Fermentuotos daržovės – auksas mūsų žarnynui
Ar žinojote, kad mūsų organizme telpa net 6 m ilgio ir 2,5 cm skersmens plonoji žarna? Tai yra ypač svarbi mūsų virškinimo sistemos dalis, kurios apleisti nevalia.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pasakoja, kaip galime pasirūpinti savo žarnynu.
„Virškinimo sistema dirba pati, tačiau ja reikėtų rūpintis. Šiuo metu turime šventinį periodą, visi daug valgome. Norėčiau atkreipti dėmesį ir priminti, kad žiemą labai gerai rinktis fermentuotą arba raugintą maistą. Tai yra: jogurtas, kefyras, fermentuotos daržovės. Tik svarbu nesupainioti, kalbame apie raugintas, o ne marinuotas daržoves.“
Prasta oda ir slenkantys plaukai – požymis, kad jums trūksta vieno vitamino
Depresija, nemiga, egzema, prasta oda ir slenkantys plaukai. Šiuo atveju, tikėtina, jog organizmui trūksta vitamino D, teigia profesorius.
Vitamino D šaltinių nėra tiek ir daug, tačiau vienas jų mūsų organizmui yra svarbiausias.
„Vitamino D galima rasti riebioje žuvyje – lašišoje, skumbrėje, silkėje. Bet pagrindinis šaltinis – saulės spinduliai. Na, o kadangi žiemą negauname daug saulės spindulių, galime vartoti maisto papildus su vitaminu D“, – pasakoja J. Aleknienė.
Profesorius antrina vaistininkei, teigdamas, jog pagrindinis vitamino D aprūpintojas yra saulė. Tačiau papilduose esančio vitamino D kiekio gali ir neužtekti.
„Profilaktiškai geriant maisto papildus, mes gauname apie 4 tūkst. veikimo vienetų kasdien. Palyginimui, kai žmogus pabūna saulėje bent 20 minučių, jis gauna nuo 10 iki 20 tūkst. veikimo vienetų.“
Laimės hormonas – kas daro įtaką jo gamybai?
Laimės hormonas padeda pajusti ryšį su žmonėmis ir meilę. Tikrasis šio hormono pavadinimas yra oksitocinas. Vaistininkė J. Aleknienė atskleidžia, ką reikėtų daryti, norint užtikrinti nuolatinę jo gamybą.
„Reikia valgyti visavertį maistą, palaikyti miego režimą, išlikti fiziškai aktyviems ir stengtis valdyti stresą. Ir viskas bus gerai.“
Laidoje daktaras pabrėžia, jog labiausiai verta atkreipti dėmesį į streso lygį – jis turi daugiausiai įtakos laimės hormono slopinimui ir kortizolio – streso hormono – išskyrimui.
Hormonų disbalansas – ką jis žada mūsų kūnui?
„Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė dalinasi, kas nutinka mūsų organizmui, kai atsiranda tam tikrų hormonų perteklius arba trūkumas.
„Hormoninis disbalansas atsiranda tuomet, kai hormonų kiekis organizme pakinta: jų pagaminama arba per mažai, arba per daug. Priklausomai nuo to, kokių hormonų trūksta, arba kurių yra per daug – atsiranda tam tikri simptomai. Bendrai dažnai pastebimas simptomas yra nuovargis. Gali būti labai sudėtinga nustatyti konkrečius hormonus, dėl kurių vyksta pokyčiai. Hormonai taip pat turi įtakos mūsų svoriui, temperatūros reguliacijai bei kaulų ir raumenų sistemai.“
Tiesa, gydytoja pastebi, kad tam tikru gyvenimo laikotarpiu hormonų pokyčiai yra visiškai natūralus reiškinys.
„Kai kalbame apie hormonų disbalansą, suprantame, kad tai sukelia tam tikros ligos: virusai, autoimuninės ligos, netgi navikai. Vis tik, žmogaus gyvenime būna tam tikri periodai, kai hormonai patys kinta. Pokyčiai vyksta lytinės brandos metu, kai yra nėštumas ar klimaksas, o vyrams – andropauzė.“
Vaisiai, uogos, daržovės – kasdienio raciono dalis
Daktaras pasakoja, kad antioksidantai turi galimybę neutralizuoti mūsų organizmui pavojingus laisvuosius radikalus.
„Laisvieji radikalai yra tokios agresyvios struktūros, kurios ieško, iš kur galėtų „išsilupti“ trūkstamą elektroną. Ir jie tą elektroną „išsilupa“ iš sveikos ląstelės, taip ją sužalodami. Antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus.“
„Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė papildo daktarą, atskleisdama, kur galima pasisemti antioksidantų.
„Laisvieji radikalai gali sukelti įvairias ligas ir jas paūminti. Tad labai svarbu vartoti antioksidantus, o jų ypač daug vaisiuose, daržovėse ir uogose.“
Visą laidą „Kviečiame daktarą“ žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio pradžioje ir sužinokite dar daugiau įdomių faktų apie mūsų organizmą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!