• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkus rytas: 11 būdų palengvinti bjaurias pagirias

Kurie metodai veiksmingi, o kurie – tik mitas?

Naujuosius metus sutikote pašėlusiai ir triukšmingai, o šampano purslai liejosi į visas puses? Dabar turbūt su kartėliu prisimenate reklamose girdėtą frazę „Vakar buvo linksma, o šiandien – sunku.“

Naujuosius metus sutikote pašėlusiai ir triukšmingai, o šampano purslai liejosi į visas puses? Dabar turbūt su kartėliu prisimenate reklamose girdėtą frazę „Vakar buvo linksma, o šiandien – sunku.“

REKLAMA

Stebuklingo ir visiems tinkančio „vaisto nuo pagirių“ dar niekas neišrado, tačiau yra būdų, galinčių bent jau palengvinti galvos skausmą, pykinimą ir tą bjaurią būseną, kai jaučiatės, na... tiesiog mėšlinai.

JAV leidžiamas žurnalas „Men‘s Health“ savo skaitytojų pasiteiravo, kokiais būdais jie vaduojasi nuo pagirių, o tuomet kreipėsi į specialistus, kad šie paaiškintų, kurie būdai iš tiesų veiksmingi, o kurie yra beverčiai prietarai?

1. Vanduo

H2O tiesiog privalomas. Kaip jau turbūt supratote iš dažnų apsilankymų tualete per audringąją naktį, alkoholis yra šlapimą varanti medžiaga. Taigi, prieš krentant į lovą būtų pravartu išgerti 2–3 puodelius vandens, pataria gydytojas Danielis K. Hallas-Flavinas, „Mayo“ klinikos priklausomybių psichiatrijos konsultantas. Be to, jis dar rekomenduoja kitą kartą išėjus vakaroti su kiekvienu alaus bokalu užsisakyti ir stiklinę vandens – taip iškart atstatysite skysčių balansą, neleisdami organizmui per daug išdžiūti. Na, o jeigu nė vieno, nė kito vakar nepadarėte, tiesiog gerkite skysčių dabar...

REKLAMA
REKLAMA

2. Gėrimai sportininkams

„Nors dėl diuretinio alkoholio poveikio kūnas praranda dalį elektrolitų, tai nereiškia, kad turite juos atstatyti tuojau pat“, – ramina daktaras Samiras Zakharis, Nacionalinio alkoholio vartojimo ir alkoholizmo instituto Medžiagų apykaitos ir poveikio sveikatai skyriaus direktorius (angl. Division of Metabolism and Health Effects at the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism). Be to, netgi klinikiniais tyrimais buvo įrodyta, kad energiniai sporto gėrimai pagirių atveju veikia nė kiek ne geriau, nei paprastas vanduo iš krano – taigi, geriau pataupykite pinigus.

REKLAMA

3. Kava

Daugybė žmonių, pagiringų ir ne, išgeria kavos puodelį tam, kad greičiau prabustų ar jaustųsi žvalesni darbe. Bet kelionė į kavinę jums nesuteiks ilgalaikio efekto, o kofeinas gali veikti „skirtingomis kryptimis“ – ir panaikinti, ir sukelti galvos skausmą ar migreną, taigi šis pasirinkimas labai individualus. Jei jaučiate, kad kavos puodelis – būtent tai, ko jums šiandien labiausiai reikia, nepamirškite išgerti ir vandens. Tyrimai rodo, kad kofeinas skatina dehidrataciją, taigi būkite dėmesingas savo jau ir taip „išdžiūvusiam“ kūnui.

REKLAMA
REKLAMA

4. Dar alkoholio, arba „Nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“

„Bloga idėja, – įspėja dr. D. K. Hallas-Flavinas. – Jūsų jautrumas sumažės, bet iš tikrųjų viso labo prailginsite tai, aks neišvengiama. O galvos skausmai gali ir dar sustiprėti.“ Be to, ekspertai vienbalsiai sutaria, kad šis „metodas“ didina piktnaudžiavimo alkoholiu riziką ir gali privesti prie priklausomybės.

5. Skrebutis ar nesaldūs sausainiai

Pamenate, kai mama jums duodavo džiūvėsėlių, kai jūsų skrandis nepriimdavo nieko kito? Tai puikiai tiks ir suaugusiesiems, kurie praėjusią naktį praleido apsikabinę tualetą. Nors joks maistas nesustabdys uragano jūsų pilve, angliavandeniai gali padėti cukraus kiekį jūsų kraujyje sugrąžinti į normalų lygį, sako dr. D. K. Hallas-Flavinas. Įprastai į cukraus kiekio kraujyje sumažėjimą kepenys reaguoja iš angliavandenių atsargų išskirdamos daugiau gliukozės. Bet jei vakar per daug išgėrėte, jūsų kepenys ir taip užsiėmusios alkoholio skaidymu ir nespėja atlikti papildomo darbo, tad cukraus keikis kraujyje lieka žemas, o jūs galite jaustis irzlus ir pavargęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Riebus maistas

Ką valgote po išgertuvių, ne taip svarbu palyginti su tuo, ką valgėte prieš visus tuos „šotus“ ir įvairiaspalvius kokteilius. Riebesnis ir sotesnis maistas gali sulėtinti alkoholio įsisavinimą, o kuo ilgiau užtrunka jo patekimas į kraujotaką, tuo labiau palengva jūs apsvaigstate.

7. Vaistai nuo skausmo

Be abejo, tabletė (ar dvi – priklausomai nuo rekomenduojamos dozės) gali labai efektyviai numalšinti tą žudantį galvos skausmą, tik naudokite nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, pvz. aspiriną, ibuprofeną ar naprokseną, bet ne acetaminofeną (paracetamolį). „Nors jis tinka malšinti skausmui, alkoholį skaidančioms ir „viršvalandžius“ dirbančioms kepenims paracetamolis gali sukelti kepenų pažeidimus ar netgi būti mirtinas“, – sako Dena Davidson, medicinos mokslų daktarė ir buvusi Indianos universiteto Medicinos mokyklos docentė.

REKLAMA

8. Vitaminai

Jei įprastai vartojate multivitaminus – pirmyn, bet jokie tyrimai neįrodė, kad kokie nors vitaminai turi konkretų poveikį pagirioms. Ir viena apsvaigimo naktis, laimei, jūsų organizmo neišsekins tiek, kad turėtumėte susirūpinti vitaminų ir mineralų kiekiu.

9. Mankšta

Kad suskaidytų vieną alkoholinį gėrimą – mažą bokalą alaus, taurę vyno ar 50 gramų stipraus alkoholio – organizmui reikia maždaug valandos laiko, tad visa ta „išprakaituok alkoholį“ teorija yra mitas. Tačiau pasimankštinus endorfino antplūdis gali pakelti jūsų nuotaiką, o kelios sudegintos kalorijos galbūt sumažins kaltę dėl to, kad gėrėte. Tik įsitikinkite, kad vandens buteliukas visada po ranka ir sportuodami neprarasite dar daugiau skysčių.

REKLAMA

10. Sekas

„Nėra jokių tyrimų, kurie patvirtintų, kad seksas malšina pagirias, bet galbūt tai laiką privers prabėgti greičiau“,– sako Utrechto universiteto Nyderlanduose docentas dr. Joris C. Versteris. „Jeigu jums tai suteikia laimės – pirmyn“. 11. Geriausias vaistas: prevencija

Esate suaugęs žmogus ir žinote, kad alkoholį vartoti reikia atsakingai. Bet tuo atveju jei pamiršote, kitam kartui priminsime: apsiribokite maždaug vienu gėrimu per valandą. Jūsų kūnas išskaido kiekvieną bokalą alaus (ar taurę vyno, ar taurelę stipraus gėrimo) per maždaug 60–75 minutes, teigia dr. D. K. Hallas-Flavinas. Jei gersite greičiau, tai ir alkoholio kiekis kraujyje greičiau pasieks pavojingą ribą. Prieš išgertuves pavalgykite ir laikykitės gydytojo K. Hallo-Flavino taisyklės „bokalas alaus plius stiklinė vandens“.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų