmacijos ir diagnostikos srityje, daug dėmesio skirianti onkologinių susirgimų, tarp jų – ir gimdos kaklelio vėžio – prevencijai bei gydymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaičiai glumina

Anot vienos iš iniciatyvos „Ride4Women“ pradininkų M. Laky, kalbėti apie gimdos kaklelio vėžį ir jo prevenciją būtina daug ir garsiai, mat yra viena iš keturių dažniausiai Europoje moteris paliečiančių vėžio rūšių. Per metus žemyne diagnozuojama 58 tūkst. naujų šios ligos atvejų, apie 24 tūkst. moterų nuo jos miršta.

REKLAMA

„Statistika rodo, kad Europos Sąjungos šalyse nuo gimdos kaklelio vėžio kas valandą miršta po vieną moterį. Lietuvoje šį tema – ypač aktuali, mat gimdos kaklelio vėžio atvejų skaičius yra vienas didžiausių – pagal šį rodiklį esame antri po Rumunijos. Kiekvieną dieną Lietuvoje kone 2 moterims diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, kas antrą dieną nuo jo po 1 moterį miršta. Nors anksti diagnozavus ir paskyrus gydymą 93 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra išgydomi“, – sako M. Laky.

REKLAMA

Pasakodama apie „Ride4Women“ M. Laky tikina kasmet besidžiaugianti dėl šios iniciatyvos pasiektais rezultatais: „Be jokios abejonės, iniciatyva yra prasminga ir duodanti vaisių – vis daugiau moterų ima reguliariai tikrintis sveikatą, suskumba paskiepyti nuo ŽPV infekcijos, kuri sukelia gimdos kaklelio vėžį, savo vaikus. Beje, savo iniciatyva galima ir rekomenduojama skiepyti ir berniukus. Taip pat savo patirtimi dalijamės skirtingose onkoginekologijos konferencijose, kuriose pastebime, kiek daug jaunų medikų iš mūsų pasisemia motyvacijos ir imasi patys kurti iniciatyvas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per dieną – 200 km

Nepaisant to, kad iniciatyvos „Ride4Women“ metu dalyviai per Europą keliauja mindami dviračius, iš tiesų nei Rene, nei Monika Laky nėra patyrę sportininkai – save veikiau vadina dviračių entuziastais ir priskiria mėgėjų kategorijai. Vis dėlto perdien numintus kilometrus jie skaičiuoja net ne dešimtimis, bet šimtais. Antai šių metų žygio metu per vieną dieną ketina įveikti net po 200 km.

REKLAMA

„Vidutiniškai važiuojame 30 km/h greičiu, nes keliaujant grupėje toks greitis optimalus. Dalis mūsų sudalyvauja dviračių varžybose, tačiau bent jau aš tuo užsiimu vien dėl smagumo. Žinoma, norint sėkmingai įveikti žygį, jam būtina ruoštis – tą stengiamės daryti kasdien. Žiemą pedalus miname sporto klube, atšilus orams kasdien dviračiais keliaujame į darbą ir integruojame dviračių sportą į savo poilsį, pavyzdžiui, atostogas. Mums su vyru tai ne tik sportas, bet ir savotiška meditacija, geras laikas drauge“, – pasakoja M. Laky.

REKLAMA

Tokios ilgos distancijos nėra lengvos nei vienam iš kelionės dalyvių. Pasirinkdama šį iššūkį „Ride4Women“ komanda nori pasidalinti solidarumu su vėžiu sergančiomis pacientėmis: jei jos turi tiek stiprybės iškęsti chemoterapiją, tada ir paprasti, įvairius darbus dirbantys žmonės gali per 2 savaites nuvažiuoti apie 2000 km bet kokiomis oro sąlygomis.

REKLAMA
REKLAMA

Apkeliavo Europą

Pirmas iniciatyvos „Ride4Women“ žygis įvyko 2014 metais, jo maršrutas driekėsi nuo Graco miesto Austrijoje iki Ibizos Ispanijoje. Saloje nėra onkologijos skyriaus, todėl čia gyvenančios moterys, kurioms reikia onkoginekologų pagalbos, turi vykti į Maljorką ar Ispanijos žemyninę dalį. Kooperuodamiesi su „Ibiza Global Radio“ ir žymiais sportininkais, „Ride4Women“ komandos nariai įvykdė savo misiją – pasidalino svarbia informacija apie ginekologinių susirgimų prevencijos galimybes tarptautiniu mastu.

Antrojo žygio metu 2015-aisiais „Ride4Women“ komanda keliavo iš Linco miesto Austrojoje į Londoną. Čia iniciatyvos atstovus pasikvietė Švento Bartolomėjaus ligoninė.

2016 metais „Ride4Women“ komanda nusprendė aplankyti šalis, kuriose apie gimdos kaklelio vėžio problemą nėra garsiai kalbama dėl kultūrinių priežasčių ar nepakankamai išvystytos informacijos sklaidos. Maršrutas iš Austrijos tesėsi per Vengriją, Serbiją, Bulgariją į Turkiją (Stambulą). Serbijoje vietiniai dviračių klubai buvo sužavėti ir įkvėpti „Ride4Women“ idėjos, todėl nusprendė kiekvienais metais vykdyti savo serbišką „Ride4Women“, lankydami atokiausius šalies kaimus ir šviesdami vietines moteris.

REKLAMA

Galiausiai, ketvirto žygio 2017-aisiais metu komanda nusprendė pakeisti kryptį ir keliavo iš Oslo į Vieną. Tokį maršrutą iniciatyvos dalyviai pasirinko pastebėję, kad Vakarų šalyse labai sumažėjo skiepų skaičius, ir dėl to statistiškai išaugo gimdos kaklelio vežinių susirgimų skaičius.

Šįmet iš Talino į Vieną dviračiais keliaujanti iniciatyva „Ride4Women“ į Lietuvą užsuks liepos 6-ąją. Prisidėti prie iniciatyvos gali visi norintys – 9.30 val. atvykti prie Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos (Eivenių g. 2 esančio) ir palydėti „Ride4Women“ komandos dviratininkus galutinio kelionės tikslo – Vienos – link ar net patiems prisijungti minant dviratį 5 ar net 135 km iki Vilniaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų