• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turistus iš viso pasaulio traukiantis Maču Pikču miestas turi daugybę paslapčių, bet kai kurios iš jų jau atskleistos. Tinklalapis nationalgeographic.com skelbia 5 paslaptis apie šį miestą, kurių jūs tikriausiai nežinojote.

REKLAMA
REKLAMA

Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)

Maču Pikču nėra prarastas inkų miestas

Kai 1911 metais keliautojas Hiramas Binghamas III Andų kalnuose netikėtai aptiko įstabųjį Maču Pikču, iš tikrųjų, jis ieškojo visai kito miesto, kuris buvo vadinamas Vilkabamba (Vilcabamba). Tai buvo slaptoji sostinė, kurioje inkai apsigyveno slėpdamiesi nuo ispanų konkistadorų, atvykusių į Pietų Ameriką 1532 m. Laikui bėgant apie Vilkabambą imta kalbėti kaip apie Dingusį inkų civilizacijos miestą. Didžiąją savo gyvenimo dalį H. Binghamas tikėjo, kad Maču Pikču ir Vilkabamba yra vienas ir tas pats miestas ir teorija nebuvo paneigta iki pat jo mirties, 1956 metų. Dabar teigiama, kad tikroji Vilkabamba kadaise buvo pastatyta maždaug 80 km į vakarus nuo Maču Pikču. Naujausių tyrimų rezultatai verčia abejoti, ar Maču Pikču kada nors buvo dingęs ir visiškai apleistas. H.Binghamui atradus Maču Pikču, jame gyveno trys ūkininkų šeimos.

REKLAMA

Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)

Maču Pikču „aplanko“ žemės drebėjimai

Akmenys, iš kurių pastatyti nuostabūs Inkų imperijos pastatai, yra sutvirtinti nenaudojant jokios cementinės medžiagos. Jie buvo tiesiog iškalti ir sudėti taip tiksliai, kad tarp jų nepavyktų įkišti nė kreditinės kortelės. Be estetinės funkcijos, Maču Pikču statinių konstrukcija pasižymi ir kitais inžineriniais privalumais. Peru – seismiškai aktyvus kraštas. Tiek sostinė Lima, tiek Kuskas (Cusco) kadaise po žemės drebėjimų virpesių buvo sulyginti su žeme. Ne išimtis ir Maču Pikču, kuris pastatytas įsikūręs taip pat seismiškai aktyvioje zonoje. Sakoma, kad prasidėjus žemės drebėjimui, inkų statinių akmenys pradeda „šokti“ – jie juda pagal virpesius, o šiems nurimus, sugrįžta į savo vietą. Jei ne šis statybos metodas, dauguma žinomiausių Maču Pikču pastatų, kaip manoma, jau seniai būtų sugriuvę.

REKLAMA
REKLAMA

Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)

Didžioji dalis Maču Pikču yra nematoma

Nors inkai garsėjo įspūdingais gynybiniais akmenų pylimais, ne mažiau pažangūs buvo ir jų civilinės inžinerijos projektai. Inkų architektūros šedevrai atrodo dar įspūdingiau turint omenyje, kad jie buvo pastatyti nesinaudojant geležiniais įrankiais, ratais, naminių gyvulių jėga. Maču Pikču miestas buvo tiesiog iškaltas kalnų masyve tarp dviejų neaukštų viršukalnių. Inžinieriaus Kennetho Wrighto teigimu, maždaug 60 proc. Maču Pikču statinių buvo po žeme. Didžiąją požeminių statinių dalį sudaro gilūs pastatų pamatai ir drenažo tikslu naudotos susmulkintos uolienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)Machu Picchu (nuotr. SCANPIX)

Į paslaptingąjį miestą galima patekti per griuvėsius

Kelionė į Maču Pikču žada gausybę įvairiausių, beje, nepigių dalykų. Traukinio bilietas vienam asmeniui iš Kusko miesto gali kainuoti daugiau kaip 100 JAV dolerių. Tiesa, kelionė automobiliu pavojingais kalnų serpentinais į 600 metrų aukščio šlaitą ten ir atgal kainuoja tik 14 JAV dolerių. O fiziškai stipriems keliautojams, turintiems laiko ir jėgų niekas neuždraus į paslaptingąjį inkų miestą užkopti pėsčiomis – tai nekainuos nė cento. Įėjimo į Maču Pikču kaina – 43 JAV doleriai. Energinga kelionė pėsčiomis stačiu kalnų keliu, kuris didžia dalimi sutampa H.Binghamo pasirinktu kopimo maršrutu, trunka maždaug 1,5–2 val., kita vertus, fizines pastangas tikrai atpirks kerintys kalnų ir Maču Pikču vaizdai.

REKLAMA

Čia yra slaptas muziejus, kurio niekas nesuranda

Keliautojus, kurie nacionaliniuose parkuose paprastai įpratę rasti informacinių stendų apie lankomą vietovę ir jais vadovautis, Maču Pikču dažnai šokiruoja, nes apie senąjį miestą nėra jokios turistinės informacijos. O daugelį atsakymų į rūpimus klausimus apie inkų statybų inžineriją ir jos paskirtį galima rasti muziejuje „Museo de Sitio Manuel Chávez Ballón“ (įėjimas kainuoja 8 JAV dolerius) – čia informacija stenduose pateikiama anglų ir ispanų kalbomis. Kita vertus, tą muziejų iš pradžių dar reikia susirasti. Jis įsikūręs viename iš atokiausių Maču Pikču užkampių apylinkių. Turistai, radę šį muziejų sako, kad jis yra ilgo negrįsto kelio pabaigoje, greta Maču Pikču pamatų. Einant iš Aguas Calientes miestelio, kelionė iki muziejaus užtrunka maždaug pusvalandį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų