Urvai ir olos buvo tyrinėjami visais istoriniais laikotarpiais. Priešistorėje, jie buvo naudojami kaip pastogė, laidojimo vieta ar religinėms apeigoms. Šiandien mokslininkai bando ištirti jų susiformavimo sąlygas bei supažindina mus su pačiomis įspūdingiausiomis ir didžiausiomis olomis.
10. Eisriesenwelt urvas
Eisriesenwelt urvas (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Austrijos Alpėse, Teneno kalnų masyve, stūkso ledo milžinų pasaulis – Eisriesenwelt. Tai didžiausias ledo urvas Europoje. Požeminiai jo tuneliai su galerijomis tęsiasi daugiau nei 42 km. Nors tik mažoji šio labirinto dalis yra skirta turistų akims, to pilnai užtenka, kad susidarytumėte įspūdį apie šį įmantrų ledo tinklą ir tokį nuostabų gamtos kūrinį. Ledines struktūras sudarė tirpstantis sniegas, kuris sušąla per žiemą.
9. Nendrinės fleitos urvai (Reed Flute cave)
Reed Flute Cave (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Nendrinės fleitos urvas yra pats dužiausias ir spalvingiausias urvas esantis Kinijos turistiniam mieste Gailine. Tačiau pavadinimas yra menkniekis, lyginant su jo salių grožiu. Įvairių šviesų pagalba urvo sienos nušvinta tūkstančiais spalvų. Urvą puošia įspūdingi stalaktitai ir stalagmitai , akmeninės kolonos, akmeninės „užuolaidos“, paukščių, augalų ir gyvūnų formų spalvingos skulptūros.
8. Kristalų urvas
Kristalų urvas (nuotr.travelwork.net) (nuotr. Gamintojo)
Tai yra didžiausias pasaulyje žinomas kristalų urvas esantis Čihuahua, Meksikoje. Klinčių urvo plotis 10, o ilgis 30 metrų. Jame yra milžiniški 11 m ilgio, 4 m skersmens ir 55 tonų svorio selenito kristalai, kurie susiformavo prieš milijonus metų, ugnikalnio išsiveržimo metu. Net šiuo metu oro temperatūra čia siekia 50 laipsnių pagal Celsijų, todėl įeiti čia gali ne visi arba tik su specialiu kostiumu. Urvas yra 300 metrų gylyje po žeme, atrastas 2000 m. kalnakasių, kurie ieškojo sidabro ir švino.
7. Puerto Pricesa požeminė upė
Puerto Princesa Underground River (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Puerto Princesa požeminės upės nacionalinis parkas yra įsikūręs 50 km į šiaurę nuo Puerto Princesa miesto, Filipinuose. Iki 2007 metų, kol nebuvo atrasta Meksikos Jukatano pusiasalio upė, Puerto Princesa požeminė upė buvo laikoma ilgiausia pasaulyje. Ji driekėsi ištisus 8,2km požeminiame įspūdingame urve.
6. Vaitomo urvai (Waitomo Caves)
Waitomo Caves (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Vaitomo urvai yra įsikūrę Naujajai Zelandijai priklausančioje Šiaurės saloje. Prieš 30 milijonų metų, Vaitomo regionui vis skendint po vandeniu, dėl geologinio ir vulkaninio vietovės aktyvumo, čia pradėjo formuotis kalkakmenio urvai. Šiandien, šiame regione priskaičiuojama daugiau nei 300 urvų. Vienas garsiausių ir įdomiausių yra Vaitomo švytinčių jonvabalių urvas.
5. Maldžis al Džino urvas (Majlis al Jinn)
Majilis al Jinn Cave (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Majlis al Jinn yra vienas didžiausių požeminių urvų, įsikūrusių Selmos plynaukštėje, Omane. Jis yra 310 metrų ilgio, 225 metrų pločio, o aukštis siekia net 120 metrų. Giliausia urvo dalis yra 178 metrų. Kad lengviau būtų suvokti jo dydį, įsivaizduokite milžinišką 12 Boeing 747 lėktuvą urvo viduje. Urvą gali tyrinėti tik patyrę alpinistai, kita vertus, yra kelios prieinamos vietos ir smalsiems turistams.
4. Skocjan urvai
Skocjan Caves (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Jie yra įsikūrę vos 1,5 km nuo Liublianos ir laikomi aukščiausiais urvais Europoje. Škocjan urvų sistema turi apytiksliai 5 kilometrus požeminių labirintų, daugiau kaip 200 metrų gylio urvų ir daugybę krioklių. Reka Upė teka po žeme per Škocjan urvus apie 34 km, kol galiausiai išnyra šalia Adrijos jūros. Šie urvai pripažinti gražiausiais kalkiniais urvais pasaulyje, juos puošia nuostabios stalaktitų ir stalagmitų skulptūros.
3. Karlsbado urvai (Carlsbad Caverns)
Carlsbad Ceverns (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Urvai, esantys Gvadalupės kalnuose, pavadinti netoliese esančio Karlsbado miestelio garbei. Čia yra 116 urvų, visuose gausu stalaktitų, o nuostabus „Debesuotasis ežeras“, kuriame stūkso balta uola po vandeniu traukia turistus kaip magnetas. Didžiausias olos urvas yra 1 219 metrų ilgio, 190 metrų pločio ir 107 metrų aukščio.
2. Džeitos urvai (Jeita Grotto)
Jeita Grttto (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Netoli Beiruto esantys Džeitos urvai jau tapo Libano pasididžiavimu ir turistų traukos centru. 50 metrų aukščio ir 5 kilometrų ilgio urvai – vienas įspūdingiausių gamtos kūrinių Artimuosiuose Rytuose. Jie tarsi padalyti į dvi dalis: požeminę upę, kur plukdomi turistai gėrisi stalaktitais, o viršuje - 120 metrų ilgio tunelis, kuriame yra įspūdingas, daugiau nei aštuonių metrų dydžio stalaktitas.
1. Mulu urvai
Mulu Caves (nuotr.flickr.com) (nuotr. Gamintojo)
Borneo saloje esančiame Gunung Mulu nacionaliniame parke po žeme slepiasi ištisi urvų labirintai, kurie jau tapo pagrindine turistų atrakcija Malaizijoje. Spėjama, kad šis urvų darinys yra vienas didžiausių, jei ne pats didžiausias pasaulyje.