• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Mano draugė leidžia keistus ir nemalonius garsus per nosį, kaip tie filmuko herojai, Byvis ir Tešlagalvis, tokius „khem, „kheem“. Maniau, kad tai tik blogas įprotis ir jis praeis, bet pasidomėjęs įtariau, kad tai gali būti polipai. Ar yra kokia nors galimybė išsigydyti visam laikui? Ir nuo ko jie?“ – domisi skaitytojas.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jei jau jie kartą pamėgs kieno nors nosį, jų atsikratyti bus nelengva. Polipams nebaisus net chirurgo skalpelis. Pašalinti jie nesunkiai gali vėl atsirasti. Ką siūlo kovoje su polipais medikai?

REKLAMA

Sumanūs slapukai

Pasak gydytojų, savo atsiradimo pradžią polipai sėkmingai maskuoja. Žmogus yra tikras, kad tai tik banali sloga. Nuolatinis nuovargis, galvos skausmai, prastas miegas, jausmas, kad užgulė ausis, atsiranda vėliau.

Ir tik tada, kai kvėpavimas nelengvėja nei praėjus savaitei, nei mėnesiui, nežiūrint į tai, kad ta „niekinga“ sloga yra gydoma, ir kvėpuoti darosi vis sunkiau ir sunkiau, ligonis eina pas gydytoją. Iki to laiko polipai jau suspėjo įtvirtinti savo pozicijas ir išaugti tiek, kad „virsta iš nosies“.

REKLAMA
REKLAMA

Bet nusiraminkite: polipai nors ir navikiniai, bet ne piktybiniai, lygūs, blyškiai melsvos spalvos, šaltienos konsistencijos dariniai.

Kodėl jie auga?

Šiuo klausimu pasaulyje egzistuoja dvi pozicijos. Amerikiečiai įrodinėja, kad polipai atsiranda dėl nosies gleivinės grybelių poveikio ir pateikia duomenis, kad tiriamus ligonius, gydžius priešgrybeliniais preparatais, nauji polipai neužaugo, o senieji sumažėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus Štambergerio, atstovaujančio Europos mokyklai, šalininkai tvirtina, kad polipų augimą provokuoja alergenai, patenkantys su įkvepiamu oru (namų dulkės, augalų žiedadulkės, naminių gyvūnų kailis, grybų sporos ir pan.). Gleivinės apvalkalas išsigaubia, stengdamasis apsisaugoti nuo jį erzinančių veiksnių: susidaro tarsi toks kaušelis.

REKLAMA

Bet tuo metu jis trukdo kvėpuoti ir pasišalinti gleivėms, esančioms nosies užančiuose. Tokiose sąlygose dauginasi mikrobai ir bakterijos, todėl gleivinės uždegimas sustiprėja. Tačiau, medikų praktikoje pasitaiko ir tokių pacientų, kuriems nerandama nei alergijos, nei grybelinės infekcijos, jiems nepadeda nei chirurginis, nei konservatyvus gydymas, ir jie savo per savo gyvenimą 4 – 5 kartus, ar net dažniau ateina polipų operuotis. Greičiausiai, šiuo atveju susirgimo priežastis – kokie nors nosies ertmės gleivinės apvalkalo imuniteto sutrikimai. Kokie būtent ir kaip juos pašalinti, medikai kol kas nežino.

REKLAMA

Chirurgas plius alergologas – imunologas...

Polipozė – susirgimas visam gyvenimui. Tai reiškia, kad gydytis reikės nuolat. Algoritmas toks: iš pradžių reikia išsitirti, kad išaiškėtų „maišto„ nosyje priežastis. Jei pasitvirtins, kad vyksta alerginis procesas ir bus rasti alergenai – kaltininkai, tai visų pirma reikia pasistengti turėti kuo mažiau kontaktų su jais. Ankstyvomis polipozės stadijomis kartais pakanka priešalerginės terapijos (tirpinantys steroidai, vietinio ar sisteminio poveikio antihistamininiai preparatai, specifinė imunoterapija – organizmo „grūdinimas“,„pratinimas“ prie alergenų).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet deja, žmonės dažniausiai ateina pas gydytoją, kai jau visai nekvėpuoja per nosį. O tai įvyksta, kai polipai užpildo didelę nosies ertmės ar net nosiaryklės dalį. Tai – stadija, kai būtinas chirurginis įsikišimas. Šiuolaikinis standartas – endoskopija: polipai šalinami mikroinstrumentais, įvedamais į nosies ertmę, procesą kontroliuojant optiškai. Tai mažai traumuojanti, labai tiksli ir beveik neskausminga procedūra lyginant su tradiciniu polipų šalinimu chirurgine kilpa. Bet su operacija vargai nesibaigia. Kad polipai naujai neaugtų, reikia gydyti pažeistą gleivinės apvalkalą. Tam tikslui į nosies ertmę purškiami aerozoliniai gydomieji preparatai.

REKLAMA

Kas rizikuoja „užsiveisti“ polipus?

*Tie, kurie serga chronišku prienosinių ančių susirgimu (sinusitu), alerginiu rinitu (sloga), bronchine astma.

*Pietiečiai, išvykstantys į šiaurines šalis.

*Žmonės, gyvenantys ekologiškai nepalankiose vietovėse.

Atminkite!

Jei užgulė nosį, nepiktnaudžiaukite kraujagysles siaurinančiais lašais. Apsunkusio kvėpavimo per nosį kaltininkų yra daug. Jei sloga užsitęsė reikia pasikonsultuoti su otorinolaringologu (LOR – gydytoju). Jei tyrimo metu rado polipus, neatidėliokite gydymo. Be pasunkėjusio kvėpavimo, polipai suteikia daug kitų nemalonumų. Tai gali būti signalas, kad vystosi klausos sutrikimai ir bronchinė astma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų