Ką svarbu žinoti apie būtinas profilaktines sveikatos patikras, ligas, jų prevenciją ir gydymą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytojas, Kauno klinikų urologas, doc. dr. Stasys Auškalnis.
Gydytojas akcentavo, kad dažniausiai vyrų vėžinius susirgimus sukelia prostata, tad labai svarbu tikrintis, vyrams patartina nuo 45 metų, o jei šeimoje buvo nustatyti krūties ir kiaušidžių vėžį sukeliantys genai – ir anksčiau.
„Kai liga išsivysto, jau yra truputėlį per vėlu“, – pabrėžė S. Auškalnis.
Apskaičiuota, kad prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinėje programoje nuo 2006 metų turėtų būti sudalyvavę 400 tūkst. vyrų, tačiau kol kas ištirti tik kas penktas. Esą informacija apie tyrimus pasiekia nepakankamą tikslinės grupės narių skaičių.
Tiesa, urologas pripažino, kad tai susiję su vyru polinkiu neskirti per daug didelio dėmesio savo sveikatai. Tačiau čia gydytojas pabrėžia aplinkinių, ypač moteriškos lyties, rūpesčio svarbą.
„Aš visada kalbu per prostatos vėžio dienas: moterys, jūs esat nuostabios Dievo būtybės ir labai dažnai tais vyrais rūpinatės“, – dėstė S. Auškalnis.
Pravers apsilankyti ir pas kardiologą
Kartu jis papasakojo, kokios problemos tiek moterims, tiek vyrams gali sukelti šlapimo nelaikymą, bet pridėjo, kad visos šios bėdos gali būti koreguojamos. O štai erekcijos sutrikimai – ženklas, kad vyras gali turėti rimtų problemų su širdimi ar bendra kraujagyslių sistema.
„Atsiradus erekcijos sutrikimams, lauk bėdos su kraujagyslėmis“, – perspėjo S. Auškalnis.
Jis ragino vyrus į tokius sveikatos sutrikimus pasižiūrėti kompleksiškai ir ne tik apsilankyti pas urologą, bet ir pas kardiologą, pasitikrinti cholesterolio lygį.
Nuo šlapimo nelaikymo sutrikimo esą dažniau kenčia moterys, kai keičiasi hormoninis statusas, išgyvenamas postmenopauzinis periodas.
„Vyrams staiga atsiradę šlapinimosi sutrikimai yra susiję su uždegimu, pašalimu, prostatos uždegimu, po maudynių šaltų nesigrūdinus, – vardijo jis. – Yra ir vadinamas fizinio krūvio šlapimo nelaikymas.“
Nuo jo dažniausiai irgi kenčia moterys, po sudėtingų, traumatinių gimdymų, po ginekologinių, onkologinių operacijų, kai pasikeičia dubens raumenų tonusas, anatomija, susilpnėja raukas, kuris uždaro šlaplę ir atsistojus, stipriau pakosėjus, darant staigesnį judesį nulaša šlapimo.
Visą laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.