Dingus žmogui svarbu reaguoti kuo greičiau, nes kiekviena minutė tampa aukso vertės, o bet kokia žinoma informacija gali tapti siūlo galu, atvedančiu pas dingusįjį.
Apie tai, ką svarbu žinoti ir kaip elgtis dingus žmogui, anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo viešosios įstaigos „K9 paieška“ pirmininkas Jurijus Aleksandrovas.
Asmens dingimas artimai aplinkai visuomet sukelia nerimą ir šoką, tačiau ekspertas pažymi – apėmus nerimui svarbu nepamiršti veikti. Nors veiksmų planas priklauso nuo situacijos, svarbu įsiminti pagrindinius dalykus.
„Pranešti aplinkiniams, kaimynams visiems, gal kas matė – tai standartinė reakcija, žmonės visada taip daro. Gal kas matė, kas girdėjo kažką.
Jeigu dingo žmogus, reikia ieškoti galų: kur ir kada, reikia nustatyti paskutinę buvimo vietą, laiką, kokiomis aplinkybėmis, kaip buvo nusiteikęs, kokie buvo jo ketinimai, ką jis norėjo daryti arba tai, kokie buvo planai. Viskas prasideda nuo to“, – kalbėjo J. Aleksandrovas.
Reaguoti svarbu nedelsiant
„K9 paieška“ svetainėje nurodomi septyni svarbiausi žingsniai, ką reikia daryti dingus žmogui ir pažymima: „Pasigedus žmogaus, svarbi kiekviena akimirka, o kiekvienas veiksmas turi būti tikslus ir kryptingas. Sunku išlaikyti šaltą protą tokioje stresinėje situacijoje, todėl praneškite policijai bendruoju pagalbos telefonu 112.“
Pirmas svarbus faktorius – laikas ir vieta, kur žmogus buvo matytas paskutinį kartą. Būtina išsiaiškinti, ar ieškomas asmuo nėra su draugais ar giminaičiais, jei ne – visų išklausinėti, kada kur, kas paskutinį kartą bendravo su dingusiu asmeniu.
„Galbūt prieš dingimą asmuo kam nors pasakojo savo planus, užsiminė, kur planuoja vykti, ką planuoja veikti ir t. t. Vaikui negrįžus iš mokyklos – susiskambinti su draugais, pedagogais, sužinoti, kada, kur, su kuo išėjo po pamokų, ar buvo mokykloje, koks buvo jo / jos elgesys“, – nurodoma svetainėje.
Kitas žingsnis – tiksliai apibūdinti dingusįjį: paieškos tarnybų atstovams pateikti nuotraukų, informuoti apie ypatingas išvaizdos detales (ūgį, sudėjimą, šukuoseną), galimą aprangą, kokius daiktus su savimi galėjo turėti, koks buvo elgesys paskutiniu metu, santykiai su draugais, artimaisiais.
Trečias veiksmas – pasinaudoti visomis ryšio priemonėmis. Rekomenduojama bandyti susisiekti su dingusiu asmeniu visais įmanomais būdais: mobiliuoju telefonu, fiksuoto ryšio telefonu, el. paštu, socialiniais tinklais ir pan.
„Visą paieškos laikotarpį bandykite susisiekti su dingusiuoju asmeniu, kadangi dingusysis tokiu būdu gali būti surastas arba gauta informacija gali palengvinti paiešką“, – priduriama.
Ketvirtas žingsnis – išsaugoti dingimo vietą. Jei žinoma, kur jis buvo matytas paskutinį kartą – nelieskite jo daiktų, kuriuos naudojo arba nešiojo paskutiniu metu (rankinės, raktai, šukos, rūbai, avalynė, patalynė ir t. t.), kad neužterštumėte jų svetimu kvapu ir šunys galėtų teisingai suprasti dingusiojo individualų kvapą.
Tai turi žinoti visi
Kitas veiksmas – susisiekti su medicinos įstaigomis, ligoninių priėmimo skyriais, lavoninėmis, pasiteirauti apie neatpažintus asmenis, kurie atitinka dingusiojo aprašymą: amžių, ypatingas išvaizdos detales, drabužius ir pan.
Ne ką mažiau svarbi informacijos sklaida – rekomenduojama kreiptis į visas žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus su prašymu dalintis informacija apie be žinios dingusį asmenį.
„Svarbu nurodyti kuo detalesnę informaciją. Asmens vardą, pavardę, amžių, kokiame regione dingo, kaip atrodo (sudėjimas, plaukų spalva, akių spalva, išskirtinės žymės), kokius drabužius vilkėjo dingimo dieną ir kitą informaciją, kuri padėtų atpažinti ir surasti dingusį asmenį.
Būtinai pateikti asmens nuotrauką. Atsispausdinkite ir platinkite skelbimus su šia informacija“, – rašoma „K9 paieška“ svetainėje.
Septintas žingsnis – nuolat bendrauti su paiešką vykdančiomis organizacijomis ir perduoti visą naujai paaiškėjusią informaciją.
Dingo Evelina Gaulienė
Kaip anksčiau pranešė naujienų portalas tv3.lt, Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai ieško be žinios dingusios E. Gaulienės, gim. 1979 m.
Šių metų vasario 9 d. ji išėjo iš namų Vilniuje, Grigiškėse, Šviesos g., ir iki šiol negrįžo, jos mobiliojo ryšio telefonas yra išjungtas.
E. Gaulienės požymiai: apie 170 cm ūgio, stambesnio kūno sudėjimo, šviesių iki pečių plaukų.
Išeidama vilkėjo šviesiai pilkšvą striukę žemiau kelių su gobtuvu, avėjo trumpus šviesius rudus batus.
Pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – asmenis, mačiusius šią moterį ar žinančius jos buvimo vietą, nedelsiant susisiekti su Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnais, tel. +370 700 56007, Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato 2-ojo veiklos skyriaus vyriausiąja tyrėja Ilona Malunavičiūte, tel. +370 675 19146, arba skubios pagalbos tarnybų tel. 112.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!