Įvairių maisto produktų savybes bei poveikį organizmui tyrinėjantys mokslininkai kartais pateikia malonių staigmenų: ne viskas, kas skanu, – nesveika!
Makaronai
Dauguma dietologų ragina atsisakyti produktų, kuriuose yra angliavandenių ir glitimo (o makaronuose, kaip žinia, apstu ir vieno, ir kito). Visai be reikalo! Makaronuose gausu organizmui reikalingos folio rūgšties ir beveik nėra riebalų, todėl jų skonio nereikia gerinti kitais maisto priedais. Be to, makaronų glikemijos indeksas (GI), apibrėžiantis cukraus kiekio pokyčius organizme pavartojus tam tikrų produktų, palyginti žemas (tik 41), panašus į kriaušių, duonos, ir kur kas mažesnis nei gliukozės (100). Sveikiausi patiekalai gaminami laikantis itališkų tradicijų, kai makaronai išverdami „al dente“ (lieka truputėlį kietoki, jų galima atsikąsti). Taip GI dar labiau sumažėja. Rekomenduojama makaronų porcija suaugusiam žmogui – maždaug teniso kamuoliuko dydžio, apie pusę stiklinės. Venkite riebių padažų, valgykite makaronus su neriebia mėsa, daržovėmis – taip ilgiau būsite sotūs.
Sviestas
Storai riebalais aptepta duonos riekė – nerekomenduojamas užkandis, bet šiek tiek sviesto jūsų valgiaraštyje organizmui tik į naudą ir kur kas sveikiau už margariną. Sviestas gaminamas iš pieno, o jame gausu linolio ir riebalų rūgščių, užtikrinančių gerą širdies veiklą, vitamino K2, naudingo nervų, širdies ir kraujagyslių sistemoms, bei omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių.
Sūris
Kaip ir sviestas, sūris dažnai laikomas nepageidaujama dietinio valgiaraščio grandimi, nes jame daug riebalų ir kalorijų. Bet tai nereiškia, kad turėtumėte jo visiškai atsisakyti. Sūryje gausu kalcio, vitaminų A, B12, riboflavino, cinko, fosforo, linolio rūgšties, neseniai mokslininkų atrastų „gerųjų“ riebalų, randamų gyvulinės kilmės baltymuose ir, manoma, padedančių išvengti vėžio. Sveikiausiu sūriu laikoma feta, parmezanas, varškės sūris. Be to, net kąsnelis sūrio gana greitai pasotina ir padeda kovoti su nevaldomu alkio proveržiu.
Šokoladinis pieno kokteilis
Šokoladinis pieno kokteilis arba šilta kakava su pienu – idealus riebalų ir angliavandenių derinys, padedantis atgauti jėgas po intensyvios treniruotės. Angliavandeniai papildo išeikvotą energiją, o baltymai padeda atsigauti pavargusiems raumenims. Be to, šis gėrimas papildo organizmo kalcio atsargas, padeda atkurti elektrolitų balansą. Venkite pieno be riebalų – nustatyta, kad natūralus pienas padeda sumažinti žarnyno vėžio, širdies ligų ir II tipo diabeto riziką.
Kiaušiniai
Kiaušiniai tai pasirodo, tai vėl dingsta iš sveikų produktų sąrašo. Nors jų sveikumu abejojama dėl cholesterolio, vis dėlto mokslininkai primena: kiaušiniuose, ypač tryniuose, apstu įvairių organizmui reikalingų maistingųjų medžiagų – vitamino D ir cholino, padedančio įveikti infekcines ligas ir stabdančio organizmo senėjimo procesus. Kiaušiniai užtikrina smegenų sveikatą, padeda palaikyti raumenų tonusą, gerina atmintį. Naujausių tyrimų duomenimis, kiaušiniai taip pat padeda skaidyti organizme esančias riebalų sankaupas, todėl tai – puikus maistas bandantiems sulieknėti. Taip, kiaušiniuose daug cholesterolio, bet juose beveik nėra sočiųjų riebalų – pasak mokslininkų, būtent jie didina cholesterolio kiekį organizme. Maistingumu nedaug nusileidžia ir kiaušinio baltymas – jis ypač vertinamas dėl lengvai pasisavinamų baltymų.
Gūžinės salotos
Traškios ir sultingos salotos pagardins bet kurį daržovių užkandį, puikiai tiks prie mėsos, žuvies patiekalų. Tiesa, įprasta manyti, kad jos organizmui suteikia ne itin daug naudos. Be reikalo. Šiose salotose yra vitaminų B6, K, A ir C, taip pat gausu alfa karoteno – antioksidanto, padedančio organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais. Beje, pastarųjų medžiagų gūžinėse salotose netgi daugiau nei išgirtuose špinatuose. O kad jūsų valgis būtų dar maistingesnis, derinkite gūžines salotas su tamsesnėmis lapinėmis salotomis – gražgarstėmis, romaninėmis salotomis, špinatais, gardinkite tyru alyvuogių aliejumi.
Actas
Ar žinojote, kad actas padeda išlaikyti normalų cukraus kiekį kraujyje ir mesti svorį? Mokslininkai nustatė, kad vartojant aukšto glikemijos indekso produktus su actu organizmas greičiau pajunta sotumą. Staiga nukritus cukraus koncentracijai kraujyje pajuntamas alkis, o actas leidžia išvengti šių šuolių. Tam, kad pajustumėte naudą, visai nebūtina gurkšnoti paties acto – užtenka pagardinti juo salotas, makaronų, bulvių patiekalus.
Kava
Gerti ar negerti kavos? Šis klausimas kyla daugybei žmonių, nusprendusių maitintis sveikai, bet vis dar prisirišusių prie šio kvapaus tonizuojamojo gėrimo. Šiandien mokslininkai pataria: gerti! Kava ne tik gerina dėmesio koncentraciją ir darbingumą – tai puiki diabeto bei Alzheimerio ligų profilaktika. Australijos mokslininkai įsitikinę, kad jei kasdien išgersite puodelį kavos, sumažinsite II tipo diabeto riziką net 7 procentais. Be to, kava siejama ir su lėtesniais neurodegeneracijos procesais, kurie atsiranda sergant Alzheimerio liga ir senatvine demencija. 2009 metų mokslinėje studijoje įrodyta, kad 3–5 kavos puodeliai per dieną 65 procentais sumažina šių ligų tikimybę. Tiesa, geriau šios dozės neviršyti – per daug kavos gali sukelti neigiamų šalutinių efektų, pvz., nemigą, dirglumą. Beje, nepersistenkite gardindami kavą grietinėle bei cukrumi – taip iš sveikatos eliksyro šis gėrimas gana greitai gali virsti kalorijų bomba.
Antrąją straipsnio dalį skaitykite ateinančią savaitę.