Penktadienį Ventos upėje nutikus siaubingai nelaimei, kai iš baidarės iškrito vyras ir dingo, dingusiojo mergina Karolina, pati plaukusi toje pačioje baidarėje ir praradusi sąmonę, dar pirmadienį papasakojo visas įvykio detales. Ji tvirtino, kad upėje sukosi „kaip skalbimo mašinoje“.
Karolina iš vandens ištraukta be sąmonės, tačiau greitai atgaivinta. Ji su naujienų portalu tv3.lt pasidalijo siaubingos istorijos detalėmis, apie kurias plačiau galite skaityti čia.
Po nelaimės Klaipėdos gelbėtojams vadovaujantis Aleksandras Siakki naujienų portalui tv3.lt papasakojo, ką daryti patekus į vandens sūkurį, kad pavyktų iš jo išplaukti gyvam.
Privalote tai žinoti
A. Siakki pabrėžia, jog plaukiant upe yra būtina dėvėti gelbėjimosi liemenę. Taip pat prieš plaukiant reikia žinoti, ar upėje yra sūkurių ir jei yra – stengtis jų išvengti.
Priekyje pamatę sūkurį plaukite jo išore ir pasroviui – svarbiausia nepatekti į sūkurio vidų. „Jei žmogus apsivertė, reikia stengtis laikytis už baidarės arba jos nepaleisti. Jei žmogus plaukė be liemenės ir prarado valtį, net ir geram plaukikui bus sunku išplaukti iš sūkurio.
Reikia stengtis plaukti į šoną ir gaudyti srovę. Jei esi sūkurio viduryje – nerti žemyn, nes kuo giliau, tuo vanduo yra ramesnis. Jei žmogui išplaukti pavyko, jis liks be jėgų, todėl labai svarbu krante pailsėti“, – komentuoja Klaipėdos gelbėtojų vadas.
O baidarių nuomos punkto „Vasaros baidarės“ atstovas Paulius papasakojo, ką būtina žinoti prieš lipant į baidarę, kad pavyktų išvengti nelaimės. Specialistas išskyrė 3 pagrindinius dalykus.
Būtinas pasiruošimas
„Plaukiant baidarėmis būtinas pasiruošimas. Reikia įsivertinti orus. Jei lyja, yra šalta – reikalinga atitinkama apranga, lietpalčiai tam, kad nesusirgtume, tačiau tai nėra pavojingiausia.
Pavojingiausia yra karščiai, ypač tiems, kurie turi sveikatos problemų, kurių širdis yra silpnesnė. Tuomet nutinka didžiausios bėdos. Jei plaukiama be galvos apdangalų, gali ištikti saulės smūgis“, – teigia Paulius ir pabrėžia, jog planuoti savo išvyka baidarėmis yra būtina.
Alkoholis
Pasak baidarių nuomos punkto atstovo, alkoholis labai dažnai būna visų problemų priežastis, kadangi kelionės metu žmonės jo nevengia.
„Jei alkoholis yra vartojamas atsakingai, pavyzdžiui, vienas butelis alaus – viskas gerai, tačiau dažnai žmonės neadekvačiai įvertina situaciją ir jo padaugina, o tuomet automatiškai rizika įvykti nelaimei padidėja dešimt kartų.
Jei baidarėje apvirsti blaivus, tuomet ją apsiverti ir plauki toliau, tačiau alkoholio padauginęs žmogus nesiorientuoja ir tuomet iki nelaimės yra vienas žingsnis“, – įspėja Paulius.
Maršruto pasirinkimas
Maršruto pasirinkimas, pasak specialisto, taip pat yra labai svarbu. Reikia įsivertinti savo jėgas. Pirmą kartą baidarėmis plaukiantiems žmonėms jis rekomenduoja nesirinkti sudėtingo maršruto, rinktis ramesnį. Tokį, kur upė yra platesnė, kur mažiau kliūčių. Tuomet ir pavojų bus mažiau.
Tuo atveju, jei žmonės baidarėmis plaukia ne pirmą kartą ir jau yra patyrę, tuomet jau galima rinktis ir ekstremalius maršrutus. Taip pat būtina išklausyti instruktažą prieš plaukimą.
„Jei baidarė apvirsta, jos negalima apversti vandenyje. Po baidare yra oro vakuumas, todėl ji nenuskęs, tačiau jei ją bandysime apversti vandenyje, oras išeis ir ji nuskęs, o tuomet bus sunku ją išsitraukti, ypač jei kompanijoje nėra vyrų.
Apverstą baidarę reikėtų išsitempti ant kranto ir ją apversti ten, bei plaukti toliau“, – pataria pašnekovas.