Pietų Afrikos Respublikos futbolo ir turizmo atstovai trečiadienį įspėjo viešbučius, oro linijas ir restoranus neužkelti aukštų kainų ateinančio Pasaulio futbolo čempionato metu.
Planuojama, kad 2010 metų viduryje PAR aplankys bemaž 500 000 turistų, kurie šalyje išleis 850 mln. JAV dolerių. Kaip bebūtų, asmenys atsakingi už PAR turizmą nuogąstauja, kad svečiai bus atbaidyti išpūstų apgyvendinimo ir kitų paslaugų kainų.
Anot užsienio žiniasklaidos, Pasaulio futbolo taurės metu vidutinis viešbučio kambarys šioje Afrikos valstybėje atsieis beveik 700 litų už parą, nors įprastai jo kaina siekia 200-300 litų. Be to, pasigirdo kalbų, jog iš futbolo žaidynių pasipelnys ir prabangių namų Keiptauno pakrantėje savininkai. Jie savo būstus užsienio svečiams žadėjo patikėti už nuo 2,500 iki 100000 litų sumelę. O vieno namo prestižinėje vietoje nuomos kaina žada siekti net 2,5 mln. litų.
Keiptaune dirbanti turizmo atstovė Calvyn Gilfellan linkusi manyti, jog pinigų melžimas čempionato metu galutinai sužlugdys besikalančią PAR turizmo industriją. Juk po čempionato dar tikimasi sulaukti papildomų 290000 lankytojų penkerių metų laikotarpyje, nes PAR pasaulinėje turizmo rinkoje taps matomesnė. Tačiau niekas neduoda garantijų, kad šio skaičiaus nesumažins vietinių gyventojų lupikavimas.
„Mes esame labai susirūpinę. Čempionato metu diktuoti astronomines kainas yra tas pats, kas užmušti auksinį kiaušinį dedančią žąsį“, - teigė ji žurnalistams.
Moteris yra atsakinga už turizmo plėtrą Keiptaune, kuriame vyks nemažai svarbių futbolo mačų. Vien šiame mieste tikimasi sulaukti 150000 svečių iš užsienio.
Euforija, prasiveržusi šaliai iškovojus teisę rengti 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatą, rodosi, sparčiai dingsta dėl didėjančių stadiono statymo kaštų ir vietinių abejonių FIFA pasirinkta rinkodaros strategija.
Be to, nerimsta susirūpinimas dėl PAR infrastruktūros ir transporto išsivystymo laipsnio, aukšto nusikalstamumo lygio. Remiantis oficialiais vyriausybės duomenimis, kasdien šalyje nužudomi apie 50 žmonių. Organizatoriai teigia į šią problemą žvelgiantys rimtai ir jau pasamdė papildomų 140000 policijos pareigūnų tvarkai palaikyti. Kai kurie iš jų netgi bus apginkluoti vandens patrankomis.
Grėsmę Pasaulio futbolo čempionato rimčiai kelia ir nevaldomais tampantys babūnai. Jie, susibūrę į gaujas, nesibodi įžūliai vagiliauti iš automobilių.
„Pasaulio futbolo taurė yra nežmoniškai svarbi Pietų Afrikos Respublikai. Tai didžiausias renginys pasaulyje, kurį galima išnaudoti pesimizmo, kurį Vakarai asocijuoja su Afrika, išsklaidymui“, - lūkesčiais dalinosi Vakarų Keipo premjeras Helen Zille.
Keiptaunas garsėja pribloškiančio grožio Stalo kalnu. Jis neabejotinai atkreips atvykstančių užsienio žurnalistų ir sporto korespondentų dėmesį, bei padarys puikią reklamą šaliai. Tačiau tarp vietinių sklando tik vienas klausimas: kiek jie iš to galės realiai pasipelnyti.
Pasaulio futbolo čempionato atstovai tvirtina darantys viską, kad PAR gyventojai iš planuojamo renginio gautų kuo didesnę naudą.
„Siekiame objektyvių kainų už kokybiškas paslaugas. Mes norime į PAR sugrįžtančių turistų ir vienintelis būdas tai padaryti – užtikrinti žmonėms sąžiningumą“, - teigė 2010 m. Pasaulio futbolo čempionato organizatorius Danny Jordaanas.
Beje, šiandien ištraukti Pasaulio futbolo taurės burtai. Jie 32 pajėgiausias pasaulio rinktines suskirstė į aštuonias grupes.