Apie tai, kaip peršąlama, kaip gydyti pūslės uždegimą ir kokios pasekmės laukia nieko nesiimant, pasakoja sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ akušerė-ginekologė Gintarė Čipinienė.
„Šlapimo pūslės uždegimas yra aktuali problema visose amžiaus grupėse, pradedant kūdikiais ir baigiant vyresnio amžiaus žmonėmis. Turint šią būklę, rekomenduojama nesigydyti savarankiškai, o kreiptis į šeimos gydytoją, nes šlapimo pūslės uždegimas reikalauja specialaus dėmesio ir gydymo“, – perspėja gydytoja.
Pagrindiniai šlapimo pūslės uždegimo simptomai: skausmas šlapinantis, dažnas noras šlapintis, tačiau sunku pasišlapinti arba atsiranda jausmas, kad šlapimo pūslė nevisiškai ištuštėjo. Skausmas pilvo apačioje, šlapimo kvapo ir spalvos pasikeitimai ar net kraujo atsiradimas šlapime.
„Simptomų sunkumas priklauso nuo imuninės sistemos būklės ir gretutinių ligų, tokių kaip diabetas ar nutukimas. Moterims menopauzės metu uždegimo simptomai gali būti stipresni dėl hormonų kiekio sumažėjimo, gleivinių atsparumo sumažėjimo, sumažėjusio gerųjų bakterijų kiekio bei mažėjančio šlaplės audinių atsparumo“, – teigia akušerė-ginekologė. Ji priduria, jog labai svarbūs ir higienos įpročiai. Moterims lytinius organus rekomenduojama valytis nuo priekio link nugaros.
Kas gresia, jei šlapimo pūslės uždegimas nėra gydomas?
Specialistė taip pat atkreipia dėmesį, kad norint sumažinti šlapimo pūslės uždegimo riziką, moterims patariama po lytinių santykių apsiplauti lytinius organus, pasišlapinti ir gerti pakankamai skysčių, kad būtų išvengta infekcijų. Vyresnio amžiaus pacientėms svarbu ne tik higiena, bet ir gleivinių drėkinimas.
„Atsiradus pirmiesiems šlapimo pūslės uždegimo simptomams svarbu gerti pakankamai skysčių. Taip pat gali padėti spanguolių preparatai ar kitos priemonės, kurios šarmina šlapimą, nes bakterijos linkusios daugintis rūgščioje terpėje, o tai dirgina šlapimo pūslę ir šlaplę, sukeldamos skausmą. Šių simptomus palengvinančių preparatų galima įsigyti be recepto“, – aiškina G. Čipinienė ir pataria, kad jei skausmas stiprus, rekomenduojama išgerti nuskausminamųjų vaistų, tačiau kartu būtina gerti daug skysčių.
Jei per kelias dienas simptomai negerėja, pradeda kilti temperatūra, o skausmas stiprėja ir plinta į juosmenį – tai ženklas, kad infekcija gali plisti į inkstus. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją, nes gali prireikti gydymo receptiniais vaistais ar antibiotikais.
Negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali išplisti į inkstus ir sukelti rimtas komplikacijas, tokias kaip inkstų uždegimas ar net sepsis, kurį sukelia inkstų infekcija.
Plačiau apie šlapimo pūslės uždegimą bei „Eurovaistinės“ vaistininkės Jovitos Aleknienės patarimus, kaip sustabdyti plaukų slinkimą, žiūrėkite laidoje: