Norinčių daugiau nei numatyta projekte
Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) duomenimis, tai yra viena populiariausių KPP remiamų veiklų – kaimų gyventojai visoje Lietuvoje itin aktyviai naudojasi parama ir atnaujina savo gyvenamųjų namų stogus. Iš viso pagal šią KPP veiklą parama jau skirta daugiau kaip 9 000 paraiškų už beveik 11 mln. eurų.
„Norinčių pasikeisti seną ir sveikatai kenkiantį asbestinį stogą – netrūksta. Įprastai paraiškų gauname daugiau nei tam kvietimui būna numatyta lėšų. Šiais metais pagal veiklą projektams finansuoti bus skirta apie 3,2 mln. eurų, todėl norintys turėtų suskubti, nes iki paraiškų pateikimo pabaigos liko vos pora savaičių“, – sako Žemės ūkio ministerijos 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Padvaiskaitė.
Užpildyti ir pateikti paraiškas gyventojams padeda daugelio savivaldybių ir seniūnijų darbuotojai, taip pat konsultuoja Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai, todėl gyventojai, norintys pretenduoti į paramą, neturėtų bijoti, kad nepavyks patiems užpildyti paramos paraiškos ir pateikti visų reikiamų dokumentų.
Kas gali kreiptis dėl paramos
Pretenduoti į paramą gyvenamojo namo stogo dangos keitimui gali vyresni nei 18 metų kaimo gyventojai, kurie iki paramos paraiškos pateikimo yra deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius neviršija 6 tūkstančių.
Pareiškėjo deklaruota gyvenamoji vieta turi sutapti su namo, kurio asbestinę stogo dangą ketinama keisti, vieta.
Per visą projekto laikotarpį vienas ir tas pats pareiškėjas gali pateikti tik vieną paramos paraišką vieno gyvenamojo namo stogo dangos keitimui.
Paramos gavėjas turės projektą įgyvendinti, t. y. pasikeisti gyvenamojo namo stogo dangą ir pateikti reikiamus dokumentus NMA per vienerius metus nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.
Kam galima panaudoti gautą paramą
Kaimo gyventojai, gavę paramą gyvenamojo namo stogo dangos keitimui, už paramos lėšas turi teisę įsigyti stogo medžiagą, statybines medžiagas, būtinas stogo dangai pakeisti, asbestinių atliekų transportavimo (kuro sąnaudų) iki jų šalinimo vietos ir jų šalinimo paslaugų išlaidas.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad ne visos išlaidos tinkamos kompensuoti – tai statybos darbai, stogą laikančios konstrukcijos, stogo šiltinimo medžiagos arba medžiagos termoizoliaciniam sluoksniui įrengti, taip pat projekto bendrosios išlaidos.
Pakeitus gyvenamojo namo stogo dangą, senąją būtina likviduoti – išvežti į atliekų šalinimo vietą, kur itin sveikatai kenksminga medžiaga bus tinkamai utilizuota, o paramos gavėjai turi išsaugoti ir pateikti dokumentus, kad šios atliekos buvo tinkamai sutvarkytos.
Atrenkamos ne visos paraiškos
Iš paraiškos gavėjų gauti projektai vertinami pagal atrankos kriterijus. Vertinama, kiek laiko gyventojai buvo deklaravę savo gyvenamąją vietą kaimo vietovėje, ar yra vykdoma profesinė ar ekonominė veikla. Taip pat papildomai balai suteikiami neįgaliesiems, pensinio amžiaus asmenims, daugiavaikėms šeimoms ir mažamečius vaikus auginantiems pareiškėjams.
Privalomas mažiausias paramos paraiškų atrankos balų skaičius – 30. Šio balų skaičiaus nesurinkusios paraiškos atmetamos ir toliau nevertinamos.
Paraiškas galima pateikti adresu: https://zumis.lt/ext/measuredesc/201?0.
Finansuojama Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis.