„Veronika officinalis auga visur. Bet galėjote dėmesio neatkreipti. Labai mažutė, smulki, švelni. Tik dėl tų mėlynų akučių ir matoma. Bet akutės gali būti ir baltos, ir rožinės. Jų yra nesuskaičiuojama gausybė rūšių, bet visos jos naudingos. Ji kiek panaši žiedeliais į neužmirštuolę, todėl nufotografavau iš arčiau ir lapelius“, – sako tinklaraštininkė.
Šių gėlių karaliene Jolanta vadina Veronica officinalis. Ją, sako žolininkė, žmonės naudoja kaip juodosios arbatos pakaitalą – ši žolelė aktyvina, tačiau neturi jokio šalutinio poveikio.
Vis dėlto jos panaudojimo būdų gali būti ir daug daugiau.
„Liaudies medicinoje labiausiai vartojama kvėpavimo takų infekcijoms gydyti. Gerai padeda atsikratyti gausių gleivių. Dar maišoma su kitomis žolelėmis nuo viduriavimo. Ji turi raugų, dėl to veikia sutraukiančiai“, – sako moteris.
Ir vaistas, ir maistas
Ši žolelė, sako Jolanta, naudojama ir organizmo valymui, padeda gydyti odos egzemą, dedama į mišinius vonioms nuo įvairių odos susirgimų.
Tačiau ypač ši žolelė gerbiama Austrijos liaudies medicinoje. „Austrijos liaudies medicinoje ji labai gerbiama ir vartojama. Nuo nervų, peršalimų, širdžiai pastiprinti ir šiaip medžiagų apytakai pagerinti. Ir nuo podagros - kai labai skauda didįjį kojos pirštą. Na, tuo atvejų daug laukinių žolelių teks pavalgyti, kol kraujas išsivalys. Gal net ir valgymo įpročius pakeisti, jei nesinorės pasikartojančios podagros“, – sako Jolanta.
Nors žolelė kartoka, pasak Jolantos, maistui ji tinka. „Pati savimi ji kartoka, bet tinka į salotas, sriubas į bendrą kompaniją. Ir, žinoma, tos žydros akutės papuoš bet kokį gėrimą ar desertą.“