Leidykla „Terra Publica“ 2009 metais pradėjo įspūdingos apimties pažintinių žinynų apie įdomiausius Lietuvos architektūros, istorijos ir kultūros objektus seriją „153 įdomiausi...“. Per porą metų išleisti žinynai „153 įdomiausios Lietuvos bažnyčios“, „153 įdomiausi Lietuvos miesteliai“. Vilniaus knygų mugės 2011 metu leidykla skaitytojams pristatė naujausią serijos žinyną „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“.
„Apžiūrėdamas pilis ir bažnyčias žmogus susipažįsta su valstybės istorija, o kelionės po Lietuvos dvarus ir dvarvietes leidžia kur kas giliau pažvelgti į visuomenės istoriją, garsių didikų giminių likimus, svarbiausius istorinius įvykius vertinti paprasto mirtingojo akimis", - pristatydama naują leidyklos „Terra Publica“ knygą „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ sako leidyklos direktorė Danguolė Kandrotienė. Leidyklos direktorę kalbino žurnalistė Milda Sirunavičiūtė.
- Kodėl šį kartą nusprendėte leisti žinyną apie dvarus? Ar daug yra skaitytojų, kurie domisi dvarais?
- Susidomėjimas dvarais yra ypatingas, tikriausiai ši knyga buvo skaitytojų laukiamiausia iš visos „153 įdomiausi...“ serijos. Susidomėjimą parodė ir knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje, kur dvarų entuziastų sulaukėme kone dvigubai daugiau, nei galėjo sutalpinti sausakimša konferencijų salė.
- Suprantama, kodėl bajorų ar didikų palikuonys domisi buvusiomis savo valdomis ir tėvonijomis. Tačiau kas dvaruose taip domina paprastą žmogų - keliautoją ar skaitytoją?
- Dvaras yra ekonominis vienetas, veikiantis tam tikroje teritorijoje. Negalima dvaro tapatinti su rūmais. Dvare gyveno ne tik kilmingieji, bet ir daugelio mūsų protėviai. Priklausomai nuo laiko, jie buvo baudžiauninkai, samdiniai, pavaldiniai. Apie dvarą kūrėsi gyvenvietės, miesteliai ir net miestai. Todėl dvaras - daugelio šeimų istorija. Be to, stiprūs dvarininkai savo valdose diegė technikos naujoves, statė elektrines, malūnus, pradėjo auginti naujas kultūras, veisė gyvulius. O kur dar daugybės žmonių gyvenimo istorijos: liūdnos, linksmos ar romantiškos. Visa tai kaip magnetas traukia poetus, istorikus, smalsuolius ar tiesiog prašalaičius.
- Kuo ypatingas žinynas „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“?
- Manau, ypatinga yra visa žinynų serija, nes kiekviena knyga rengiama kelerius metus ir pradedama įdomiausių objektų atranka. Mūsų tikslas yra pateikti tik pačių įdomiausių objektų aprašymus, turime taupyti skaitytojų ir keliautojų laiką. Knyga „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ ypatinga tuo, kad ją rengė net 60 autorių, o tekstai iliustruoti 800 nuotraukų. Tai leidyklos rekordas!
- Artėja vasara, kurios metu daugelis keliaus ne tik po užsienio šalis, bet ir po Lietuvą. Ką reikėtų žinoti ruošiantis aplankyti dvarą?
- Dvarai panašūs į knygas - kiekvienas iš jų pasiima tiek, kiek moka, gali ir turi žinių įskaityti tarp eilučių. Kuo daugiau turėsite žinių apie dvarą valdžiusius žmones, pastatų architektūrą ir panašiai, tuo įdomesnė bus ir pati kelionė. Į knygą „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ įtraukti tik tie dvarai, kurie yra vertingi, įdomūs, privažiuojami ir kuriuos galima apžiūrėti bent jau iš išorės. Jei keliausite savarankiškai, reikėtų pasidomėti tikslia dvaro vieta, privažiavimu ir galimybe jį apžiūrėti, nes dalis Lietuvos dvarų yra privatizuoti, taip pat būti atsargiems apleistuose pastatuose. „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“ aprašomų dvarų sąrašą rasite ne tik knygoje, bet ir leidyklos svetainėje. Saugių, smagių kelionių ir gero skaitymo!