Lietuvos kultūrizmo čempionas, „X FORMA“ sporto klubo savininkas Kastytis Gudavičius ir Lietuvos suaugusių fechtavimo rinktinės narė, daugkartinė Lietuvos čempionė Agnė Švelnienė pasidalijo asmeniniais valgiaraščiais ir patarimais mitybos tema.
K. Gudavičius – Kultūrizmo ir kūno rengybos federacijos viceprezidentas, 2012 m. tapęs Lietuvos kultūrizmo čempionu. Vyras dirba treneriu, todėl intensyviai sportuoja ir dabar – jei nesiruošia varžyboms, stengiasi palaikyti esamą raumeninę masę.
„Valgau mažiausiai 6 kartus per dieną: kalorijų skaičiaus pernelyg neskaičiuoju, tačiau didelį dėmesį kreipiu į suvartotų baltymų ir angliavandenių kiekį. Jei norisi priaugti masės, skaičiuoti reikia pagal tokią formulę: vienam kilogramui svorio tenka 3 g angliavandenių ir 1,5-2 g baltymų per dieną.
Taigi jei žmogus sveria apie 100 kg, norėdamas priaugti masės jis turėtų suvalgyti, pavyzdžiui, apie 300 g nevirtų ryžių per dieną. Taigi valgymas kultūrizmo sporte – rimtas darbas“, – sakė sportininkas.
Mityba – gražios figūros pagrindas
K. Gudavičius sportuoja 5 kartus per savaitę, kiekvieną raumenų grupę treniruodamas atskirai, o artėjant varžyboms sporto salėje lankosi kasdien. Vyro įsitikinimu, 70 proc. gražaus kūno linijų suformuoja mityba, 10 proc. – maisto papildai, o likusius procentus sudaro sportas. Vadinasi, tiek metant, tiek auginant svorį mityba – ypatingai svarbi.
„Pusryčiai – vienas iš pagrindinių valgių dienoje, kadangi sportuoju iki pietų. Jiems paprastai renkuosi angliavandenius, pvz., avižines košes, kurias pagardinu sveikųjų riebalų turinčiu
„Studentų mišiniu“, arba keturių grūdų miltų makaronus. Prieš treniruotę geriu baltyminius kokteilius, papildus. Po treniruotės valgau pietus: apie 200 g mėsos (kiaulieną, jautieną, paukštieną), ryžius ar grikius, daržoves. Vakarienei (17-18 val.) renkuosi žuvį, ryžius, o likus valandai iki miego – vien baltymus: varškės produktus arba kiaušinius, kartais – proteinų kokteilį.
Po kiekvieno rimto valgio suvalgau ir saują riešutų – labai mėgstu riešutų bei džiovintų vaisių mišinius arba migdolų riešutus, riešutų sviestą“, – teigė čempionas.
K. Gudavičius įsitikinęs – kad žmogus pasižymėtų sveikata, kuo dažniau valgyti – būtina. Tuomet medžiagų apykaita bus greitesnė, suvalgomas produktų kiekis – mažesnis, o vakarienės praktiškai nebesinorės. Be to, vakare valgomas maistas turėtų būti tik baltyminis – tuomet pavyks gerai užmigti ir žvaliai atsikelti.
Jaustis lengvai – būtinybė
Lietuvos suaugusių fechtavimo rinktinės narė, daugkartinė visų amžiaus grupių Lietuvos čempionė A. Švelnienė teigė, kad papildoma masė apsunkintų treniravimąsi. Pasak sportininkės, fechtuotojams svarbiausia jaustis lengvai ir aprūpinti organizmą ilgalaikiais energijos šaltiniais.
„Man ypač svarbu sėkmingai suderinti sportą su kasdieniu darbu, todėl mitybai skiriu nemažai dėmesio. Būtina, kad svoris nesvyruotų ir nebūtų vidinio sunkumo, o energijos kiekis būtų pakankamas.
Esant antsvoriui greičiau pavargstama, nėra tonuso, tačiau fechtuotojų raumenynas nėra visiškai sausas – nedidelė dalis riebalinio sluoksnio netrukdo. Nepriklausomai nuo artėjančių varžybų, laikausi pagrindinių sveikos mitybos principų, o labiausiai pasikliauju vidine nuojauta, kuždančia, kokius produktus rinktis“, – sakė A. Švelnienė.
Fechtuotoja kasdien dirba intensyvų protinį darbą, mažiausiai 4 kartus per savaitę treniruojasi, o savaitgaliais neretai vyksta varžybos, todėl nukrypti nuo režimo – nevalia. Pagrindinės – Pasaulio ir Europos – suaugusiųjų fechtavimo rinktinės varžybos vyksta vasarą – birželį bei liepą.
„Artėjant svarbiausiems startams mityba susireguliuoja savaime: rytais dažniausiai norisi kruopų, jogurto, dienos eigoje – salotų: su vištiena, kalakutiena, lašiša, krevetėmis, avokadais. Kad būtų sočiau, tačiau neapsunkčiau, užkandžiauju riešutais arba riešutų ir džiovintų vaisių mišiniais.
Beje, riešutais, sezamų, moliūgų sėklomis, linų sėmenimis taip pat mėgstu pagardinti salotas. – taip sočiau ir skaniau. Tuo tarpu rudenį, prasidėjus lietuviškų daržovių derliui, dažniau renkuosi kopūstų, burokėlių, morkų salotas.
Stengiuosi palaikyti balansą: kasdien aprūpinti organizmą sveikais angliavandeniais, daržovėmis, liesa mėsa. Vengiu rūkytų ir aliejuje keptų produktų, nevartoju saldžių gėrimų“, – pasakojo A. Švelnienė.
Fechtavimo varžybų specifika – ypatinga: kovojant iki finalo varžybos trunka visą dieną, o tai stipriai išsekina ne tik fiziškai, bet ir emociškai.
„Viena fechtavimosi kova su priešininku trunka apie 15 min.: tai reikalauja maksimalios koncentracijos, energijos, o iki sekančio susitikimo seka apie 1,5 val. pertrauka.
Per šias pertraukas renkuosi bananus, šokoladą su riešutais, obuolius, geriu daug vandens, kad artėjant kovai būčiau visapusiškai pasirengusi, atsigavusi“, – teigė čempionė, pridurdama, kad geriau turėti mažiau apribojimų mityboje, bet jų laikytis nuolatos, nei epizodiškai griebtis griežtų dietų siekiant atsikratyti antsvorio.