„Šiandien mes tikrai nusiperkame daugiau produktų negu jų suvalgom įprastai. Tai labai svarbu juos tvarkingai, saugiai laikyti ir iš jų gaminti maistą“, – sako A. Išarienė.
Vis tik vienas pagrindinių specialistės patarimų – iš anksto planuoti savo pirkinius atsižvelgiant į savo ir šeimos poreikius.
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad visgi maistą reikėtų pirkti pagal sąrašą to, ko reikia, ir nenusipirkti per daug, ypač tokių produktų, kurių po to nesuvalgom, tiesiog, kad nereikėtų jų išmesti. Dauguma produktų turi tinkamumo vartoti iki terminą, tai tiesiog geriausia pasidaryti sąrašą ir valdyti, kiek tų produktų pirkti, kiek atsidėti atsargai“, – siūlo vedėja.
Svarbu, kur ir kaip laikome produktus
Grįžus su pilnais pirkinių maišais, svarbu atsiminti kelias taisykles, kurios gali apsaugoti produktus nuo greitesnio sugedimo.
„Mes parsinešam daug produktų ir turim pagalvoti, kaip juos susidėti šaldytuve, kad jie būtų saugūs mums ir tarša nuo vieno produkto nepereitų kitiems. Rekomenduojama šaldytuvo pačioj apačioj dėti rizikingiausius produktus: šviežią mėsą, kiaušinius, paukštieną – jie turėtų būti sudėti atskiruose maišeliuose ar indeliuose ir laikomi apačioje.
Kuo aukščiau lentynos šaldytuve, tuo jose mažiau rizikingi produktai. Pavyzdžiui, viršuje turėtų būti sudėtos salotos, vaisiai, desertai. Jokiu būdu, siekiant išvengti kryžminės taršos, negalima, pavyzdžiui, dėti pyrago šalia vištienos. Ar vištienos šalia prapjauto kopūsto. Tai kryžminės taršos reikalavimų neatitikimai.
Taigi, apatinėje lentynoje – gyvulinės kilmės produktai, aukščiau – produktai, tokie kaip pienas, sūris, varškė, viršuje – desertai, salotos, vaisiai. Labai svarbu, kad nebūtų šviežia mėsa, kiaušiniai maišomi su kitais produktais šaldytuve“, – pasakoja specialistė.
Produktų nebūtina išmesti
Maisto skyriaus vedėja sako, kad greitai gendančių produktų – šviežios mėsos, rūkytų žuvies ar mėsos gaminių, pieno nusipirkti reikia būtent tiek, kiek jų telpa laikyti šaldytuve.
„Jei šiandien mes galvojame, kad mums reikia nusipirkti daugiau pieno, tai jo reikėtų nusipirkti tiek, kiek mes turime vietos ir galimybės laikyti šaldytuve, nes pieno yra tokios laikymo sąlygos.
Jei nusiperkam daugiau mėsos ar, pavyzdžiui, rūkytų mėsos, žuvies gaminių, reikia juos šaldytuve sudėti į atskiras dėžutes ir tiesiog suvartoti iki jų tinkamumo naudoti termino, kuris yra nurodytas. Jie po to termino jau gali būti nesaugūs vartoti, nors ir šaldytuve laikėme, tiesiog, kad neapsinuodytumėm“, – dėsto vedėja.
Tačiau kai kuriuos produktus saugu vartoti ir pasibaigus terminui, svarbiausia juos termiškai apdoroti.
„Jei matote, jog produkto tinkamumas vartoti pasibaigė vakar ar šiandien, tai vis tiek reikėtų įvertinti, pauostyti, ar jis nėra rūgštus, bandyti paragauti, jei vizualiai produktas atrodo gerai. Jei, pavyzdžiui, varškės tinkamumo vartoti terminas pasibaigė vakar, tai ką man dabar daryti? Tikrai manytumėm, kad reikėtų iškepti varškėčius, varškės apkepą, tiesiog termiškai apdoroti ir tuos produktus dar galima valgyti.
Aišku, jei užsilikę 5-6 paras, tai jau rizikuoti nereikėtų, nes greitai gendantys maisto produktai yra jautrūs mikrobiologiniu požiūriu, nes būtent su ta diena gamintojas pasako, kad tai yra paskutinė galiojimo diena“, – sako specialistė.
Jei produktai yra greitai negendantys, tokie kaip makaronai, kruopos ar šaldyti produktai, juos galima vartoti ir dar ilgiau nei nurodyta ant pakuotės.
„Tie produktai yra saugūs vartoti pasibaigus terminui. Jei, pavyzdžiui, makaronai užsiliko, net ir mėnesis jei praėjo, tai tikrai galima termiškai apdoroti ir valgyti, tikrai nereikia išmesti tų produktų. Maisto produktai, kurie ženklinime turi „geriausia iki“, tai reiškia iki tos dienos yra geriausi kokybės rodikliai, bet, ir pasibaigus tam terminui, tikrai vartoti galima“, – patikina A. Ištakienė.
Kai kuriuos produktus galima užšaldyti
Nors specialistė rekomenduoja atsižvelgti į šaldytuvo dydį ir pirkti tiek produktų, kad būtų galima juos sutalpinti, kai kuriais atvejais nieko blogo nenutiktų, jei produktai būtų užšaldomi šaldiklyje.
„Jei, pavyzdžiui, yra senjorai ir jie nenori eiti į parduotuves dažnai, tai tikrai galima vieną kitą sūrį užsišaldyti šaldytuvo kameroje ir po to atitirpinti, jis beveik nepraranda tų skoninių savybių, galima jį saugiai vartoti“, – tikina vedėja.
Užšaldyti galima ir kitą produktą, kurį lietuviai masiškai šluoja iš prekybos centrų.
„Visada geriausia pirkti šviežius duonos gaminius, bet, esant karantinui, šaldymo būdas tikrai yra galimas. Atitirpinus duoną, jos skonis nelabai keičiasi, maistingumas neturėtų nukentėti, tai vienas iš būdų ilgiau išsisaugoti duoną namuose, kad nereikėtų eiti į prekybos centrus“, – dalijasi pašnekovė.
A. Ištakienė atkreipia dėmesį, kad šaldyti nereikėtų pieno, nes jis po šaldymo pakeis konsistenciją, savo savybes ir nebebus toks gardus.
Bananus pataria išsaugoti šiais būdais
Maisto skyriaus vedėja sako, kad dauguma vaisių yra neįnoringi ir jiems specialių laikymo sąlygų nereikia.
„Mandarinai, apelsinai, kiviai – neproblematiški vaisiai“, – dėsto specialistė.
Tačiau kitaip yra su bananais.
„Kalbant apie bananus, jie aplinkos temperatūroje oksiduojasi ir tikrai greitai gali sugesti. Jie prinoksta, pernoksta ir jau yra netinkami vartoti“, – sako pašnekovė.
Nors dažnai galima išgirsti, kad vieną mėgstamiausių lietuvių vaisių kuo ilgiau išsaugoti pavyksta vaisiaus kotelius apvyniojant folija arba maistine plėvele, specialistė sako, kad vis tik labiau padėti galėtų kiti būdai.
„Čia yra, sakykim, liaudies sugalvoti būdai, kaip juos išsaugoti. Jei žmonėms tai padeda, tai galima sukti folija ar plėvele, tai skoninių savybių nepakeis, bet turbūt tai nėra esminiai būdai, kaip išsaugoti.
Aš siūlau laikytis tokių punktų: niekada nedėti jų į šaldytuvą, neplauti visų parsinešus, nusiplauti tik tiek, kiek suvalgoma ir laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Taip juos būtų galima ilgiau išlaikyti.
Jei nusipirkot per daug ir jų nesuvartojot, matote, kad visa žievė yra pajuodavusi, bet, nulupus žievę, matote, kad bananas yra sveikas, tai tikrai patariama jo neišmesti, o sudėti į maišelį ir užsišaldyti, ir po paros tikrai galima naudoti kokteilių gamybai ar šaldytus ledus pasigaminti“, – sako A. Ištakienė.