• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiųjų metų švenčių medikai laukia su nerimu, mat tuomet gydymo įstaigas užplūsta ne tik nušalę, petardomis susižaloję, bet ir nuo alkoholinių gėrimų apsvaigę pacientai. Situacija tampa dar rimtesnė, kai į medikų rankas patenka alkoholiu apsinuodiję vaikai.

REKLAMA
REKLAMA

Į medikų rankas patenka ir mažamečiai, ir paaugliai

Vilniaus Santariškių ligoninės Vaikų intensyvios terapijos skyriaus vedėja Vilmanta Burokienė, kalbėdama apie tai, kaip dažnai medikų pagalbos prireikia alkoholiu apsinuodijusiems vaikams, sakė: „Tokie atvejai itin dažni per didžiąsias metų šventes, šiemet per Kūčias buvo atvežti du pacientai dėl šio apsinuodijimo.“ Medikės teigimu, vaikus, kurie apsinuodija alkoholiu, galima skirti į dvi kategorijas: „Per šventes pasitaiko atvejų, kada alkoholiu apsinuodija itin maži vaikai. Matyt, tėvai daugiau dėmesio skiria vaišėms, svečiams ir mažieji tiesiog paima nuo stalo taurelę ar stiklinę ir taip bando patenkinti savo smalsumą. Antroji grupė – 10–13 metų paaugliai, kurie svaiginasi paslapčia.“

REKLAMA

Pasak pašnekovės, į medikų rankas dėl apsinuodijimo alkoholiu patenka vaikai iš pačių įvairiausių šeimų: „Pasitaiko atvejų, kai į ligoninę atvežami ir labai gerbiamų šeimų vaikai, bet dažniau vis tik sulaukiame mažųjų pacientų iš socialinės rizikos šeimų.“

Patėvis mažametę „nuramino“ stikline spirito

Į klausimą, ar pasitaiko atvejų, kai tėvai delsia kreiptis į medikus, jausdami gėdą dėl vaiko nepriežiūros, atsakė: „Tėvai į medikus kreipiasi ir patys būdami ištikti emocinio streso, bet dažniau į medikus kreiptis vengia arba tai daro pavėluotai asocialių šeimų tėvai. Paprastai ten, kur vyksta didelės girtuoklystės, nesutariama, tai ir vaikai mažiau prižiūrimi. Būna, kad tėvai nemato, kad vaikas piktnaudžiauja alkoholiu, bet pasitaiko ir tokių atvejų, kad patys tėvai pasiūlo vaikams. Itin skaudus pavzdys, prieš keletą metų nutikusi istorija, kai patėvis mažai mergaitei, norėdamas ją nuraminti, sugirdė stiklinę spirto. Būna atvejų, kad vaikams duodama išgerti naminės degtinės. Vaikas tuomet nurimsta, užmiega ir praeina nemažai laiko, kol tėvai išsiblaivo ir apsižiūri, kad vaikas nepabunda ir žadinamas. Tai atvejai, kai į medikus kreipiamasi labai vėlai.“

REKLAMA
REKLAMA

Minėta istorija apie stiklinę spirito vaikui nesibaigė labai laimingai: „Mergaitė labai ilgai išbuvo komoje, medikai spėjo, kad žus jos smegenų žievė, vaikas ilgą laiką buvo gydomas neurologijos skyriuje, ilgai truko rebilitacija. Turėjo praeiti beveik metai, kur vaikas galėjo atlikti tikslingus judesys, žengti žingsnius. Vėliau teko skaityti spaudoje, kad vaikas auga kūdikių namuose“, – pasakojo medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikės teigimu, sunku įvardyti sveikatai žalingą alkoholio dozę, bet būtina prisiminti, kad kuo mažesnis vaikas, tai net gurkšnis ar du alkoholio jam taps pavojingi ir toksiški.

Kaip padėti apsinuodijusiam vaikui? Į klausimą, kokie yra pirmieji požymiai, rodantys, kad vaikas apsinuodijo alkoholiu, specialistė atsakė: „Pirmiausiai pakinta vaiko elgesys – vaikas tampa vangus, mieguistas arba matyti, kad jis itin judrus, susijaudinęs. Atsiranda koordinacijos sutrikimų, nerišli kalba. Jei išgeriama didesnė alkoholio dozė – juntamas alkoholio kvapas iš burnos. Jei suvartota didesnė svaigalų dozė – užslopinama sąmonė, dingsta kosulio ir rijimo refleksai, kvėpavimas tampa lėtas paviršinis.“

REKLAMA

Medikės teigimu, įvykus tokiai nelaimei, kai tėvai pamato, kad vaikas išgėrė alkoholio, negalima provokuoti vėmimo, nes, išprovokavus vėmimą, skrandžio turinio gali patekti į plaučius. Jei vaikas sąmoningas ir jo kosulio bei rijimo refleksai neužslopinti, būtina jam duoti gerti nuo daugiau skysčių. Tam tinka negazuotas mineralinis vanduo, pienas ir pan., ir toliau sekti vaiko būklę – ar keičiasi jo elgesys, ar sugrįžta koordinacija. Jei vaikas neteko sąmonės, jo kvėpavimas užslopintas, tuomet būtina jį paversti ant šono, kad jis neįkvėptų skrandžio turinio, ir kviesti medikus.“

REKLAMA

Labiausiai kenkia smegenims

Kalbėdama apie itin sunkių apsinuodijimų alkoholiu pasėkmes, V. Burokienė akcentavo, kad ilgai besitęsianti koma sutrikdo medžiagų apykaitą, dėl stipraus apsinuodijimo krenta cukraus kiekis kraujyje ir pažeidžiamos smegenys.

„Dėl apsauginių refleksų nuslopinimo rizikuojama įkvėpti skrandžio turinio į plaučius, kas kelia kitas komplikacijas. Traumos ir pragulos gali atsirasti dėl nepatogios kūno padėties, jei užmiegama ir ilgai nekeičiant padėties gulima, bet labiausiai organizmą žalojantis dalykas yra tai toksinis poveikis galvos smegenų žievei ir galvos smegenims“, – kalbėjo specialistė ir pridūrė, kad medikus itin šiurpina tie atvejai, kai vaikai alkoholį sumaišo su medikamentais. „Tai depresinės, stresinės situacijos, tačiau toks derinys medikams yra vienas iš sudėtingiausių stengiantis pacientui padėti.“

Pasak pašnekovės, dažnai nutinka taip, kad tėvai nenori pripažinti savo vaikų nepriežiūros fakto ir neigiamų emocijų pliūpsnį tenka atlaikyti medicinos personalui.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų