• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švelnus sutrikusio virškinimo gydymas

Nors virškinimo sutrikimai, atrodytų, nepaiso sezono, specialistų teigimu, būtent pavasarį ir rudenį itin padaugėja dispepsijos, arba sutrikusio virškinimo, atvejų. Negalavimo priežasčių gali būti daug, bet dažniausiai jį išprovokuoja netinkama mityba, nesubalansuotas darbo ir poilsio grafikas, žalingi įpročiai bei nuolatos patiriamas stiprus stresas.

Nors virškinimo sutrikimai, atrodytų, nepaiso sezono, specialistų teigimu, būtent pavasarį ir rudenį itin padaugėja dispepsijos, arba sutrikusio virškinimo, atvejų. Negalavimo priežasčių gali būti daug, bet dažniausiai jį išprovokuoja netinkama mityba, nesubalansuotas darbo ir poilsio grafikas, žalingi įpročiai bei nuolatos patiriamas stiprus stresas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas nutinka sutrikus virškinimui?

Dispepsija, moteris puolanti 1,5 karto dažniau nei vyrus, pasireiškia skrandžio veiklos sutrikimais – pastarasis ima veikti per silpnai ir lėtai arba per stipriai ir greitai. Tuomet galima patirti visą spektrą nemalonių pojūčių: rėmenį, raugėjimą, skausmą, deginimą, pilnumą, sunkumą skrandyje suvalgius net ir nedidelį maisto kiekį, šleikštulį, blogą burnos kvapą, pilvo pūtimą, kai kuriais atvejais – viduriavimą arba, priešingai, vidurių užkietėjimą.

REKLAMA

Ieškome priežasčių...

Dažniausiai virškinimo sutrikimus išprovokuoja tai, kad nepaisote sveikos mitybos principų. Jei vartojate daug sunkaus, riebaus, kepto maisto ir saldumynų, valgote šiuos produktus greitai, skrandis stipriai apkraunamas, tad gali sutrikti virškinamojo trakto veikla. Ar verta iš karto griebtis vaistų? Nebūtinai. Prieš vartojant cheminius preparatus ar papildomus fermentus, patariama išmėginti natūralias vaistažoles, nesukeliančias pašalinio poveikio.

REKLAMA
REKLAMA

Virškinimą gerinantys augalai

Veiksmingiausiai su virškinimo negalavimais kovoja rozmarinų, ciberžolių, pipirmėčių, artišokų, kmynų ir kalendrų veikliosios medžiagos.

Rozmarinai. Specifinį rozmarinų kvapą lemia pagrindinė augalo veiklioji medžiaga – eterinis aliejus, kuris tonizuoja, stiprina organizmą, gerina virškinamojo trakto, skrandžio ir tulžies pūslės motoriką, stiprina kepenų veiklą, mažina pilvo pūtimą, naikina blogą burnos kvapą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ciberžolės. Šių prieskoninių žolelių sudėtyje gausu kurkumino, skatinančio tulžies išsiskyrimą, riebalų skaidymą.

Pipirmėtės. Populiarios, malonaus kvapo vaistažolės puikiai gerina virškinimo funkciją, mažina skrandžio skausmus, spazmus, rūgštingumą, pykinimą. Užklupus dispepsijai pipirmėčių aliejų patariama vartoti bent mėnesį.

REKLAMA

Kalendros. Šių žolelių eterinis aliejus slopina skausmą, gerina virškinimą skatina tulžies išskyrimą, reguliuoja žarnyno veiklą.

Artišokai. Veiksmingai mažina dispepsijos sukeltą vėmimą, pykinimą, pilvo pūtimą, skausmą ir spazmus, vidurių užkietėjimą, grąžina apetitą. Taip pat taikomi kepenų, tulžies pūslės ligų profilaktikai ir gydymui, sergant diabetu, anemija, inkstų ligomis, ateroskleroze.

REKLAMA

Kmynai. Nemalonius pilvo pūtimo pojūčius efektyviai slopina kmynai, juos puikiai tinka vartoti kaip profilaktinę priemonę nuo dujų kaupimosi. Kmynai taip pat aktyvina virškinimo liaukų veiklą, pakelia apetitą.

Ypatingos sąlygos

Artėjant vasarai, atostogų sezonui, virškinimo sutrikimus gali išprovokuoti ir pasikeitusios gyvenimo sąlygos. Ne paslaptis, kad atostogų kelionė gali sutrikdyti nusistovėjusį valgymo režimą. Pakelės kavinių maistas, turistų mėgstami sumuštiniai, ilgokai karštyje pabuvę produktai – visa tai gali sukelti ne tik virškinimo sutrikimus, bet ir apsinuodijimą. Ar įmanoma išlaikyti sveikus mitybos įpročius keliaujant?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Pasirūpinkite baltymais. Kovokite su alkiu: palaikykite pakankamą cukraus kiekį kraujyje. Kelioniniame krepšyje atraskite vietos užkandžiams, turintiems daug baltymų (riešutams ar sūrio gabalėliui, kietai virtam kiaušiniui). Galbūt užstriksite eismo spūstyje ar oro uoste, tuomet praalkę galėsite užkrimsti vertingų užkandžių, kuriuose gausu baltymų, o ne malšinti alkį bulvių traškučiais, šokoladukais, sausainiais ar panašiai. Tik neužkandžiaukite iš nuobodulio!

REKLAMA

2. Stebėkite laikrodį. Dauguma žmonių valgo daugiau, kai nukeliauja į kitą laiko juostą, o ilgesnė kelionė automobiliu kartais atima laiko nuovoką. Apribokite valgiaraštį trimis patiekalais bei dviem lengvais užkandžiais per dieną ir griežtai jo laikykitės kelionės metu.

3. Būkite išrankesni. Atidžiai rinkitės, ką valgote. Jei per atostogas lepinate save įmantria ir sočia vakariene viešbučio restorane, tuomet pusryčiams rinkitės lengvą maistą: jogurtą ar javų grūdų dribsnius, per pietus suvalgykite didelę salotų porciją. Nevakarieniaukite labai vėlai.

REKLAMA

4. Alkoholį vartokite saikingai. Alkoholiniai kokteiliai prie paplūdimio baro atrodo viliojamai, bet atminkite, kad alkoholis žadina jūsų apetitą bei slopina savitvardą ir valią. Tuomet tikėtina, kad nusižengsite dietai bei sveikos mitybos įpročiams, prisivalgysite, ko nederėtų. Geriausia rinktis gaivius ir lengvus alkoholinius gėrimus.

Parengė Laura Mureikaitė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų