Švinas priskiriamas sunkiesiems metalams. Dauguma sunkiųjų metalų jonų yra gyvybiškai pavojingi. Švino ir jo druskų junginių sutinkama: švino gamybos įmonėse, metalų padengimo švinu įmonėse, spaustuvėse, dažų, gumos, metalurgijos, naftos perdirbimo pramonėje, taip pat buityje.
Švino jonus ir jo junginius žmogus įkvepia per kvėpavimo takus. Dažnai šiuos junginius gauname, jei valgome maistą neplautomis rankomis, o maistą laikome glazūruotuose induose, skirtuose ne maisto produktams laikyti.
Švino jonų poveikis sustiprėja rūgštinėje terpėje, todėl reikia atsakingai rinktis indus raugintiems ar marinuotiems maisto produktams laikyti, kad būtų išvengta apsinuodijimų švinu. Metalo vamzdynai gali turėti savyje švino junginių – pavojinga, jei tokiais vamzdžiais tiekiamas geriamas vanduo.
Švino poveikis žmogaus sveikatai
Švino toksinio poveikio laipsnis priklauso nuo junginio rūšies, paties junginio toksiškumo, nuodo dozės, poveikio trukmės ir organizmo įgimtos savybės kaupti metalą.
Organizmo apsinuodijimas švinu vadinamas merkurializmu – centrinės nervų sistemos pažeidimu. Nors ūminių apsinuodijimų švinu būna retai, ne ką mažiau pavojingos ir mažos, bet ilgus metus gaunamos švino dozės. Mat šis metalas turi savybę kauptis žmogaus organizme. Medicininėje literatūroje nurodoma, kad pirmiausia švinas kaupiasi kepenyse, vėliau - inkstuose. Inkstai dalį švino (apie 40 proc.) sugeba pašalinti, kita dalis kaupiasi. Kitos kaupimosi vietos yra kaulai, dantys, nagai, plaukai.
Kaip išvengti švino?
Pasaulio sveikatos organizacija švino poveikiui mažinti rekomenduoja taikyti atitinkamas priemones. Keisti šviną ir švino junginius – jei tai įmanoma – kitomis, nekenksmingomis ar mažiau kenksmingomis medžiagomis. Naudoti degalus be švino junginių. Nenaudoti vandentiekio sistemų įrengimui metalinių vamzdžių su švino priemaišomis. Svarbu tikrinti vamzdynais tekančio ir vandentiekiu patenkančio vandens kokybę.
Produktai, turintys pektininių medžiagų bei vitamino C, padeda pašalinti susikaupusį šviną iš organizmo. Bandymai, atlikti su gyvūnais, parodė, kad švino kaupimasis organizme gali būti sumažintas vartojant pilnavertį maistą, kuriame yra pakankamai kalcio, vario, magnio, baltymų, vitamino C. Geriausiai šviną sujungia ir padeda išskirti iš organizmo pektinas.
Gyventojų dėmesiui
Kol nebus paskelbta apie tai, kad Pernaravos gyvenvietės vandentiekio vanduo saugus, gyventojams rekomenduojama maistui vartoti vandenį iš parduotuvių.