Daug kas galvoja, kad smegenis lavinti galima tik (kai kuriems gana nuobodžiais) būdais – kryžiažodžiais, šachmatais, galvosūkiais, atminties žaidimais, sekų įsiminimais ir pan. Tačiau turime Jums puikią naujieną – smegenimis rūpintis galima ir gana linksmai – būdais, kurie gyvenimą padarytų ne nuobodžiu, o dar įvairesniu!
Nauja sporto šaka – puikus iššūkis ir kūnui, ir smegenims
Plaukimas naudingas bet kuriame amžiuje – gerai, kai vaikai jau vaikystėje išmoksta gerai plaukti, o vyresnio amžiaus asmenys džiaugiasi baseino teikiamais malonumais ir nauda. Psichiatrijos specialistai ir neurologai siūlo išmėginti naujas sporto šakas, mat jos puikiai „įdarbina“ ne tik kūno raumenis, bet ir smegenis. Jei tik yra galimybė, verta išmėginti lauko tenisą (arba padelį), golfą, pilatesą, jogą ir kitas naujas, dar nemėgintas sporto šakas, pavyzdžiui, slidinėjimą, vandenlenčių sportą, netgi buriavimą. Ar žinojote, kad stalo tenisas pripažįstamas kaip sportas, bene labiausiai „įdarbinantis“ smegenis? Išmėginkite šią linksmą sporto šaką – juk ne tik gerai ir maloniai pajudėsite, bet ir linksmai praleisite laiką bei duosite „darbo“ savo smegenims.
Jei mėgstate gaminti, tai darykite dar dažniau ir išmėginkite naujus, dar negamintus kitų pasaulio kraštų kulinarinius šedevrus
Maisto gaminimas, kaip žinia, labai naudingas įvairiems Jūsų pojūčiams, tad tai ir puiki mankšta smegenims. Naujų patiekalų gaminimas gali puikiai įdarbinti smegenis ir suteikti daug gerų, malonių, nepamirštamų emocijų, o nauda bus dar didesnė, jei ragauti naujų patiekalų susirinks ir artimieji bei draugai.
Gaminant naujus patiekalus, kaip žinia, lavinamas ne vienas naudingas įgūdis, tarkime, reikia planuoti produktų sąrašą, reikia stebėti laiką, atlikti tam tikrus maišymo bei matavimo judesius, ragauti maistą, stengtis jį gražiai patiekti ir pan. O kur dar mėgavimasis puikiais patiekalais, jų skonio ir konsistencijos pajutimas?
Gaminant maistą, ypač jei gaminami nauji patiekalai, įdarbinama ne viena smegenų sritis. Rezultatas – geros emocijos, įvairių pojūčių stimuliavimas, skanus patiekalas ir... tiesiog gerai praleistas laikas, ragaujant jį su artimaisiais ar draugais.
Susiraskite kalbų mokymosi draugą ir taip gausite ne vieną, o bent kelias naudas
Teigiama, kad naujos kalbos mokymasis - vienas geriausių būdų lavinti savo smegenis, tačiau kai kuriems žodynų skaitymas ir žodžių „kalimas“ atrodo gana nuobodžiai. Dabar sukurta ne viena patogi programėlė, padedanti kalbų mokytis bet kur ir daryti tai gana linksmai, tačiau dar įdomesnis būdas, kuris padeda gerinti ir socializaciją, ir bendravimo įgūdžius, yra kalbos draugo susiradimas. Galbūt jis galėtų jus išmokyti italų, anglų, ispanų, prancūzų, o gal net ir mandarinų kalbos, o Jūs jį išmokytumėte vienos gražiausių kalbų pasaulyje – lietuvių kalbos? Kai kurie kalbos draugo ieško ir kitoje šalyje, tokiu būdu „pamaitindami“ ir savo kelionių troškulį, tačiau puikiai suprantame, kad šis gana ekstremalus būdas tinkamas tikrai ne visiems, ypač nepriimtinas jis gali būti intravertiškoms asmenybėms. Šiaip ar taip, su užsieniečiu, kuris ieško kalbų draugo, galima ir susirašinėti – dabar, technologijų laikais, tokiam bendravimui atveriamos visos galimybės.
Nootropai – šiandieninės medicinos laimėjimas
Apie ką dar vertėtų žinoti kiekvienam, kuriam rūpi gera smegenų veikla ir kognityvinių funkcijų išsaugojimas? Neabejojame – reikėtų plačiau pasidomėti nootropais. Nootropai, paprastai tariant, gerina atmintį ir gebėjimą mokytis. Jų veikimo mechanizmas nėra visiškai ištirtas, tačiau veikdami cholinerginius receptorius bei cholino apykaitą, jie veiksmingai didina neuronų aktyvumą. Tokie nootropai neslopina centrinės nervų sistemos, neveikia ir vegetacinės nervų sistemos. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad pacientams, sergantiems lengvo ir vidutinio sunkumo senatvine silpnaprotyste, tokie nootropai pagerino dėmesį, mokymąsi, atmintį, orientaciją ir kitus protinius sugebėjimus. Dėl nootropų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju – jie paskiriami tik esant indikacijoms, tarkime, pasireiškiant pirmiesiems kraujagyslinės demencijos simptomams senyvame amžiuje.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!