• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alė Sima

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto klinikoje onkologinėmis ligomis sergantiems ligoniams pradėtas taikyti naujas vėžio gydymo metodas – intraperitoninė hiperterminė chemoterapija. Šis gydymo metodas taikomas tada, kai piktybiniai navikai išplinta ligonio pilvaplėvėje. Intraperitoninė hiperterminė chemoterapija gali smarkiai pailginti vėžiu sergančių žmonių gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Konsultavo prancūzas

Praėjusią savaitę Onkologijos institute 55-erių moteriai, sergančiai kiaušidžių vėžiu, kuris buvo išplitęs į pilvo ertmę, pritaikytas naujas gydymo metodas – intraperitoninė hiperterminė chemoterapija. „Iš pradžių moteriai buvo atlikta chirurginė operacija, kurios metu iš pilvo ertmės pašalinti visi akimi matomi navikiniai mazgai ir vėžio pažeistos organų dalys, – aiškino operacijai vadovavusi Onkologijos instituto Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos ir onkologijos poskyrio vyr. ordinatorė dr. Giedrė Rudinskaitė.

REKLAMA

– Tada, kai neliko navikinių mazgų ir metastazių, atlikome chemoterapinę procedūrą.“ Operacija truko 13 valandų. Visą šį laiką dirbo net 15 specialistų komanda – 4 chirurgai onkologai, anesteziologas, 4 operacinės ir anestezijos slaugytojai, medicinos technikos inžinierius, operacinės slaugytojų padėjėjai ir kt. Lietuviams padėjo inžinierius konsultantas iš Prancūzijos.

REKLAMA
REKLAMA

Vaistai pašildomi

Intraperitoninė hiperterminė chemoterapija – tai vienas iš vėžio gydymo būdų, kuriuo gydomi ligoniai, sergantys pseudomiksomomis ir mezoteliomomis – pirminiais pilvaplėvės navikais, t. y. ligoniai, kuriems vėžys išsivystė pilvaplėvėje. Taip pat šis gydymo metodas gali būti taikomas ir žmonėms, kuriems dėl storosios žarnos, kiaušidžių ar kiaušintakių vėžio pilvaplėvėje atsirado metastazių. Kartais šiuo metodu gydomas ir skrandžio vėžys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Intraperitoninei hiperterminei chemoterapijai naudojami tokie patys vaistai, kurie skiriami tos rūšies vėžiu sergantiems ligoniams gydyti įprastu būdu. Vaistai praskiedžiami ir pašildomi. Tada supilami į pilvo ertmę. Ten jie cirkuliuoja apie 45 minutes, o gydytojai seka, kad jie nuolat būtų ne vėsesni kaip 42 laipsnių Celsijaus temperatūros. Šiai procedūrai atlikti Onkologijos institutas įsigijo specialų aparatą, kuris užtikrina chemoterapinio vaisto cirkuliaciją ir neleidžia jam atvėsti. Kol kas šis aparatas yra vienintelis šalyje.

REKLAMA

Aparatą sukūrė ir ištobulino garsaus Prancūzijos chirurgo profesoriaus Dominique’o Eliaso specialistų komanda. Pas juos Gustave Roussy onkologijos instituto ligoninėje, kuri yra Paryžiuje, teko stažuotis Vilniaus universiteto Onkologijos instituto specialistams.

Pranašesnis būdas

Intraperitoninė hiperterminė chemoterapija už įprastą pranešesnė ir tuo, kad reikia gerokai mažiau vaistų nei taikant sisteminę, t.y. į veną leidžiamą chemoterapiją. Todėl vaistai padaro mažiau žalos sveikiems organams. „Į pilvo ertmę suleisti vaistai į audinius prasiskverbia vos tris milimetrus. Todėl šalutinis šių vaistų poveikis yra mažesnis nei juos leidžiant į veną“, – aiškino dr. G.Rudinskaitė. Hiperterminė intraperitoninė chemoterapija gali būti derinama ir su jau įprastais gydymo būdais – sistemine chemoterapija ir spinduline terapija.

Mokslo tyrimai parodė, kad žmonės, kuriems navikai išplito pilvaplėvėje, gydomi įprastais būdais, vidutiniškai išgyvena pusę metų. O jei jie gydomi intraperitonine hipertermine chemoterapija, gyvena net ketverius metus. Ypač gerų rezultatų sulaukiama šiuo metodu gydant moteris, sergančias kiaušidžių vėžiu. Naujuoju metodu VU Onkologijos instituto klinikoje ketinama gydyti maždaug vieną ligonį per savaitę. „Ar konkrečiam ligoniui taikysime šį gydymo metodą, spręsime ištyrę jo būklę“, – teigė dr. G.Rudinskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų