Drėgmė nugaruoja ir atvėsina kūną – tai visiškai natūralu, bet kartais būna nelabai malonu, rašoma mirror.co.uk.
Prakaituojantys delnai, prakaituotas veidas ir pažastys yra neišvengiami dalykai užklupus karščio bangai, bet jei viso to pernelyg nemėgstate, nesijaudinkite – yra keletas būdų sustabdyti prakaitavimą.
Kai kurie būdai yra visai savaime suprantami, bet nepamirškite, kad svarbu ne tik bet kokiu būdu atvėsti, svarbu ir taip, koks metodas tinkamiausias jums.
1. Dėvėkite laisvus drabužius ir venkite sintetikos
Kuo labiau drabužis priglunda prie kūno, tuo karščiau. Be to, prie kūno limpantys drabužiai jau savaime nėra malonus dalykas. Todėl rinkitės laisvesnius drabužius. Nailoniniai ir kitokie sintetiniai audiniai sulaiko šilumą, todėl su jais bus šilčiau. Geriau tinka linas ar medvilnė. Idealus pasirinkimas yra lengvi, orui pralaidūs rūbai. Taip pat geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, nes jie atspindi šviesą užuot ją sugėrę, kaip juodi drabužiai.
2. Prieš eidami miegoti pasitepkite antiperspirantu
Gali pasirodyti keista, bet rekomenduojama antiperspirantą naudoti prieš einant miegoti. Jis blokuoja prakaito kanalus, kad prakaitas nepatektų į odos paviršių.
Dezodorantai prakaito neblokuoja – jie tik sulaiko jo kvapą. Kai kurie antiperspirantai turi ir dezodorantų. Tik prieš tepdamiesi antiperspirantą įsitikinkite, kad jūsų pažastys švarios ir sausos.
3. Venkite prakaitavimą skatinančio maisto
Nevalgykite aštraus maisto, nes į jį organizmas reaguoja taip pat, kaip ir užklupus karščiams. Taip pat venkite maisto ir gėrimų su kofeinu, nes ir jis stimuliuoja adrenalines liaukas ir sąlygoja pėdų, delnų ir pažastų prakaitavimą.
Valgykite mažesnėmis porcijomis – taip organizmas negeneruos šilumos dėl medžiagų apykaitos, nes virškinimo bus mažiau.
4. Būkite vėsioje aplinkoje
Atrodo savaime suprantama, bet verta pakartoti. Būkite vėsioje aplinkoje ir prakaituosite mažiau. Yra keletas būdų atvėsinti orą kambaryje – priešais ventiliatorių pastatykite kibirą su ledu, kad šaltas oras pasklistų po kambarį. Užtraukite užuolaidas ir žaliuzes dienos metu, kad namai neįkaistų, o jei esate lauke, būkite pavėsyje.
Taip pat valgykite mažesnėmis porcijomis – taip medžiagų apykaita generuos mažiau karščio, nes maistui skaidyti reikalinga šiluma. Gerkite pakankamai vandens. Taip pat išsitraukite iš stalčiaus tą mažą turistinį rankinį ventiliatorių.
5. Keiskite batus
Kas dieną dėvėkite vis kitus batus ir nepamirškite kojinių – jos sugeria prakaitą. Jei įmanoma, kojines pasikeiskite ir dienos metu.
6. Įsigykite specialių apsaugų nuo prakaito
Vaistinėje galite įsigyti specialių apsaugų nuo prakaito, kurios taip pat padeda. Jos sugeria prakaitą ir neleidžia jam įsigerti į drabužius.
7. Pėdų milteliai
Jei jus kamuoja prakaituojančios pėdos, išbandykite talko miltelius arba specialius miltelius pėdoms.
8. Šaltu vandeniu vėsinkite strategines kūno vietas
Riešus 30 sekundžių pakiškite po šalto vandens srove. Taip nukris kūno temperatūra.
9. Medicininės priemonės
Jei niekas nepadeda, yra ir medicininių priemonių. Dėl perteklinio prakaitavimo taip pat galite pasitarti su gydytoju – gal tai nulemia hiperhidrozė?
Galimi jos gydymo būdai:
Receptinis antiperspirantas
Yra itin stiprių antiperspirantų, kurie vaistinės parduodami tik su receptu. Dar būna galvai ir veidui skirtų kremų. Pasitarkite su savo gydytoju.
Vaistai
Juos taip pat gali paskirti tik gydytojas, bet yra ir tabletėmis vartojamų vaistų, kurie blokuoja chemines medžiagos, kurios leidžia sąveikauti tam tikriems nervams. Tačiau jie turi tam tikrą šalutinį poveikį – džiūsta burna, rega pasidaro neryški, kyla problemų su šlapimo pūsle.
Operacija
Kai kuriems žmonėms prireikia botokso arba operacijos, tačiau šios priemonės skirtos tik ekstremaliems atvejams. Injekcijos, pavyzdžiui, botoksas, veikia nuo šešių mėnesių iki metų – šias procedūras tuomet reikia kartoti. Jos sukelia skausmą ir raumenų silpnumą. Viena iš galimų operacijų yra mikrobangų terapija, prakaito liaukų šalinimas arba nervų operacija. Tačiau visos šios priemonės taikomos tik kraštutiniais atvejais.
Kas yra hiperhidrozė?
Jei vargina perteklinis prakaitavimas, gali būti, kad sergate hiperhidroze. Paprastai hiperhidrozė paveikia pažastis, rankas ir pėdas. Hiperhidrozė gali prasidėti bet kurio amžiaus ir tikslios jos priežastys nežinomos.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Jei išbandėte visas šias priemones, išskyrus operacijas, žinoma, bet niekas nepadeda;
Jei bėda nepraeina ilgiau nei šešis mėnesius;
Jei taip nutinka bent kartą per savaitę;
Jei prakaituoti pradedate naktį.