Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliai, pavyzdžiui, vidutinė gyvenimo trukmė, ypač vyrų – gerokai atsilieka nuo ES šalių vidurkio. Todėl šie klasteriai svarbūs ir naudingi patiems pacientams, ypač gyvenantiems tolimesnėse vietose nuo didžiųjų miestų gydymo įstaigų. Sukurta sistema parengė aiškų reglamentą, kur ir per kiek laiko, ištikus ligai ar traumai, pacientas turi būti vežamas ir gauti pačią moderniausią pagalbą.
Pacientai, kuriems įtariamas ūminis galvos smegenų insultas ar infarktas, privalo būti iš karto vežami į tą gydymo įstaigą, kur jiems būtų suteikta operatyvi diagnostika, aukščiausios kvalifikacijos specialistų konsultacijos, inovatyvūs gydymo metodai, invazinės neurologinės ir kardiologinės procedūros dabar yra prieinamos net ir atokiausiose Lietuvos vietovėse ūmaus insulto ar infarkto ištiktiems žmonėms.
Insultas – liga, kai žmogus staiga netenka gebėjimo judinti rankas ir kojas – dažniausiai vienos kūno pusės ir nebegali kalbėti. Nesuteikus pagalbos per pirmąsias 4,5 valandos pacientas gali likti nejudrus ir nebylus visą likusį gyvenimą.
Šių metų sausio mėnesį veiklą pradėjo šeši specializuoti insulto gydymo centrai. Įsteigus šiuos klasterius netrukus buvo pastebėti teigiami rezultatai – išgelbėta dvigubai daugiau ligonių nuo sunkių ligos pasekmių. Centruose specializuotas insulto gydymas per tris šių metų mėnesius taikytas 139 atvejais, lyginant su praėjusius metais matyti didžiulis skirtumas – pernai per visus metus visose šalies ligoninėse toks gydymas taikytas 229 kartus. Hospitalinis mirštamumas sumažėjo 40 procentų.
Šie specializuoti gydymo centrai padeda operatyviai valdyti pacientų srautus, mažinti sergamumą ir išgelbėti daugiau gyvybių, išlyginti paslaugų prieinamumo ir kokybės skirtumus. Taip pat, užtikrina efektyvesnį turimų išteklių naudojimą ir suteikia tokias pat geras sveikatos priežiūros paslaugas ne tik didžiųjų miestų, bet ir atokesnių vietovių gyventojams, kur pagalbos prieinamumas žymiai blogesnis.
Parengta bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija