Laukiame švenčių su įvairiapusiais jausmais. Smagioji pusė: laukiame susitikimo ir pasisėdėjimo su šeima, perkame dovanas ir spėliojame ką gausime, mąstome apie skanius patiekalus, kuriuos skanausime švenčių metu. Tuo pačiu metu kankina nerimas, kad per ilgą savaitgalį priaugsime nereikalingų kilogramų, kurių ne taip paprasta atsikratyti vėliau. Taigi ką daryti, kad svoris išliktų stabilus ir galėtumėte mėgautis švente?
Paprastos taisyklės, ateinančiam šventiniam savaitgaliui:
1. Būtų puiku, jei Kūčių vakarienė ir Kalėdų pietūs – vyktų jums įprastu metu. Jūsų organizmas kaip tik bus pasiruošęs „kibti į darbą“, t.y. virškinti maistą.
2. Prieš šventes ir Kūčių vakarienę nebadaukite, t.y. kiek įmanoma laikykitės įprastinio režimo: papusryčiaukite, priešpiečiams suvalgykite vaisių, vėliau – negausius pietus. Taip prie Kūčių stalo atsisėsite nekankinami alkio ir suvalgysite daug mažiau. Be to, per dieną nebus sulėtėjusi medžiagų apykaita, taigi ir kalorijų, bevirškindami maistą, sunaudosite daugiau.
3. Prieš sėdant prie stalo išgerkite šiltos arbatos puodelį. Taip skrandis dalinai prisipildys ir greičiau pasijusite sotūs.
4. Tarp valgymų gerkite daug vandentiekio ar mineralinio vandens, geriausia – kambario temperatūros ar šiltesnio.
5. Jei valgant norisi atsigerti – užsigerkite šilta arbata arba šiltu vandeniu. Gerdami šaltą – stabdote virškinimą.
6. Pirmiausia valgykite skrandyje neužsibūnančius patiekalus: vaisius, neriebų desertą.
7. Vaisius valgykite tik iš pradžių ar praėjus porai valandų po kito maisto. Suvalgę vaisius kaip desertą, po pagrindinių patiekalų, jausitės apsunkę ir triks virškinimas. Vaisiai virškinami plonajame žarnyne ir ilgai skrandyje neužsibūna, taigi netrukdykime jiems.
8. Sultys = vaisiai, tai yra maistas, o ne gėrimas. Atminkite, kad sultys, net ir namie spaustos, turi daugybę kalorijų. Pagalvokite kas jums mieliau: suvalgyti ką nors ar atsigerti sulčių? Pvz.: galite sultis iš trijų apelsinų išspaustas išgerti ir jokio sotumo jausmo nepajusite, o suvalgę tris apelsinus tikrai kurį laiką jausitės sotūs. Jei labai labai norisi skystų kalorijų – gerkite jas apie 20 minučių iki valgio, kad bent jau virškinimas vyktų sklandžiai.
9. Riebus ir kaloringas desertas. Jei labai norisi – įsidėkite 1/3 porcijos kiek valgo kiti. Valgykite mažais kąsneliais ir tikrai tokio kiekio pakaks gomuriui pamaloninti ir tuo pačiu „sutaupysite“ kalorijų.
10. Kuo mažiau padažų! Juose dažnai slypi daugiau kalorijų, nei pačiame patiekale. Be to, riebalai stabdo virškinimą. Jei patiekalas yra pateikiamas bendroje lėkštėje – imkite maistą nuo viršaus, taip jums teks mažiau padažo.
11. Valgykite kuo daugiau šviežių daržovių. Keturguba nauda – suteikia sotumo jausmą, mažai kalorijų, šviežiose daržovėse yra natūralių fermentų, padedančių skaidyti maistą ir skaidulinių medžiagų, stumiančių maistą virškinimo traktu žemyn.
12. Visko tik po truputį. Jei akys labai visko nori– įsidėkite visko po nedidelį šaukštą ir valgykite mažais kąsneliais, gerai sukramtydami bei skanaudami.
13. Prieš antrą lėkštės pasipildymą palaukite 10–15 minučių. Kai tik pasijausite sotūs pasakykite sau „Stop“ bent porai valandų.
14. Jei tik yra galimybė – pasirinkite mažesnę lėkštę. Mažiau bus vietos prikrauti maistui – mažiau ir suvalgysite.
15. Jei sėdėjimas užsitęsia – valgykite etapais, kas 2–3 valandas.
16. Gerai sukramtykite. Taip greičiau pasisotinsite ir geriau maistą suvirškinsite.
17. Pakalbinkite stalo kaimynus – kramtant kalbėtis nemandagu, taigi turėsite mažiau laiko valgyti ir puikiai praleisite laiką.
18. Alkoholis – kiek įmanoma vartokite mažiau. Jis išbalansuoja sukraus lygį kraujyje ir dėl šios priežasties pasijuntate labai alkani. Be to, alkoholis, vartojamas su baltyminiu maistu stipriai apsunkina ir sulėtina virškinimą. Jei alkoholio nepavyksta išvengti rinkitės mažiau cukraus turintį: sausą vyną, briut šampaną, degtinę, tekilą, brendį ar viskį.
19. Apsivilkite siaurus rūbus, susijuoskite diržu – jei ne skrandis, tai bent rūbai jus ribos.
20. Atsikelkite nuo stalo pažaisti stalo žaidimų, išeikite pasivažinėti rogėmis, nulipdyti sniego senį ar tiesiog pasivaikščioti. Sugrįžus kaip tik bus laikas pavalgyti.
21. Eidami į svečius neškitės teisingų užkandžių: vaisių, riešutų, alyvuogių, sausainių iš pilno grūdo miltų. Jei priimate svečius – lengviau įtakoti meniu. Paruoškite daug salotų (ne mišrainių!) ir patiekite žuvies ar liesos mėsos.
Skanaus ir sėkmės laikantis svarbiausios taisyklės – saiko!
Vaida Kurpienė
„Sulieknėk sveikai“