„Ministerijos veikla reprodukcinės sveikatos srityje vykdoma remiantis PSO Lytinės ir reprodukcinės sveikatos strategija, kurios tikslas – užtikrinti gyventojų lytines ir reprodukcines teises, pagerinti lytinės ir reprodukcinės gyventojų sveikatos būklę, sumažinti skirtumus tarp Europos šalių. Nagrinėjama Europos patirtis, Lietuvos gerosios praktikos pavyzdžiai, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė dr. Jadvyga Zinkevičiūtė, – Esame civilizuota šalis. Kartu su specialistais, jaunimo atstovais siekiame tobulinti reprodukcinių paslaugų teikimo reglamentavimą. Šiais – Vaikų sveikatos metais – ypač atidžiai nagrinėjame rengiamo Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto dalį, skirtą paauglių lytinei ir seksualinei sveikatai. Mes nesvarstome klausimo, kaip kompensuoti prezervatyvus ar kontracepcijos priemones jaunimui. Kartu su medicinos studentais nagrinėjame, kaip informuoti ir šviesti paauglius, turinčius specialiųjų poreikių nepilnamečius, apimant visus šios jautrios sveikatos temos aspektus ir paauglių teises. Kaip užtikrinti jaunimui palankių sveikatos paslaugų prieinamumą? Kaip užmegzti ryšį su tėvais, mokytojais, sveikatos specialistais? Į šiuos ir dar daugelį kitų klausimų privalome atsakyti kartu su Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijomis, visuomenės sveikatos biurais, savivaldybių administracijomis“. Pasak viceministrės, tik bendras darbas leis užtikrinti mūsų šalies gyventojų reprodukcines teises, pagerins lytinę sveikatą, išpildys visų lūkesčius turėti tvirtą valstybės pagrindą – sveikus vaikus ir visavertę šeimą.
Posėdžio dalyviams pristatyta VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos Jaunimo centro – vienintelės tokio pobūdžio ne tik Kaune, bet ir visoje šalyje paaugliams ir jaunimui skirtos įstaigos – patirtis. Čia sutelktos kompleksinės paslaugos jaunimui, orientuotos į psichologinę pagalbą, sveikatos stiprinimą, prevencines sveikatos programas. Įvairaus amžiaus jaunimas gali gauti kvalifikuotą specialistų pagalbą tiesiogiai ar nemokamu telefonu. Čia galima drąsiai kalbėti visomis rūpimomis temomis – apie santykius su tėvais, lytinės sveikatos aktualijas, savo sveikatos problemas, patirtą smurtą ir pan. Centras vykdo paauglių ir jaunimo sveikatos ugdymą, atvyksta į mokyklas, skaito paskaitas, rengia jaunimo susitikimus. Skirtingai nuo kitų asmens sveikatos priežiūros įstaigų, į Dainavos Jaunimo centrą gali kreiptis 13-20 m. jaunuoliai, net ir neprisirašę prie šios poliklinikos.
Susitikimo metu pasikeista nuomonėmis, kaip apsaugoti visuomenę, ypač – jaunimą, nuo internetinės prekybos vaistais padarinių. Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos teisininkai, prekyba vaistais ar vaistiniais preparatais internetu Lietuvoje yra draudžiama. Ministerija ragina būti neabejingais ir apie pastebėtus pažeidimus nedelsiant pranešti policijai ar nemokamu ministerijos telefonu 8 800 66 004.
Darbo grupėje aptartas pagal Norvegijos finansinio mechanizmo programą vykdomas projektas „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio sukūrimas“. Jis apims psichikos sveikatos, sveikos mitybos ir su ja susijusių ligų prevencijos, fizinio aktyvumo, traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos, reprodukcinės sveikatos sritis. Tikimasi, kad 14-29 m. žmonės ne tik gaus visavertes jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir bus įtraukti į stebėsenos ir vertinimo procesus. Planuojama vystyti visuomenės sveikatos priežiūros specialistų administracinius gebėjimus, profesinius įgūdžius, mažinti netolygumus, formuoti palankų savivaldybės darbuotojų požiūrį.